Amazon zwolni kolejnych 9000 pracowników. Największa redukcja etatów w historii firmy

Amazon ciągle zwalnia pracowników / Fot. Tada Imag
Amazon ciągle zwalnia pracowników / Fot. Tada Images, Shutterstock.com
Andy Jassy, dyrektor generalny Amazona, ogłosił cięcia w poniedziałek. Powiedział że będą one miały miejsce w nadchodzących tygodniach i przede wszystkim dotkną grupy Amazon Web Services, zasobów ludzkich, reklamy i serwisu streamingowego Twitch.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- W związku z niepewną gospodarką, w której działamy, i niepewnością, która istnieje w najbliższej przyszłości, zdecydowaliśmy się na większe usprawnienie kosztów i zatrudnienia - napisał w swoim liście Jassy, który został później opublikowany także na firmowym blogu Amazona. 

Sprawdź: Jak zarobić 1000 zł dziennie

Gigant e-commerce zwalnia głównie pracowników korporacyjnych po fali zatrudnień podczas pandemii, która pozostawiła Amazon ze zbyt wieloma ludźmi. Firma niedawno zakończyła rundę cięć etatów, które wyniosły ok. 18 000 pracowników. Cięcia te rozpoczęły się w listopadzie ub.r. i najbardziej dotknęły zespoły rekrutacyjne i zasobów ludzkich Amazona, jego rozległą grupę detaliczną i zespoły zajmujące się urządzeniami.

Redukcja zatrudnienia sprawia, że akcje Amazona generują zyski. Od początku roku są już 13,85% na plusie.

Amazon zwalnia, podobnie jak inni giganci technologiczni

Ogłoszone cięcia mają miejsce mniej niż tydzień po tym, jak właściciel Facebooka, Meta Platforms Inc., poinformował o kolejnych 10 000 zwolnieniach pracowników i zamknięciu ok. 5 000 dodatkowych otwartych stanowisk w swojej drugiej redukcji etatów. Dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, powiedział pracownikom podczas niedawnej wewnętrznej konferencji, że klimat ekonomiczny cięć etatów i restrukturyzacji może trwać "wiele lat".

Inni giganci technologiczni również zredukowali swoje zatrudnienie, w tym Alphabet, Microsoft, Dell Technologies i IBM. Od początku roku w całym sektorze zostało zlikwidowanych ponad 67 000 miejsc pracy.

To kontynuacja niepokojącej tendencji z 2022 roku, kiedy sektor technologiczny ogłosił 97 171 cięć etatów, co stanowi wzrost o 649% w porównaniu z poprzednim rokiem - podaje firma doradcza Challenger, Gray & Christmas Inc.

Amazon zatrudniał na koniec grudnia 1,54 miliona ludzi na całym świecie. Większość z tych osób to pracownicy pakujący i wysyłający produkty w magazynach. Przed pierwszą rundą zwolnień w listopadzie firma powiedziała, że ma ok. 350 000 pracowników korporacyjnych.

Firma okresowo starała się ożywić wzrost swojego działu detalicznego, ale obecne spowolnienie dotyka również AWS, źródła większości zysków Amazona w ostatnich latach. Dyrektor finansowy Brian Olsavsky powiedział, że spodziewa się wolniejszego tempa wzrostu w jednostce chmurowej Amazona "w następnych kilku kwartałach". Rozwój w lukratywnym biznesie reklamowym Amazona również zwolnił.

Inspiracje: Sanna Marin

Jassy przyznał, że ostatnie cięcia przyszły po tym, jak zespoły ukończyły kolejną fazę corocznego procesu planowania firmy. Powiedział, że przez ostatnie kilka lat większość biznesów Amazona znacząco powiększała swoje szeregi.

- Nadrzędnym założeniem naszego corocznego planowania w tym roku było to, aby być bardziej zwinną organizacją, jednocześnie umożliwiając nam nadal inwestowanie w kluczowe długoterminowe doświadczenia klientów, które uważamy, że mogą znacząco poprawić życie klientów i Amazona jako całości - powiedział.

ZOBACZ RÓWNIEŻ