Związki konopi indyjskich zapobiegają zakażeniu Covid-19 [KOMENTARZ]

Konopie
Fot. Pixabay.com
Z badań laboratoryjnych opublikowanych w Journal of Nature Products wynika, że związki konopi indyjskich zapobiegły przenikaniu wirusa wywołującego Covid-19 do zdrowych komórek ludzkich.To właśnie kannabinoidy CBGA i CBDA zostały zidentyfikowane jako te, które mają potencjał do zwalczania koronawirusa. Naukowcy przetestowali działanie związków przeciwko wariantom alfa i beta wirusa w laboratorium.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O komentarz poprosiliśmy Konrada Gładkowskiego, prezesa Centrum Medycyny Konopnej:

Legalizacja oraz depenalizacja marihuany jest od kilku lat ważnym tematem w wielu krajach. Obok lokalnych doniesień o zmianie prawa w Niemczech, na Malcie czy Czechach, Bloomberg doniósł 18 stycznia, że do dekryminalizacji marihuany zabiera się Tajlandia.

Medyczna marihuana wciąż jest stosunkowo nowym lekiem, ale zmieniające się prawo umożliwia testy i badania kliniczne nad kolejnymi jednostkami chorobowymi. Dlatego nie dziwi rosnąca liczba pacjentów onkologicznych, neurologicznych czy psychiatrycznych, których terapia zawiera wykorzystanie medycznej marihuany także w Polsce. Odpowiednio przeszkoleni lekarze są w stanie dobrać leki do danej jednostki chorobowej i konkretnego pacjenta tak, aby wesprzeć obecną terapię lub dać alternatywę dla innych, silniejszych leków.

W ostatnim czasie głośno jest o badaczach z uniwersytetu w amerykańskim stanie Oregon, którzy sprawdzili, czy związki występujące w konopiach są w stanie ochronić ludzkie komórki przed zakażeniem koronawirusem. Wyniki badań opublikowane w „Journal of Natural Products” potwierdzają, że dwie formy kannabinoidów występujące w konopiach, czyli kwas CBGA i CBDA mogą zapobiegać przedostawaniu się wirusa do komórek. Zapewne jest to dobra wiadomość dla medyków, naukowców, ale też milionów ludzi – być może to odkrycie przyczyni się do powstania nowych form obrony przed Covid-19.

Kolejne badania skuteczności medycznej marihuany trwają na całym świecie, dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby lista schorzeń i dolegliwości, gdzie marihuana może być pomocna, jeszcze nie raz się wydłużyła.

Branża konopna w Polsce

Jakiś czas temu na łamach My Company Polska opublikowaliśmy obszerny materiał poświęcony rodzimej branży konopnej. Artykuł można znaleźć TUTAJ.

Wywiad z Piotrem "Liroyem" Marcem i Zbigniewem Pisarskim

W Polsce konopie przestają być tabu, a sama branża przestaje być wstydliwa. Konopie wchodzą na salony dzięki temu, że poważne podmioty, jak np. firmy farmaceutyczne, podjęły się działań na rzecz ich promocji w medycynie – mówi Zbigniew Pisarski, twórca CanPoland. Wywiad z przedsiębiorcami można przeczytać TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY