Odważniej sięgajcie po fundusze unijne

Odważniej sięgajcie po fundusze unijne
69
Dane makroekonomiczne za pierwsze półrocze nie są dobre. Zauważalnie spadł poziom inwestycji (z kwartału na kwartał jest z tym coraz gorzej), co przełożyło się na pogorszenie prognoz dotyczących dynamiki PKB. Szukając winnego, decydenci wskazują na wolniejsze niż zakładano zasilenie gospodarki przez fundusze unijne. Liczą jednak na ich odkorkowanie. Do kogo trafią w pierwszej kolejności?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2016 (13)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z analizy przygotowanej przez Tax Care z pozyskiwaniem funduszy unijnych najsprawniej radzą sobie duże firmy, samorządy i administracja państwowa. Natomiast sektor MSP, lokomotywa polskiego wzrostu, ciągnie się w ogonie.

Potwierdza to Ministerstwo Rozwoju, które podało, że na koniec lipca Polska podpisała już umowy na ponad 35 mld zł dofinansowania z programów unijnych. Z kwoty tej jednak jedynie 341 mln zł przypadło na indywidualnych przedsiębiorców. Mniej niż 1 proc.!

Powiedzieć, że to dramat, to mało. Obecna perspektywa finansowa jest ostatnim tak hojnym wsparciem przedsiębiorczości. Priorytety ustawiono tak, by dać firmom szansę na przeskok technologiczny, wdrożenie innowacji i wzrost konkurencyjności. Jeśli nadal tylko co setne euro będzie zasilać firmy z sektora MSP, ta szansa zostanie stracona, a drugiej takiej już nie będzie.

Wśród argumentów tłumaczących tę sytuację wymienia się m.in. brak wiedzy na temat dostępnych programów unijnych. Nie jest to chyba celny strzał, gdyż poprzednia perspektywa finansowa nauczyła przedsiębiorców poruszania się po tym gruncie. Zakładam zatem, że wiedzą, ale nie umieją pokonać kolejnych szczebli: napisać wniosku, przygotować biznesplanu i zaprojektować budżetu. Doradztwo w tym zakresie kosztuje, dlatego zachęcam do lektury naszego przewodnika w sekcji „Pierwszy biznes”. Podpowiadamy w nim, jak przygotować profesjonalny biznesplan, w kolejnym wydaniu zajmiemy się konstruowaniem budżetu.

My Company Polska wydanie 10/2016 (13)

Więcej możesz przeczytać w 10/2016 (13) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie