Finanse
W końcu nadzieja dla przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan prognozuje stabilizację polskiej gospodarki
Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej, prognozy dla polskiej gospodarki w 2024 roku wydają się optymistyczne. Eksperci Konfederacji Lewiatan przewidują wzrost PKB na poziomie 2,4-2,8 proc., przy inflacji oscylującej wokół 6 proc. To wskazuje na stabilizację sytuacji po trudnych latach pandemii i napięć międzynarodowych. Dużą rolę odegrają środki z KPO.
Orange wykorzysta środki z KPO na budowę szerokopasmowego internetu. Jest umowa
W ramach ogłoszonych naborów, zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu na terenach tzw. białych plam, Orange Polska podpisał umowy dla 20 obszarów. Dzięki temu około 110 tys. gospodarstw domowych i prawie 16 tys. przedsiębiorstw zostanie objętych zasięgiem sieci szerokopasmowej.
To zła wiadomość dla tych, którzy lubią cukier. Cena będzie rosła
Wzrost cen cukru w krajach europejskich był jednym z najmocniejszych na całym świecie.
Jak zrealizować cele finansowe? Zacznij od dobrego planu
Nowy rok to często czas, w którym wiele osób myśli o zmianach w swoim życiu. Te dotyczą różnych aspektów i mają na celu m.in. zwiększenie komfortu życia, poprawę samopoczucia czy po prostu spróbowanie czegoś nowego. Nie dziwi zatem fakt, że w postanowieniach noworocznych często pojawiają się także cele finansowe. Jak się za to zabrać?
GPW z dobrym rokiem. Każdy kwartał ze wzrostem
Końcówka roku to rajd na głównych indeksach GPW. Rok 2024 też zapowiada się dobrze, może przynieść przełamanie na rynku debiutów.
To dobry czas do inwestowania
Sytuacja na rynku i w gospodarce sprzyja inwestowaniu – przekonuje Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas. Tylko na które aktywa postawić?
Efektywność najwyższego rzędu
Nigdy nie uda ci się osiągnąć 100 proc. produktywności pracowników i efektywności wykorzystania pieniędzy w firmie. Można jednak działać i krok po kroku mądrze ciąć niepotrzebne koszty.
Branża towarów luksusowych znów zaczęła zarabiać krocie
W 2023 roku przychody 100 największych firm z rynku towarów luksusowych zwiększyły się o 23 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Obligacje skarbowe w pigułce
Wystarczy 100 zł by nabyć obligację. Tylko w ciągu ostatniego roku ponad 50 tysięcy osób złożyło w Biurze Maklerskim Pekao ponad 125 tysięcy dyspozycji zakupu obligacji.
Bez papieru. nadciąga rewolucja w fakturach
Marzyłeś o cyfryzacji obiegu dokumentów? Od 1 lipca 2024 r. twoje marzenie się spełni. Niestety, jeśli jesteś przedsiębiorcą, to może być koszmar.
Po nas choćby potop: PiS zostawi Port Gdyński w obcych rękach? Mowa o dużej szkodzie rolników
Port w Gdyni, będący kluczowym punktem dla polskiego eksportu zboża, znalazł się w centrum afery w związku z upadkiem rządu PiS. Posłowie Koalicji Obywatelskiej (KO) wyrazili zaniepokojenie planami dzierżawy terminalu zbożowego w tym porcie, sugerując, że może on trafić w ręce obcej korporacji. "Polska utraci kontrolę nad eksportem zboża" - mówi Michał Kołodziejczak.
Zamrożenie cen prądu dla małych i średnich firm staje się faktem
Sejm przychylił się do postulatu rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, aby zamrożeniem cen prądu objąć nie tylko gospodarstwa domowe, ale też małe i średnie firmy, tak jak było to w latach 2022-2023 r.
Trwa światowy wyścig zbrojeń z wojnami w tle: Kto notuje spadki, a kto wzrosty na globalnym rynku?
Mimo wzrostu napięć geopolitycznych i konfliktów na całym świecie, rok 2022 przyniósł pierwszy od 2015 roku spadek globalnych przychodów ze sprzedaży broni. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), przychody 100 największych koncernów zbrojeniowych na świecie osiągnęły 597 mld dolarów, co stanowiło spadek o 3,5% względem roku poprzedniego.
Zarzuty dla CK Investments. Chodzi o wystawianie weksli na inwestycje w nieruchomości
Spółka CK Investments oferuje konsumentom zakup weksli, wskazując na pewność i bezpieczeństwo inwestycji. To nieprawda - uważa UOKiK. Właśnie prezes instytucji postawił spółce zarzuty.
