EIT InnoEnergy pozyskał nowych inwestorów. Fundusz będzie miał więcej środków dla startupów

EIT Innoenergy, fot. shutterstock
EIT Innoenergy, fot. shutterstock
EIT InnoEnergy poszerza bazę inwestorów i uzupełnia rundę inwestycyjną z 2023 roku. Nowymi akcjonariuszami spółki są: OMV – wywodzącą się z Austrii grupa działająca w sektorze chemicznym, naftowym i energetycznym; OMV Petrom – zintegrowana spółka energetyczna z Rumunii; oraz ACB Participaties B.V. – niderlandzki fundusz inwestycyjny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przeprowadzona w ubiegłym roku runda inwestycyjna EIT InnoEnergy, o wartości ponad 140 mln euro, istotnie zwiększyła potencjał rozwoju spółki na rynku zielonej energii i czystych technologii. Środki pozyskane od akcjonariuszy zostaną przeznaczone na zaangażowanie w nowe podmioty oraz wsparcie rozwoju obecnych 200 spółek należących do portfela InnoEnergy. Uzupełnienie rundy inwestycyjnej pozwoli też przyspieszyć wprowadzanie na rynek nowych podmiotów przemysłowych, wykorzystać możliwości wynikające z nowych ram regulacyjnych NZIA (Net Zero Industry Act) oraz wzmocnić ekspansję InnoEnergy w Stanach Zjednoczonych.

Co szykuje EIT InnoEnergy

– Kolejne poszerzenie naszego akcjonariatu jest dowodem zaufania w kompetencje InnoEnergy, które umożliwiają przyspieszenie transformacji energetycznej i reindustrializację Europy. W tym procesie niezbędny jest wspólny wysiłek wszystkich uczestników rynków, także podmiotów z branży naftowej i gazowej, które mają ambitne plany w dążeniu do niskoemisyjności. Cieszymy się, że dołączają do nas również reprezentanci dużego przemysłu z Europy Środkowej, m.in. z Austrii i Rumunii, którzy poważnie traktują transformację energetyczną. Liczymy, że także polskie podmioty, adaptujące dla przemysłu czyste technologie, dołączą wkrótce do nas jako inwestorzy i partnerzy strategicznych projektów – podkreśla Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.

– Jeśli naprawdę chcesz przyspieszyć transformację energetyczną, inwestuj w InnoEnergy. Czas na skalę, czas na coś wielkiego – dodaje Anne-Marie Rakhorst reprezentująca ACB Participaties B.V., członek rady nadzorczej EIT InnoEnergy.

OMV, OMV Petrom i ACB Participaties B.V. dołączają do grona 35 dotychczasowych inwestorów, reprezentujących sektor przemysłowy, finansowy, cyfrowy i edukacyjny. Są to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Augur SCMT, Capgemini, CEA, CMA CGM Energy Fund, EDF, ENGIE, Esade, Grenoble INP-UGA, Groupe Idec, ING, Karlsruhe Institute of Technology, Koolen Industries, KTH, KU Leuven, Naturgia, NIIT, Politechnika Śląska, Rafako, Renault, Santander, Schneider Electric, Siemens, SIPLEC E. Leclerc, Société Générale, Stena Metall, Técnico Lisboa, TOTAL, TU/e, Universitat Politecnica de Catalunya, Universität Stuttgart, Uppsala Universitet, VITO, Volkswagen i Politechnika Wrocławska.

W co inwestuje EIT InnoEnergy

EIT InnoEnergy koncentruje się na wspieraniu transformacji energetycznej i jest wiodącą siłą napędową w rozwoju zrównoważonej energii. InnoEnergy dostarcza technologie, innowacyjne modele biznesowe i kompetencje niezbędne do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz europejskich celów w zakresie dekarbonizacji, reindustrializacji i bezpieczeństwa energetycznego.

InnoEnergy został uznany przez Pitchbook za najbardziej aktywnego inwestora w sektorze energii (2022); przez Sifted – za jednego z 10 najbardziej aktywnych inwestorów w sektorze deeptech (2023); a przez Startoup Genome – za wiodącego impact inwestora w Europie (2022). InnoEnergy wspiera innowacje w wielu obszarach, takich jak magazynowanie energii, transport, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, inteligentne sieci, zrównoważone budynki i miasta oraz te branże, w których obniżenie emisji jest szczególnym wyzwaniem.

W portfolio InnoEnergy znajduje się ponad 200 spółek, które według szacunków do 2030 r. wygenerują 110 mld euro przychodów i zaoszczędzą 2,1 tys. ton CO2e. Do tej pory firmy te pozyskały ponad 9,7 mld euro na dotychczasowe inwestycje.

InnoEnergy jest siłą napędową trzech strategicznych europejskich inicjatyw: European Battery Alliance (EBA), European Green Hydrogen Acceleration Centre (EGHAC) i European Solar Photovoltaic Industry Alliance (ESIA).

InnoEnergy powstał w 2010 roku i jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji (EIT) – niezależną jednostkę UE założoną w 2008 roku w celu wzmacniania innowacji i przedsiębiorczości w Europie. Od momentu powstania InnoEnergy przeanalizował ponad 7 tys. start-upów, a spółki z jego portfolio wprowadziły na rynek ponad 300 produktów i złożyły ponad 370 wniosków patentowych. EIT InnoEnergy tworzy ekosystem ponad 1200 partnerów i 38 udziałowców oraz ponad 200-osobowy zespół z biurami w całej Europie i w Bostonie (USA),

ZOBACZ RÓWNIEŻ