HR-owy must have
HR, fot. Shutterstock1. Zegarom śmierć!
Elastyczne podejście do modelu pracy to jeden z najważniejszych czynników który przyciągnie nowych kandydatów. Ludzie, zwłaszcza młodzi, nie chcą już tracić czasu na długie dojazdy do firmy. Zależy im też na możliwości łączenia pracy z obowiązkami rodzicielskimi, dalszą naukę lub po prostu chcą mieć więcej czasu na hobby czy przyjemności. Wolą więc pracować zdalnie lub w modelu hybrydowym. Z badania Pracuj.pl, wynika, że aż 38 proc. specjalistów poszukuje tylko ofert, które przewidują możliwość pracy z domu (lub dowolnego miejsca), a 34 proc. wskazuje, że chciałoby pracować hybrydowo i pojawiać się w firmie raz w tygodniu. Do przeszłości odchodzą też narzucone odgórnie godziny „urzędowania”. Na topie jest praca dostosowana do naturalnego zegara biologicznego, czyli w określonym widełkami przedziale czasowym i praca zadaniowa, która zakłada wykonanie zadania np. w ciągu trzech dni, bez wyznaczania konkretnych godzin. Pracodawcy, choć nie zawsze zadowoleni z takich wymagań, muszą się do nich dostosować. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że stracą najlepszych specjalistów, którzy nie zawahają się poszukać nowych możliwości zawodowych. Z badania No Fluff Jobs wynika, że 55 proc. pracowników branży IT deklaruje, że poszuka pracy gdzie indziej, jeśli szefowie każą im wrócić do biura.
#hybryda #workation #nieliniowy czas pracy
2. Dyplom? Zapomnij!
Studia jeszcze do niedawna powód do dumy, dziś już nie są wyznacznikiem kompetencji i wiedzy. Po pierwsze, wyższe uczelnie nie kształcą umiejętności technicznych ani miękkich wymaganych przez biznes - z badania Delab UW i Google wynika, że 48 proc. absolwentów uważa, że studia uczą wykorzystywania programów i narzędzi cyfrowych tylko na poziomie podstawowym, a co trzeci, że nie uczą tego w ogóle. Po drugie, nie dają gwarancji, że absolwent sprawdzi się na danym stanowisku. Dlatego od dyplomu cenniejsze są: odbyte praktyki i staże, doświadczenie zawodowe, zrealizowane lub prowadzone projekty, zaangażowanie, samodzielność i efektywność pracy, a także otwartość na nowości i chęć ciągłego poszerzania wiedzy.
#long life learning #staż #praktyka
3. Czas na UP czas na RE
Upskilling i reskillin, czyli rozszerzenie lub zmiana kompetencji pracowników to, zdaniem specjalistów od rynku pracy, najlepszy sposób na pozyskanie specjalistów o konkretnych umiejętnościach. Niestety, ciągle niedoceniany i za rzadko wykorzystywany. Z badań ICAN Research na zlecenie Future Collars wynika, że tylko 6 proc. pracowników w polskich firmach przeszło przekwalifikowanie. Działy HR tłumaczą to między innymi brakiem budżetu na reskilling, oporem zarządu, długim bo trwającym często kilka miesięcy procesem szkoleń i obawą o lojalność przeszkolonych pracowników. Dlatego ciągle wolą walczyć o nowe talenty „na...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 12/2023 (99) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.