Podróże i pasje ważniejsze niż wykształcenie i założenie rodziny. O czym marzą Milenialsi i GenZ?
75 proc. przedstawicieli GenZ i 67 proc. przedstawicieli Milenialsów marzy o podróżach. To najczęściej wymieniane pragnienie młodych Polek i Polaków. Na taki cel potrzebują przeciętnie 50 tys. złotych - wynika z badań SW Research na zlecenie Fundacji XTB.
Kradzież kryptowalut na łączną kwotę 3 miliardów dolarów. Hakerzy z Korei Północnej triumfują
Zgodnie z najnowszym raportem Insikt Group północnokoreańskie ugrupowania cyberprzestępcze wyspecjalizowały się w kradzieży kryptowalut. Od 2017 roku ukradli kryptowaluty o wartości ponad 3 miliardów dolarów.
Wojny handlowe: francuskie markety Auchan i Intermarche jednoczą się przeciwko Lidlowi
Europejski rynek jest wdzięczną areną walki dla największych brandów dyskontowych. Mamy tu prawdziwe imperia finansowe, handlowych wrogów, a czasem nawet sojusze między marketami. Jeden z nich zawiązały Auchan i Intermarche, które wspólnie złożyły ofertę na kwotę miliarda euro, by wykupić francuską sieć sklepów Casino. Tym zakupem miał interesować się Lidl.
Turcja z inflacją przeszło 60 proc. "Wynik jak w państwach upadłych"
Listopadowa inflacja w Turcji osiągnęła poziom 61,98% w skali roku - to oznacza, że państwo zarządzane przez Recepa Tayyipa Erdogana niemal dogoniło Sudan w wyścigu na większą drożyznę. Dane opublikowane przez Turecki Instytut Statystyczny, wskazują na utrzymujący się trend wzrostu cen. Małym pocieszeniem może być fakt, że analitycy spodziewali się jeszcze gorszego wyniku.
Inwestowanie w “bezpieczne przystanie”: Nie trzymaj jajek w jednym koszyku
W co inwestować w wymagających czasach? Jak dywersyfikować portfel inwestycyjny by zminimalizować ryzyko? W jakich nieruchomościach lokują teraz kapitał inwestorzy?
Optymalizacja różnych form płatności
Pozyskanie lojalności klienta nie jest możliwe bez zrozumienia jego potrzeb, a współczesny konsument stawia coraz większe wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności.
Pfizer kontra Polska: gigant farmaceutyczny domaga się 6 miliardów zł za nieodebrane szczepionki
Konflikt pomiędzy międzynarodowym gigantem farmaceutycznym Pfizer a Polską osiąga punkt kulminacyjny. Firma Pfizer, znana z produkcji jednej z pierwszych szczepionek przeciw COVID-19, pozwała Polskę do sądu w Brukseli, domagając się 6 miliardów złotych za nieodebrane dawki szczepionek.
Zmiany w polityce WhatsApp: Płatne kopie zapasowe danych już od grudnia
Wkrótce użytkownicy komunikatora WhatsApp doświadczą istotnej zmiany w korzystaniu z usługi. Jak informuje serwis telepolis.pl, od grudnia br. za przechowywanie kopii zapasowych w chmurze Google Drive będzie trzeba płacić. Ta zmiana oznacza koniec bezpłatnego przechowywania danych, które dotychczas było standardem dla milionów użytkowników na całym świecie.
Czy instytucje typu fintech mają szansę w Polsce? - wyniki badań ALK
Polski system bankowy ma inną strategię do wprowadzania nowych technologii finansowych niż ten w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Gotowe rozwiązania, które są dostępne za sprawą fintechów, kupuje tylko 25 proc. krajowych banków. Na świecie taką strategię przyjmuje 60 proc. banków, a w USA – 80 proc. - Nowe technologie obniżają ryzyko kredytowe. Z drugiej strony, jeśli pochodzą od tych samych fintechów rośnie ryzyko systemowe — mówi autorka badania dr hab. Aneta Hryckiewicz z ALK.
Samorządy w chmurze? Tomasz Dwornicki (Hostersi): "Informacje o śmierci chmury są mocno przesadzone"
Na początku września tego roku Rada Miasta Birmingham ogłosiła upadłość. Regulowane będą tylko strategiczne rachunki jak np. utrzymanie ochrony zdrowia. Miasto miało zapłacić nawet 100 milionów funtów za system Oracle ERP. Tymczasem według tegorocznego raportu Capgemini, 76% organizacji sektora publicznego uważa, że przyjmie w najbliższej przyszłości rozwiązania w zakresie suwerenności w chmurze. Jak zrobić to lepiej i bezpieczniej? Odpowiada Tomasz Dwornicki (Hostersi).
