Wielki wzrost zainteresowania najmem mieszkań. Z serwisów w tydzień ubyła jedna piąta ogłoszeń

Uchodźcy z Ukrainy
Uchodźcy z Ukrainy, fot. Shutterstock
Kryzys na Ukrainie i olbrzymi napływ uchodźców do Polski doprowadził do olbrzymiego wzrostu wynajmem mieszkań. Jak wynika z komunikatu serwisu Otodom, liczba wyświetleń ogłoszeń zwiększyła się w porównaniu z okresem przed inwazją ponad dwukrotnie. Mocno spadła także liczba wystawionych ogłoszeń.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na początku marca liczba wyświetleń ogłoszeń dotyczących mieszkań i pokoi na wynajem w Polsce zwiększyła się aż o 166 procent na portalu Otodom i o 114 proc. na OLX w porównaniu do ostatniego tygodnia lutego 2022 roku. Mieszkania już znikają z rynku – w serwisie Otodom ubyło 19 proc. ogłoszeń, a w OLX – 27 proc. Sytuacja ma związek z napływem fali uchodźców z Ukrainy.

Osoby przybywające do Polski szukają mieszkań na wynajem

Jak pokazują analizy Otodom, rośnie liczba użytkowników, którzy aktywnie wyszukują ofert najmu mieszkań – obserwowany jest też w ujęciu niemalże dwutygodniowym, gwałtowny wzrost liczby użytkowników wyświetlających ogłoszenia dotyczące najmu i odpowiadających na nie.

W porównaniu z 24 lutego, czyli dniem inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, liczba odsłon takich ogłoszeń w Otodom 7 marcabyła wyższa o 166 proc. Duży wzrost odnotował też OLX – tam zaobserwowano 114-procentowy skok w ciągu dwunastu dni. Natomiast liczba użytkowników w kategorii najmu mieszkań, którzy w ostatnich dniach nawiązali kontakt z potencjalnymi klientami, zwiększyła się o 454 proc. na Otodom oraz 254 proc. na OLX.

Jak zaznacza Jarosław Krawczyk z Otodom, wzrost zainteresowania najmem można tłumaczyć napływem obywateli z naszego sąsiedniego kraju. Ale nie tylko: również tym, że coraz więcej osób poszukuje mieszkania na wynajem ze względów ekonomicznych – coraz wyższe raty kredytów, spowodowane ciągłym podwyższaniem stóp procentowych, a także wyższe koszty energii czy inflacja sprawiają, że powstaje nowa grupa osób, wypchniętych na rynek najmu.

– Już na początku lutego widzieliśmy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami na wynajem, choć wzrosty te nie były tak spektakularne – podkreśla.

Mieszkania znikają z rynku

Olbrzymi wzrost zainteresowania mieszkaniami i pokojami do wynajęcia idą w parze ze zmniejszającą się ofertą. 7 marca liczba dostępnych ogłoszeń w tych kategoriach była w Otodom o 19 proc. niższa, a w OLX – o 27 proc. niższa niż 24 lutego.

– Nie można wykluczyć, że w rzeczywistości dostępność mieszkań jest jeszcze mniejsza: część tych ogłoszeń może dotyczyć mieszkań, które są już zarezerwowane – podkreśla Jarosław Krawczyk.

Wynajem mieszkań. Jaki podatek?

Ryzyko dużego wzrostu cen

Eksperci wskazują, że trudno przewidzieć jak sytuacja się rozwinie. Według przewidywań Komisji Europejskiej Ukrainę może opuścić nawet 5 milionów osób. Już dziś polską granicę przekroczyło 1,3 miliona uchodźców. Przy braku systemu relokacji może to skutkować brakiem dostępnych mieszkań.

– Mówimy tu o danych dla całej Polski i trzeba pamiętać, że zainteresowanie nie rozkłada się równolegle. Istnieje duże ryzyko, że brak dostępnych mieszkań spowoduje, że skokowo wzrosną ceny wynajmu – mówi Jarosław Krawczyk, ekspert Otodom. – Już teraz w serwisie Otodom zanotowaliśmy 19 proc. mniej aktywnych ogłoszeń o wynajmie mieszkania lub pokoju, natomiast w serwisie OLX aż 27 proc. mniej – dodaje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