Wielki skandal na rynku kryptowalut: Klienci giełdy WazirX wściekli po utracie 234 mln dol.

Rynek kryptowalutowy, według 1/3 Polaków może wiązać się z nadużyciami.
Rynek kryptowalutowy, według 1/3 Polaków może wiązać się z nadużyciami. / Fot. Shutterstock.
18 lipca doszło do jednego z największych cyberataków na rynku kryptowalut w tym roku. Indyjska giełda WazirX padła ofiarą hakerów, którzy skradli cyfrowe aktywa o wartości 234 mln dolarów. Atak ten objął ponad 200 rodzajów tokenów i kryptowalut, z których największe straty odnotowano w ethereum, shiba inu, polygon i pepe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Po ataku giełda zawiesiła operacje, co skutkowało utratą dostępu do środków przez klientów. Prezes WazirX, Nishal Shetty, poinformował w nagraniu skierowanym do użytkowników, że firma nie ubezpieczała aktywów ze względu na wysokie koszty. Dodał, że proces odzyskiwania skradzionych środków może potrwać lata i nie gwarantuje sukcesu - relacjonuje Bankier.pl.

Kontrowersyjny plan naprawczy

Największe oburzenie wśród klientów wywołał opublikowany przez giełdę plan naprawczy. WazirX zdecydowało się na wdrożenie strategii "uspołecznienia strat", polegającej na równym rozdzieleniu strat między wszystkich użytkowników, nawet tych, których aktywa nie zostały skradzione. Klienci otrzymają 55% swoich środków, podczas gdy pozostałe 45% zostanie zablokowane i wypłacone w tokenach USDT, jeśli giełda zdobędzie na to fundusze.

Rusza trzecia edycja Rookie of The Year! Zgłoś swój startup i bądź jak Wembanyama

Reakcje i wnioski dla inwestorów

Historia ataku na WazirX przypomina o ryzykach związanych z inwestowaniem w kryptowaluty za pośrednictwem scentralizowanych giełd. Stara maksyma kryptowalutowych inwestorów "nie twoje klucze, nie twoje kryptowaluty" nabiera tutaj szczególnego znaczenia. Klienci, którzy przechowują swoje aktywa na giełdach, zamiast w prywatnych portfelach cyfrowych, narażają się na ryzyko utraty środków w wyniku takich ataków - czytamy na łamach Bankier.pl.

5 najbardziej aktywnych grup cyberprzestępców wytwarzających złośliwe oprogramowanie

Wnioski i zalecenia

Dla inwestorów długoterminowych lub operujących większymi kwotami kluczowe jest zrozumienie znaczenia samodzielnego przechowywania kryptowalut. Korzystanie z własnych portfeli cyfrowych, do których ma się wyłączny dostęp, minimalizuje ryzyko związane z atakami na scentralizowane platformy.

W obliczu rosnącej liczby cyberataków na giełdy kryptowalutowe, warto inwestować czas i środki w edukację na temat bezpiecznego przechowywania cyfrowych aktywów. To jedyny sposób, aby zabezpieczyć swoje inwestycje przed nieprzewidzianymi zagrożeniami na rynku kryptowalut.