Wydanie 10/2016 (13) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 10/2016 (13)

Data publikacji: 21.09.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 10/2016 (13)

1

Edytorial

Odważniej sięgajcie po fundusze unijne

Dane makroekonomiczne za pierwsze półrocze nie są dobre. Zauważalnie spadł poziom inwestycji (z kwartału na kwartał jest z tym coraz gorzej), co przełożyło się na pogorszenie prognoz dotyczących dynamiki PKB. Szukając winnego, decydenci wskazują na wolniejsze niż zakładano zasilenie gospodarki przez fundusze unijne. Liczą jednak na ich odkorkowanie. Do kogo trafią w pierwszej kolejności?

10

Ludzie

Społeczność pasjonatów

Przyjechałem do Instytutu Lotnictwa, by spotkać się z Borysem Łukasikiem, młodym inżynierem, absolwentem Politechniki Warszawskiej. Pracuje nad doktoratem, którego temat zwiastuje rewolucję w powietrznych podróżach.

14

Ludzie

Szukając adrenaliny

W szkole średniej marzyłem o medycynie. Widziałem się w białym kitlu w sali operacyjnej albo przy łóżku pacjenta. Okazało się, że potrzebuję więcej adrenaliny, niż może dostarczyć zawód lekarza – wspomina Marek Girek, wiceprezes i główny akcjonariusz giełdowej spółki Cube.ITG, a zarazem anioł biznesu dla kilkudziesięciu startupów.

16

Ludzie

Wojownik w drodze

Nawet z beznadziejnej, zagrażającej życiu sytuacji możesz wyjść cało, ale musisz wiedzieć, jak to zrobić, a przede wszystkim – kim się stać, żeby skutecznie sobie pomóc. Tego uczy Marcin Michalik-Lipka, założyciel pierwszej w Warszawie, istniejącej od 1999 r., szkoły izraelskiej sztuki walki krav maga.

20

Rynki

Rzemiosło, jak film, historyczne

Ponad 100 tys. pasjonatów rekonstruuje dziś w Polsce ważne wydarzenia z historii. Moda na odtwarzanie dawnych bitew, strojów i zwyczajów siłą rzeczy napędziła szczególny rzemieślniczy biznes, dla wielu fascynujący i zarazem intratny. Trochę też niedzisiejszy, bo klientela jest tu bardzo wierna.

24

Rynki

Kino, w jakim nie byliście

Czy małe prywatne kina mają jeszcze rację bytu? Jeśli angażują lokalną społeczność, promują kulturę i oferują zupełnie inne doświadczenie niż sieciówki, to czemu nie.

26

Rynki

Przełomowa klinika

Warszawska HIFU Clinic postawiła na model kooperacji z innymi placówkami medycznymi, a także na darmowe konsultacje online i kompleksowość usług. Skupieni w niej lekarze mogli zaś spełnić swe marzenie: sprowadzili do Polski diagnostykę i leczenie raka prostaty na światowym poziomie.

30

Ludzie

Państwa bankrutują, ale nie upadają

Jeśli firma nie jest w stanie spłacić wierzytelności, upada. Ostatecznie może być zlikwidowana. Zbankrutowały i przestały istnieć takie giganty, jak Pan American, Enron czy Lehman Brothers. Każdy miał dochody większe niż PKB niektórych państw. Ale nie były suwerenne.

34

Ludzie

Blisko, coraz bliżej klienta

O zaletach rozwijania rozwiązań tylko dla jednej branży, o tym, że najlepiej zajmować się tymi biznesami, które mają szansę zdobyć dużą międzynarodową klientelę, i o polskim braku solidarności, z Rafałem Styczniem, prezesem Aillerona, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

67

Finanse

Obiecujące nowoczesne budownictwo

Inteligentne i energooszczędne budownictwo to kolejna z omawianych przez nas Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, na które stawia się, jako na koła zamachowe polskiej gospodarki. W tym przypadku dofinansowanie z UE łączy się z trwającą już technologiczną rewolucją i ekspansją.

71

Finanse

Samochód wynajęty na lata

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej jeżdżą wypożyczonymi samochodami. Ich długoterminowy wynajem zdążył się już nad Wisłą zadomowić – ma plusy w porównaniu zarówno z leasingiem, jak i z zakupem auta na kredyt.

74

Finanse

Składka wypadkowa, czyli po co przepłacać

Dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych można odzyskać z ZUS z tytułu nadpłacanej składki wypadkowej, a tymczasem przedsiębiorcy często tego nie pilnują. Rumieńców całej sprawie dodaje fakt, że tylko do końca 2016 r. będzie można zweryfikować wysokość tej składki do 10 lat wstecz.