UOKiK staje po stronie dostawców w sporze z Intermarche. Sieć zwróci im rabaty
Intermarche, jedna z wiodących sieci handlowych w Polsce, znalazła się na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Prezes urzędu, Tomasz Chróstny, wykazał nieprawidłowości w działaniach centrali zakupowej SCA PR Polska, która reprezentuje interesy sieci.
Niemiecki przemysł w potrzasku recesji: Spadek produkcji ósmy raz z rzędu
Rok 2020 zostawił trwały ślad w niemieckim sektorze produkcyjnym, którego wydźwięk słychać do dziś. Statystyki z Niemiec wprawiają w osłupienie - po raz ósmy z kolei odnotowano spadek aktywności w tym sektorze, zanurzając go w wartościach, które przypominają najciemniejsze dni pandemii koronawirusa.
Krach "najbardziej wartościowego" startupu Ameryki: Upadek WeWork
Jeszcze niedawno w czołówce amerykańskich startupów, teraz na skraju przepaści – WeWork, firma, która odeszła od konwencjonalnego wynajmu biur na rzecz elastycznych przestrzeni, złożyła w poniedziałek 6 listopada wniosek o upadłość.
CPK: koniec czy audyt? Opozycja zmieni zdanie w sprawie kluczowej inwestycji?
Choć opozycja szła do wyborów z hasłem zakończenia ogromnej inwestycji - na co liczyli przede wszystkim mieszkańcy miejscowości, które przestaną istnieć przez budowę lotniska, obecnie zapowiada jedynie audyt budowy wartej 240 miliardów złotych.
Oszczędzamy na żywności, ale nie na ubraniach - wynika z danych PanParagon
Inflacja zmusza nas do oszczędności - najczęściej tniemy koszty podczas zakupów spożywczych. Jednak do ubrań mamy zbyt dużą słabość: kupujemy tyle samo co przed pandemią - ale za dużo większe pieniądze.
Stopy procentowe. Przed nami kolejna obniżka, ostatnia w tym roku
W najbliższą środę Rada Polityki Pieniężnej powinna powtórzyć ruch z minionego miesiąca i ściąć stopę referencyjną o 25 pb, z 5,75 do 5,50 proc. Prawdopodobnie będzie to ostatnia obniżka przed końcem roku - przewiduje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Praca na "ślamazarę" - młodzieżowy bunt przeciwko pracoholizmowi
Odrzucając wieloletni kult pracoholizmu, młodzi ludzie wybierają ścieżkę życia w rytmie "ślamazary", co oznacza zwolnienie tempa i postawienie na jakość życia. Czy pracodawcy mogą na tym stracić?
Roczne odprawy dla propagandystów TVP. Miliony na pensje m.in. Ogórek, Rachonia i Holeckiej?
Pracownicy Telewizji Polskiej dotychczas najściślej związani z rządzącą partią PiS, podejmują działania mające na celu zabezpieczenie swoich finansów na wypadek utraty pracy. Starają się o renegocjację kontraktów, które zapewniłyby im kontynuację wysokich wynagrodzeń na okres do roku po potencjalnym zwolnieniu.
Sam Bankman-Fried: Złoty chłopiec krypto usłyszał wyrok skazujący
W świecie finansów cyfrowych gruchnęła wieść o spektakularnym upadku jednego z najbardziej znaczących graczy rynku kryptowalut. Sam Bankman-Fried, szef giełdy FTX, został uznany winnym serii oszustw, które wstrząsnęły zaufaniem inwestorów i użytkowników kryptowalut na całym świecie.
Po PiS: Polska drugą Grecją? 70 proc. wyższy deficyt budżetowy
W raporcie pt. "Prawdziwy budżet 2024" znalazła się alarmująca prognoza, która wskazuje, że deficyt budżetowy Polski na nadchodzący rok może być wyższy o blisko 70% od przewidywanych 164 mld złotych, osiągając sumę 277 mld złotych.
Krach na obligacjach. Czy warto wchodzić na ten rynek?
Przez 3,5 roku ceny amerykańskich obligacji spadły równie mocno co indeks giełdowy S P w czasie ostatniego wielkiego kryzysu finansowego. Przestały być one bezpieczną przystanią, a wzrost kosztów odsetkowych może zatopić budżet dowolnego kraju na świecie. Czy warto wchodzić na ten rynek i jak to zrobić?