Biznesowe góry prosto z Sopotu
SAP NOWz miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 11/2022 (86)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
To następna edycja wydarzenia organizowanego przez firmę SAP. Po raz kolejny udało się pobić rekord frekwencji. W konferencji wzięło udział ok. 1500 osób, w tym stacjonarnie blisko 700 – pozostali mogli obserwować transmisję na żywo. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele świata biznesu, m.in. największych firm w kraju.
Jak radzić sobie z kryzysami
– Stoi przed nami wielkie wyzwanie, to zmiany klimatyczne, ale problemów, z którymi muszą mierzyć się firmy, jest znacznie więcej – powiedział w czasie wystąpienia otwierającego wydarzenie Piotr Ferszka, prezes SAP Polska.
Niezależnie od tego, jakie nowe kryzysy pojawiają się na horyzoncie, najlepszą reakcją na nie jest szybkie i elastyczne reagowanie. – Kryzys pandemiczny sprawił, że biznes miał nie miesiące, nie lata, ale dosłownie dni na reakcję. Niektóre firmy, takie jak AmRest, udowodniły, że jest to możliwe. Wprowadzono innowacyjne pomysły i odważne decyzje, które przynoszą efekty, czyli rekordowe wyniki sprzedaży w 2022 r. – stwierdził.
W wydarzeniu wzięła udział Patrycja Sławuta, polska badaczka behawioralna dziś na stałe mieszkająca w Australii. – Koronawirus to największy w historii eksperyment psychologiczny. Co się okazało? Nałożyły się trzy warstwy, których człowiek najbardziej nie lubi: stres, niepewność i strata. Świat VUCA zmienił się w świat BANI, czyli świat do bani, a dokładniej świat kruchy, niespokojny, nielinearny, niezrozumiały – mówiła podczas SAP NOW. Podczas wystąpienia opowiedziała o tym, jak firmy powinny dopasować swoje strategie, by nie tylko trafić do nowych klientów, ale także lepiej wspierać swoich pracowników.
Motywem przewodnim konferencji było „wchodzenie na biznesowe góry”. Dosłownie. Oficjalne otwarcie wydarzenia zakończyła rozmowa z Andrzejem Bargielem, trzykrotnym mistrzem Polski w narciarstwie wysokogórskim, trzecim w klasyfikacji generalnej pucharu świata w kategorii Espoir oraz rekordzistą świata w biegu na Elbrus. – Wejście na szczyt to dla mnie nie jest sukces, to dopiero jakieś 20 proc. całego procesu. Dopiero w bazie, po zjeździe, jest euforia – zdradził. Bargiel opowiedział także, jak samodzielnie zaczął organizować wyprawy i zbudował zespół, który dziś wspiera go w osiąganiu sukcesów.
Kolejnym etapem konferencji był cykl spotkań i prezentacji pokazujących, jak różne organizacje wykorzystywały system SAP i jego różne komponenty do transformacji i rozwoju swojego biznesu. Były to zarówno firmy początkujące, rozwinięte, jak i giganci, dla których wdrożenie SAP dawało gigantyczne możliwości rozwoju.
Jednym z najbardziej imponujących wdrożeń w ostatnich latach było uruchomienie systemu SAP w Polpharma Biologics. – Dzięki takiemu systemowi zapewniamy sobie fundament pod dalszy rozwój, dostęp do danych, możliwość zarządzania procesami. Walczymy z zagranicznymi konkurentami i jednym z kryteriów jest czas. Bez takiego systemu produkcja leków na masową skalę jest trudniejsza, a na pewno znacznie wolniejsza – zauważył Bartek Piernicki, Director Business Technology, Polpharma Biologics. Marek Rafalski, dyrektor operacyjny Wdrożeń Systemów Informatycznych klasy ERP, Capgemini Polska, zaznaczył, że taki projekt był jednym z najbardziej ambitnych na rynku. – W trakcie jego realizacji aktywnie dostosowaliśmy się do wyzwań. Powinien on nam zająć trzy lata. Zrobiliśmy go w 20 miesięcy – uściślił.
Podczas SAP NOW przyznano także osiem nagród SAP Innovation Awards. To wyróżnienia dla organizacji, które w najbardziej innowacyjny sposób wykorzystują rozwiązania z portfolio produktów SAP i są liderami transformacji cyfrowej w Polsce. Zostały nimi: Eurocash, Transfer Multisort Elektronik (TME), Żabka, Maspex, Terg, KBT, Śnieżka oraz Raben.
Aleksander Kwaśniewski o przyszłości
Drugi dzień wydarzenia otworzyło wystąpienie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Mówił on m.in. o tym, co czeka nas niebawem, jeśli chodzi o otoczenie geopolityczne. – Patrzę się na to, co się dzieje i muszę już przeprosić, że to, co powiem, nie będzie optymistyczne. Od dawna świat nie był w tak trudnym momencie jak teraz. Mamy olbrzymie nagromadzenie kryzysów od 2007 r. Moja prezydentura przypadła na czas optymizmu, a teraz mierzymy się z wielkimi zagrożeniami – powiedział.
Więcej możesz przeczytać w 11/2022 (86) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.