Finanse

Jak pobić inflację i na tym zarobić

Jak pobić inflację i na tym zarobić

Amatorzy obligacji skarbowych znają odpowiedź. Te papiery dłużne indeksowane inflacją sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Od końca 2016 r. wartość emisji wzrosła 6-krotnie.

Emil Szweda  28.10.2019
Leasing z limitem ciągle bardziej opłacalny niż zakup

Leasing z limitem ciągle bardziej opłacalny niż zakup

3 x P – czyli przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy, według deklaracji resortu finansów, miał dotyczyć m.in. samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej. Tymczasem część wprowadzonych od stycznia 2019 r. zmian dotyczących aut firmowych, zamiast polepszyć sytuację przedsiębiorców, w rzeczywistości zwiększyło ich zobowiązania wobec fiskusa.

Złoto znowu świeci i kusi

Złoto znowu świeci i kusi

Notowania złota znowu rosną. I to nie mało. Dziś kruszec ten to polisa ubezpieczeniowa na wypadek kryzysu. Ale inwestować w nie można bez kupowania metalu. Odpowiedź na pytanie, czy metale szlachetne wracają do wieloletniej hossy, przyniosą decyzje banków centralnych.

Jak zarobić na dywidendach

Jak zarobić na dywidendach

W krótkim terminie stopy zwrotu osiągane z inwestycji w spółki wypłacające dywidendę podlegają wahaniom tak jak każda inwestycja w akcje. Ale w horyzoncie pięciu lat tego rodzaju inwestycje biły indeksy giełdowe i… fundusze akcji dywidendowych.

Żeby się lepiej płynęło

Niewielkie firmy są znacznie mniej odporne na wszystko, co zaburza ich płynność finansową. Dla nich to może być śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli zastanawiają się, co może im pomóc chronić płynność, to tu znajdą podpowiedzi.

Aleksander Sławiński 21.08.2019

Pułapki podatkowe

Korzystanie z każdej z form finansowania dłużnego firmy ma swoją podatkową specyfikę. Zmiany jakie zachodziły ostatnio w prawie, niestety nieco ograniczyły możliwości zmniejszania przy tej okazji obciążeń podatkowych.

Otwartość za otwartość. Wywiad

Otwartość za otwartość. Wywiad

Im więcej wiemy o kontrahentach, dostawcach, odbiorcach, terminach płatności i kontraktach, tym lepiej dobierzemy satysfakcjonującą formę finansowania – mówi Kinga Zacharjasz, dyrektor zarządzający Pionu Rozwoju Produktów, Strategii i Decyzji Kredytowych MSP w Banku BNP Paribas.

Na wszelki wypadek

Na wszelki wypadek

Ubezpieczenie to nieodzowny element prowadzenia firmy. Jego odpowiedni dobór to często być albo nie być dla przedsiębiorstwa, co potwierdzają historie ubezpieczonych.

Pieniądze tam i tu

Możliwości, jakie stwarza rynek finansowania zewnętrznego w Polsce, jeśli chodzi o pieniądze na firmowe inwestycje, niczym się już nie różnią od tych na Zachodzie.

Mała firma – duże podatki? Jak płacić mniej

Mała firma – duże podatki? Jak płacić mniej

Szybko rosnące dla małych firm składki ZUS i coraz ciaśniejsza fiskalna sieć, wymuszają na drobnych przedsiębiorcach staranny wybór formy opodatkowania. Bo to właśnie na tym da się naprawdę sporo oszczędzić.

Paweł Wolski 16.07.2019
Zrzuć się na spółkę

Zrzuć się na spółkę

Crowdfunding udziałowy zyskuje coraz większą popularność na Zachodzie. W Polsce rynek ten mocno rośnie, ale do masowego zainteresowania jeszcze daleka droga.

Powab rynków wschodzących

Powab rynków wschodzących

Teoretycznie łatwiej na nich o wyższe zyski. Kusząca jest już przecież sama nazwa. Wchodzące, czyli przed okresem dynamicznego rozwoju. Dlaczego warto i jak na nich inwestować?

Jak się zarabia na inwestycjach alternatywnych

Jak się zarabia na inwestycjach alternatywnych

Alternatywne inwestycje kuszą stopą zwrotu niezależną od koniunktury gospodarczej i giełdowej. Ceną jest jednak niska płynność i mnóstwo pułapek czyhających na nieopierzonych inwestorów.

Terminal na dwa miesiące

Terminal na dwa miesiące

Sezonowy sklep będzie działał tylko w lipcu i sierpniu? Warto wyposażyć go na ten czas w terminal do przyjmowania płatności kartą. Można nawet skorzystać z dobrodziejstw Polski Bezgotówkowej.

Jeśli nie płacą na czas

Jeśli nie płacą na czas

Co zrobić, gdy kontrahent zwleka z opłaceniem faktury? Najtaniej jest samemu egzekwować zaległości, a najskuteczniej – przy wsparciu windykatorów. Jest też szybki sąd, ale to ostateczność.

Emil Szweda  25.06.2019
Tanie inwestowanie. Czy to się opłaca?

Tanie inwestowanie. Czy to się opłaca?

Opłaty za zarządzanie pobierane przez fundusze są w Polsce najwyższe w Europie. To sprawia, że polscy inwestorzy zarabiają znacznie mniej, niż mogliby. Stawki spadają, ale i tak warto rozważyć inwestycję w tzw. ETF. Tu opłaty są minimalne.

