Wzrasta opłata za autostradę A4. Podwyżka już od października

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
24 zł będzie kosztował przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem i Katowicami. Nowy cennik ma obowiązywać od 1 października br.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Spółka Stalexport, która zarządza drogą wystąpiła do GDDKiA o zatwierdzenie nowego cennika. Stawki opłat za przejazd dla pojazdów kategorii 1 (osobowych i motocykli) zamiast 10 zł będą wynosic 12 zł na każdym placu poboru opłat A4, a więc w Mysłowicach i w Balicach.

Rok temu na autostradzie A4 wprowadzono videotolling, a więc usługę, która automatycznie sczytuje tablice rejestracyjne naszego samochodu i pobiera z konta bankowego stosowną opłatę. Ta usługa od zawsze była korzystniejsza finansowo (7 zł na każdym z dwóch punktów poboru opłat), a teraz będzie można zaoszczędzić dzięki niej jeszcze więcej, bo choć i videotolling idzie w gorę (8 zł na każdym punkcie poboru opłat), to po podwyżkach w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzimy o 2 zł więcej. Być może to przekona kierowców do tej usługi, ponieważ do tej pory stosunkowo niewiele osób z niej korzysta.

Nie zmienią się za to stawki opłat za samochody ciężarowe - zarówno te standardowe jak i preferencyjne.

Przychody z poboru opłat na autostradzie A4 Katowice-Kraków spadły w pierwszym półroczu 2020 roku o ponad 23 proc. To z pewnością efekt pandemii koronawirusa, przez którą znacznie zmalał ruch drogowy - w szczytowym momencie epidemii natężenie ruchu między Katowicami a Krakowem było aż o 2/3 mniejsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Spółka Stalexport nie podała w komunikacie powodu podwyżek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY