Janusz Filipiak nie żyje. Współtwórca Comarchu miał 71 lat

Janusz Filipiak, fot. Shutterstock
Janusz Filipiak, fot. Shutterstock
- Zarząd Comarch z wielkim smutkiem informuje o otrzymaniu informacji o śmierci prezesa zarządu, pana profesora Janusza Filipiaka - poinformowała firma w komunikacie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Ubolewamy nad stratą tej bardzo szczególnej postaci, wyjątkowego umysłu i wizjonera, który w niepowtarzalny sposób zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego - napisano w komunikacie.

Janusz Filipiak trafił w stanie krytycznym do szpitala pod koniec września. Jak informował Polsat News, od tamtej pory przebywał w śpiączce. Jego funkcję jako tymczasowego prezesa zarządu Comarchu pełniła córka, Anna Pruska.

Janusz Filipiak. Twórca Comarchu 

Janusz Filipiak założył Comarch, jedną z największych polskich firm informatycznych, w 1993 roku. Równolegle robił karierę akademicką, osiągnął tytuł profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 2000. trafił na listę "100 najbogatszych" przygotowywaną przez tygodnik Wprost. W edycji 2021 jego majątek wynosił 650 mln złotych.

W 2004 roku przejął 66 proc. udziałów w klubie sportowym Cracovia. Od tego momentu pełnił funkcję jego prezesa. Na początku tego roku deklarował chęć odkupienia pozostałych udziałów od władz samodządowych. 6 listopada funkcję prezesa przejęła jego żona, Elżbieta. 

Filipiak w swoim życiu zdobył szereg nagród, w tym dwie najważniejsze: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2012 roku za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej, a w 2004 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