Banki sobie poradzą, małym firmom będzie trudniej

Banki sobie poradzą, małym firmom będzie trudniej

Prognozy mówią o nadciągającej recesji, a niektórzy wieszczą wręcz ogólnoświatowy kryzys. Nawet jeśli do niego dojdzie, w polskim systemie bankowym pieniędzy raczej nie zabraknie. Lecz już samo spowolnienie sprawi, że zwłaszcza MSP będą mieć większe probl

Jak zarobić na spadkach cen akcji

Jak zarobić na spadkach cen akcji

Kiedy na giełdzie leje się krew, a spadające indeksy przyprawiają inwestorów o palpitacje serca, ty możesz na tym zarobić. Ale uwaga: nie jest to wcale takie łatwe. Nie radzą sobie z tym nawet eksperci.

Nowość w PKO Banku Polskim dzięki JPK

Nowość w PKO Banku Polskim dzięki JPK

PKO Bank Polski jako pierwszy wykorzysta Jednolite Pliki Kontrolne do usprawnienia i digitalizacji procesów obsługi klientów. Od 11 lutego klienci Centrum Bankowości Przedsiębiorstw mogą przekazywać JPK do banku poprzez serwisy transakcyjne iPKO i iPKO Bi

Materiał partnera 28.02.2019
Nowe rozdanie

Nowe rozdanie

4 mln zł na stworzenie prototypu sztucznego oka dostała firma Toucan Eye. Największy fundusz unijny finansujący średniaków wprowadził kilka znaczących zmian. To szansa dla firm spoza Mazowsza.

Czy już czas kupować mniejsze spółki?

Czy już czas kupować mniejsze spółki?

Kupić czy jeszcze poczekać? Wyceny małych i średnich spółek na GPW, w stosunku do ich zysków, osiągnęły poziomy, które w przeszłości były sygnałem do wzrostów. Kolejny argument za odbiciem to wejście w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tyle że szu

Łatwo i prosto to czasem źle

Łatwo i prosto to czasem źle

Firmy nieobeznane z machiną bankową czy niemające czasu na przedzieranie się przez gąszcz usług finansowych korzystają często z pośredników. Czego od nich oczekiwać i na co uważać?

Miliony na przejęcia za granicą

Miliony na przejęcia za granicą

Dzięki pomocy Funduszu Ekspansji Zagranicznej przejęcie firmy w innym kraju czy zbudowanie w nim fabryki może być bezpieczniejsze i szybsze. „Do każdego euro czy dolara dokładamy drugi” – zapewnia FEZ.

Adam Mielczarek 29.01.2019
Mały dla małego

Mały dla małego

Życie potwierdza, że niewielkim firmom, często niepasującym do sposobów działania dużych faktorów, bardziej jest po drodze z tymi małymi.

Co zrobili, gdy startowali

Co zrobili, gdy startowali

Spójrzmy, jak niektórzy przedsiębiorcy zdobywali pieniądze na start i rozwój swoich firm. Każdy zrobił to trochę inaczej.

Liczy się to, co na koncie

Liczy się to, co na koncie

W 2019 r. prześcigniemy NewConnect w liczbie emisji. Bo crowdfunding to nie tylko kapitał, ale też społeczność fanów oraz kampania marketingowa – mówi Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund.com, polskiej platformy crowdfundingu udziałowego, w rozmowie z Karoliną Prewęcką.

Kto pożyczy małej firmie?

Kto pożyczy małej firmie?

Mikro i małym przedsiębiorcom nie jest łatwo zdobyć pieniądze na rozwój. Są jednak instytucje, które specjalizują się w organizowaniu takiego finansowania. I dla najmniejszych mają w sumie miliardy złotych.

Pora na operatora

Pora na operatora

Analitycy rynku condo- i aparthoteli oraz najwięksi działający na nim operatorzy są zgodni: popyt na tego rodzaju usługi jest już w kraju z grubsza zaspokojony. Za chwilę wszystkie związane z nimi inwestycje czeka ostra weryfikacja. Na co więc zwracać uwagę dziś, chcąc na nim ulokować pieniądze?

Kreatywni i Europa

Kreatywni i Europa

Kreatywna Europa to program ogólnounijny, m.in. dla firm, a dotyczy tych, którzy zajmują się kulturą. Jego pierwsza ścieżka, dotacje na wybrane projekty twórcze, otwarta jest dla Polaków od dawna. Druga, czyli łatwiejszy dostęp do kredytów, obejmująca znacznie więcej przedsiębiorstw, właśnie jest uruchamiana.

Horyzont 2020: przepustka do ligi mistrzów

Horyzont 2020: przepustka do ligi mistrzów

Pozyskanie pieniędzy z ogólnounijnego Horyzontu 2020 jest trudniejsze niż z krajowych programów badawczo-rozwojowych – taka opinia przeważa wśród firm, które miały do czynienia zarówno z jednym, jak i z drugim. Ale warto się starać, tym bardziej że wygranej towarzyszą dodatkowe korzyści. Często ważniejsze niż zdobycie dotacji.

Gospodarki w dół, a dolar królem

Gospodarki w dół, a dolar królem

Zapowiadane od dawna wojny handlowe, zbliżający się wielkimi krokami brexit i spóźniające się podwyżki stóp procentowych będą w największym stopniu kształtować warunki inwestycyjne w 2019 r. W tych niewesołych okolicznościach eksperci dostrzegają jednak także okazje do zarobku.