76

Finanse

Ostrożność więcej niż wskazana

Wynajęcie lokalu w centrum handlowym kusi tych, którzy prowadzą niewielką działalność usługową lub handlową. Ale zanim się na coś takiego zdecydują, powinni wszystko starannie sprawdzić i skalkulować, a potem jeszcze raz dobrze się zastanowić.

80

Moja firma

Chemia na ratunek

W październiku 2010 r. liczba ludzi na Ziemi przekroczyła 7 mld. Choć nie przybywa nas już w takim tempie, jak jeszcze pod koniec XX w., za niespełna dekadę ludzi będzie i tak więcej o miliard, a w połowie stulecia – o kolejne półtora miliarda. To oznacza ogromne wyzwania związane z wyżywieniem, którym nie sprostamy bez przemysłu chemicznego.

84

Startupy

Kupujemy laptop

Zakup laptopa, w porównaniu z komputerem stacjonarnym, może wydawać się prosty. Otrzymujemy przecież gotowe, już skonfigurowane urządzenie. Na rynku jest jednak tak dużo rozmaitych modeli i ich wariantów, że naprawdę trudno się w tym połapać.

88

Startupy

Technologia podkręca wynik

Co jest potrzebne, by biegać? Przede wszystkim dobre chęci, wytrwałość oraz odpowiednie buty. I już? Tak, choć gdy zaczniemy to robić naprawdę regularnie, może się okazać, że niezbędny jest także zegarek mierzący puls czy aplikacja, która pokaże nasze osiągnięcia.

92

Prawo i podatki

Podatkowe aspekty organizacji konkursów

Firmy, aby zyskać nowych klientów oraz zachęcić ich do zakupu oferowanych przez nich produktów bądź usług, często decydują się na organizację rozmaitych akcji promocyjnych. Jedną z najbardziej popularnych dziś form są konkursy.

94

Prawo i podatki

Inspektor ochrony danych – nowa rola i nowe obowiązki

Od 24 maja 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

97

Akademia przedsiębiorczości

Piszemy biznesplan

Jeśli zdecydujemy się szukać na zewnątrz dofinansowania dla naszej młodej firmy, będziemy najczęściej potrzebować pełnowymiarowego biznesplanu. Oto, jak go napisać – w siedmiu krokach.

102

Fajrant

Chodź, pomaluj swój świat

Ktoś pomyśli: kolorowanki dla dorosłych to dziwny pomysł, przecież to dziecinne zajęcie. Ale o to właśnie chodzi. Odnalezienie w sobie dziecka wyzwala kreatywność i fun, może też pomóc radzić sobie z przytłoczeniem trudami życia.

106

Fajrant

W poszukiwaniu sera idealnego

We Francji jest ponad 500 gatunków sera, zatem powiedzenie, że jest ich tam tyle, ile dni w roku, jest nie do końca prawdziwe. Włosi twierdzą, że u nich jest ponad 600 gatunków. A jeszcze mamy raje dla miłośników serów twardych – Holandię i Szwajcarię. Tylko wybierać i przebierać.

110

Fajrant

Flotowe przeboje

Volkswagen, dzięki wielu bardzo udanym modelom, podbija rynek flotowy. W tym roku, od stycznia do lipca, firmy kupiły o ponad 30 proc. więcej aut tej marki niż w tym samym okresie przed rokiem. Największym zainteresowaniem cieszą się przy tym komfortowy i elegancki Passat oraz kompaktowy SUV Tiguan.

114

Fajrant

Polskim śladem

Enklawy z naszymi rodakami rozsiane na świecie nie mają u nas dobrej prasy. Uważa się je za przaśne czy nudne. Niesłusznie. Zabieramy was w trzy nasze ulubione miejsca, gdzie znaleźć można polski ślad, które odwiedzić chciałby prawie każdy.

119

Fajrant

Startup chce być lepszy od gigantów

To, że autonomiczne auta masowo pojawią się na drogach, jest pewne. Można się spierać, kiedy to nastąpi. Za kilka lat czy za kilkanaście? Wielką niewiadomą jest natomiast to, kto na ich wprowadzeniu na rynek zarobi.

120

Fajrant

Dlaczego narody przegrywają

Nie decyduje o tym ani klimat, ani położenie geograficzne, ani niewiedza, jak uprawiać politykę. Odpowiedź na pytanie, co decyduje o bogactwie i wygranej narodów, brzmi: „Instytucje, instytucje, instytucje”.