Wimba z finansowaniem. Innowacyjny system ortez i protez dla psów drukowanych w 4D pozyskał 4 mln zł

Psy w ortezach Wimba
Psy w ortezach Wimba, fot. materiały prasowe
Wimba stworzyła wysoce innowacyjny technologicznie i zautomatyzowany proces tworzenia dedykowanych ortez i protez dla psów z wykorzystaniem druku 4D i aplikacji na smartfona. W startup na etapie pre-seed jeszcze w czerwcu 2022 roku 4 mln zł zainwestował fundusz Level2 Ventures. Teraz Wimba wprowadziła na rynek opatentowane produkty i planuje dalszy rozwój.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wimba to działający w sektorze VetTech startup założony przez trzech Founderów – Franciszka i Grzegorza Kosch, którzy przez ostatnie kilka lat z powodzeniem budowali spółkę Glaze Prosthetics, zajmującą się produkcją protez ludzkich w technologii druku 4D oraz Macieja Szczepańskiego, weterynarza, który jako pierwszy w Polsce wykorzystał technologię druku 3D do produkcji protez dla zwierząt.

– Przez ostatnie 6 lat byliśmy twórcami innowacji w ortopedii ludzkiej i jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek dostępne dla każdego, w pełni funkcjonalne protezy ręki drukowane w technologii 4D. Zauważyliśmy, że nasza wiedza i doświadczenie potrzebne jest nawet bardziej w weterynarii, ponieważ do tej pory weterynarz miał bardzo ograniczone możliwości leczenia psów w przypadku schorzeń ruchu wynikających z utraty kończyny, uszkodzenia czy zwyrodnienia stawów – mówi Grzegorz Kosch, współzałożyciel Wimba.

Inspiracje: Sundose

– Na świecie żyje ok. 700 mln psów, aż 20 proc. z nich ma problem ortopedyczny. Tylko rak kości powoduje ponad 2 mln amputacji u psów rocznie. Do tej pory brakowało systemowych rozwiązań w postaci indywidualnie dopasowanych ortez i protez dla psów, które byłyby w stanie zaspokoić wciąż rosnące zapotrzebowanie ze strony lekarzy i pacjentów przy zachowaniu przystępnej ceny oraz krótkiego czasu realizacji. Doświadczony zespół Wimba wspierany przez ekspertów ortopedii zwierzęcej stworzył unikalny system leczenia oparty na innowacyjnej, łatwo skalowalnej technologii gwarantującej realną poprawę funkcjonowania psów. Rozwiązanie Wimby zapełnia lukę rynkową, oferując nową jakość leczenia, co zweryfikowaliśmy w trakcie testów z weterynarzami. Wimba już teraz prowadzi rozmowy z sieciami klinik weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, aby do końca 2023 roku produkty spółki były dostępne w ponad 1000 placówkach weterynaryjnych na świecie – komentuje Magdalena Pawłowska, Partner, Level2 Ventures.

Kompleksowy system terapii wydrukowany w 4D

Nowy standard leczenia obejmuje innowacyjne protezy i ortezy dla psów w technologii druku 4D, WimbaScan – aplikację z AI pozwalająca weterynarzowi zeskanować kończynę z wykorzystaniem smartfona, MJF (Multi Jet Fusion) oraz zespół algorytmów postępowania wraz z możliwością modulacji charakterystyki sprzętu ortopedycznego.

– Głównym celem jest korygowanie wad powstałych na skutek zwyrodnień, wypadków czy wrodzonych problemów zwierząt w sposób dostosowany indywidualnie do każdego zwierzęcia. Wimba to nie tylko obecnie dostępne ortezy, ale również protezy i WimbaTherapy - kompleksowy system terapii zaburzeń ruchu u zwierząt, który do oferty wejdzie w pierwszym kwartale 2023 po zakończeniu testów w klinikach. Dzięki indywidualnej pomocy każdy pies będzie mógł liczyć na skrojoną pod jego potrzeby, kompleksową terapię, a weterynarz zyska nowe możliwości leczenia, dotychczas niedostępne – wskazuje Franciszek Kosch, współzałożyciel i CEO Wimba.

– Jako lekarz weterynarii przede wszystkim myślę o zwierzętach i ich dobrostanie. Zwierzęta są niesamowicie zróżnicowane, więc do każdego powinniśmy podchodzić indywidualnie. Tworzony przez nas system WimbaTherapy to umożliwi, a dzięki modulacji charakterystyki sprzętu ortopedycznego zapewni skuteczny proces leczenia. Odpowiednie algorytmy postępowań opracowywane we współpracy z topowymi polskimi, jak i zagranicznymi, lekarzami oraz zoofizjoterapeutami pozwolą nam na stworzenie nowego standardu leczenia – dodaje Maciej Szczepański, współzałożyciel i Clinical Manager w Wimba.

Weterynaria na miarę XXI wieku?

Rozwiązanie Wimba skraca czas dostawy produktu z 4-6 tyg. (w tradycyjnej metodzie) do 7 dni roboczych. Waga drukowanych w 4D ortez jest średnio 6x mniejsza od obecnie dostępnych na rynku tradycyjnych wyrobów a czas poboru miary skrócony został z ponad 1,5h do 15 min i znacznie uproszczony, co ułatwia pracę weterynarza i eliminuje błędy. Wimba jest także „zero waste” – średni odpad produkcyjny u tradycyjnych producentów ortez wykonywanych starą metodą to 3 kg, w Wimba ze względu na proces druku 4D wynosi on 0 kg.

Sprawdź też: Jak napisać referencja dla pracownika

Rozwiązania Wimba są systematycznie obejmowane ochroną patentową. Już teraz spółka dysponuje trzema zgłoszeniami patentowymi obejmującymi metodykę pobierania miary z wykorzystaniem technologii skanów 3D i aplikacji, przetwarzanie plików ze skanów na obraz do wydruku 3D, oraz całą metodologię procesu wytwarzania ortez.

Globalny rynek opieki weterynaryjnej rośnie dynamicznie i szacuje się, że w 2028 osiągnie 115 mld dol.

ZOBACZ RÓWNIEŻ