PPK – zyskają pracownicy, zyskają firmy
z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 11/2019 (50)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Pracownicze Plany Kapitałowe stały się faktem. Od lipca br. do programu przystępują największe firmy w Polsce. Od przyszłego roku do PPK dołączą też średnie przedsiębiorstwa, a od 2021 roku – wszystkie podmioty. Obecnie pracodawcy mogą wybierać spośród ofert około 20 instytucji finansowych, które utworzyły fundusze zdefiniowanej daty.
Pracownicze Plany Kapitałowe zostały zaprojektowane głównie z myślą o pracownikach. I to oni mogą liczyć na najwięcej korzyści. Przypomnijmy: każda osoba zatrudniona w firmie, która została objęta programem, będzie odkładała na indywidualnym koncie PPK 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto. O atrakcyjności programu decyduje jednak to, że w oszczędzaniu pomogą pracownikom pracodawcy i państwo. Oprócz składek pracowniczych, konto PPK zasilą comiesięczne wpłaty od pracodawcy – w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia – oraz dopłaty od państwa. Na start każda osoba, która zapisze się do PPK, otrzyma 250 zł, a co roku – dodatkowe 240 zł.
PPK mogą wykorzystać także pracodawcy, którzy dzięki programowi otrzymali nowe narzędzie employer branding, a także motywowania i nagradzania pracowników. Jest to szczególnie istotne w kontekście uwarunkowań współczesnego rynku pracy. Jak pokazują liczne raporty, pracownicy są dziś bardzo świadomi swoich wymagań i nie boją się ich artykułować. Dlatego pracodawcy coraz częściej muszą zadbać o rozbudowanie pozapłacowego systemu motywacyjnego. Propozycja wyższej składki na PPK – np. uzależniona od stażu pracy – może być benefitem, który pozwoli zatrzymać najbardziej cennych pracowników w firmie lub pozyskać nowe osoby do zespołu.
Co istotne, wszystkie firmy – szczególnie te małe i średnie – mogą liczyć na pełne wsparcie podczas procesu wdrażania PPK.
– Tworząc ofertę PPK w PFR TFI, zadbaliśmy o to, aby na najwyższym poziomie wypełniać nasze zadania związane z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Pamiętamy również o naszej misji w zakresie edukacji finansowej, dlatego firmom, które się do nas zgłaszają, zapewniamy szczegółowe informacje na temat zasad tworzenia programów, a także pomoc zarówno na etapie podpisywania umów, jak i po uruchomieniu programu, np. w zakresie szkoleń dla pracowników – mówi Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI.
Jednocześnie PFR TFI odgrywa bardzo istotną rolę w budowaniu całego systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest instytucją wyznaczoną, co oznacza, że odpowiada za zapewnienie powszechnego dostępu do PPK.
– Mówiąc wprost: PFR TFI jest przygotowane, by zapewnić zarządzanie PPK każdemu pracodawcy, który taką wolę wyrazi – dodaje Ewa Małyszko. Ważne jest wreszcie znaczenie społeczno-gospodarcze PPK.
– Środki gromadzone w ramach PPK poprzez fundusze zdefiniowanej daty będą inwestowane w papiery wartościowe – zgodnie z polityką inwestycyjną dostosowaną do wieku uczestnika. Początkowo w portfelu dominować będzie część udziałowa, natomiast wraz ze zbliżaniem się do zdefiniowanej daty, czyli momentu planowanej wypłaty środków, zwiększy się udział instrumentów dłużnych – mówił podczas tegorocznego Kongresu 590 w Rzeszowie Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych PFR TFI.
Inwestowanie środków z PPK oznacza, że program będzie miał realny wpływ także na rynek kapitałowy w Polsce. Jak pokazują doświadczenia innych państw, w których funkcjonują podobne programy, dzięki PPK na rynku pojawi się nowy strumień kapitału, który będzie inwestowany w podmioty gospodarcze. Zwiększenie przepływów pieniężnych jest pozytywnie oceniane przez inwestorów zagranicznych, którzy są bardziej skłonni do zainwestowania w Polsce. Można zatem powiedzieć, że PPK w długoterminowej perspektywie będą sprzyjać wzrostowi inwestycji w całej gospodarce.
Rozwiązania, na których opiera się PPK, sprawiają, że program spełnia też ważną misję w wymiarze społecznym. Dzięki powszechności programu oraz jednoczesnemu wsparciu pracodawców i państwa PPK może zmieniać nastawienie Polaków do oszczędzania, zwracać uwagę na myślenie o bezpieczeństwie finansowym. W ten sposób możliwe staje się budowanie lepszej przyszłości.
--
I etap programu PPK obejmuje ok. 4100 pracodawców zatrudniających ponad 3 mln osób. Największe firmy mają czas do 12 listopada, aby zawrzeć umowy o prowadzenie PPK. II etap wprowadzania planów wystartuje w styczniu 2020 r. i obejmie firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników.
Więcej możesz przeczytać w 11/2019 (50) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.