Zwolnili pracownika za brak kamerki internetowej. Teraz zapłacą mu 70 tys. dolarów

Kamera internetowa jako monitoring? Nie, dziękuję
Kamera internetowa jako monitoring? Nie, dziękuję / Fot. May Gauthier, Unsplash.com
Jeśli ktoś chce wiedzieć, gdzie można znaleźć firmę z toksyczną kulturą organizacyjną, powinien przeanalizować Chetu z Florydy. Zwolniła pracownika za to, że nie chciał mieć włączonej przez cały dzień kamerki internetowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma programistyczna Chetu z Florydy pod koniec sierpnia br. zwolniła jednego z pracowników. Powód? Nie chciał zostawiać swojej kamerki internetowej aktywnej przez cały dzień. Był to specjalista pracujący zdalnie z Holandii i obecnie holenderski sąd nakazał firmie wypłacić ok. 73 tys. dolarów odszkodowania. 

Sprawdź: Platformy streamingowe

Chetu została ukarana taką grzywną za toksyczne traktowanie personelu. Co jednak najciekawsze, podobna praktyka bardzo możliwe, że mogłaby być stosowana w Stanach Zjednoczonych. Tam na nikim nie robią wrażenia podobne wymagania, natomiast w Holandii zostało to potraktowane jako poważne naruszanie prywatności. 

Kamerka internetowa aktywna cały czas, albo cię zwalniamy 

Zgodnie z orzeczeniem z końca września, pracownik pracujący zdalnie dla firmy programistycznej, który stacjonuje w Holandii, został wezwany na spotkanie pod koniec sierpnia. To wtedy powiedziano mu, że musi udostępniać zawartość ekranu i mieć przez cały czas włączoną kamerę internetową. 

Pracownik odpowiedział firmie Chetu, że uważa to za naruszanie prywatności. Został zwolniony trzy dni później. 

Specjalista uznał to za niesprawiedliwe traktowanie i skierował sprawę do sądu. Sprawę wygrał, a holenderski sąd powołał się na Art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje prawo do prywatności w domu i we własnej korespondencji. 

Inspiracje: Penélope Cruz

W ramach zadośćuczynienia Chetu musi zapłacić pracownikowi kilka pensji, w tym niewypłacone wynagrodzenie z sierpnia, a także pokryć koszt niewykorzystanych dni urlopu. Będzie to kwota rzędu 73 000 - 75 000 dol. plus opłaty sądowe. 

Chetu najwyraźniej nie spodobała się decyzja sądu, bo jak donosi holenderski NL Times, firma zamknęła swój oddział w Holandii. 

Kamerka internetowa jest przydatnym narzędziem w pracy zdalnej, ale pracodawca nie może oczekiwać, że będziemy ją aktywować na cały dzień, i nie może prowadzić monitoringu naszego domu pod pretekstem, że chce mieć pewność, że jesteśmy w pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