Warsaw Equity Group sprzedaje udziały w Clearcode. "To dla spółki możliwość dalszego wzrostu"

Przemysław Danowski
Przemysław Danowski, fot. materiały prasowe
Warsaw Equity Group sprzedaje udziały w Clearcode, firmie tworzącej oprogramowanie dla branży AdTech i MarTech. Jest to część procesu przejęcia podmiotu przez ARICOMA Group, jednego z największych dostawców IT w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Clearcode to działająca od 2009 r. firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla branży reklamowej (AdTech) i marketingowej (MarTech). Specjalizuje się w tworzeniu platform do zarządzania reklamami w modelach RTB (real-time bidding) i programmatic, oraz rozwiązaniach w zakresie analityki i zarządzania danymi. Usługi Clearcode są szeroko wykorzystywane przez podmioty z branży reklamy i marketingu, m.in. przez wydawców, agencje, spółki mediowe czy właścicieli marek. W swoich biurach we Wrocławiu i Katowicach spółka zatrudnia ponad 100 pracowników odpowiedzialnych za tworzenie oprogramowania dla klientów, rozwoju biznesu i marketing oraz HR i finanse.

W 2017 r. Warsaw Equity Group (WEG), prywatna grupa inwestycyjna realizująca inwestycje typu venture capital/private equity, zainwestowała w Clearcode 2 miliony dolarów w ramach rundy A. Łączna kwota inwestycji wraz z odkupem części akcji od nieaktywnych akcjonariuszy osiągnęła poziom 3,6 mln dol. Środki zostały przeznaczone m.in. na rozwój produktu Piwik PRO - narzędzia do mierzenia ruchu w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych, będącego alternatywą dla Google Analytics.

Na przełomie 2021 i 2022 r. ARICOMA Group, największa firma IT w Czechach, przejęła 100 proc. akcji w Clearcode. W ramach tej transakcji cały 22-proc. udział w spółce sprzedała Warsaw Equity Group. Dokładna kwota transakcji nie została ujawniona.

- Przez okres trwania naszej inwestycji byliśmy aktywnie zaangażowani w rozwój Clearcode. W tym czasie spółka zrealizowała ponad 100 projektów dla klientów na całym świecie i uzyskała pozycję liczącego się w branży w skali globalnej gracza. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania zespołu, który wykonał ogromną pracę. Teraz spółka ma możliwość dalszego dynamicznego wzrostu poprzez bliską współpracę z inwestorem branżowym - mówi Przemysław Danowski, partner zarządzający Warsaw Equity Group.

Transformacja Clearcode i nowe horyzonty

Przemyślana strategia rozwoju oraz trwająca ponad cztery lata współpraca pomiędzy zespołami Clearcode oraz WEG zaowocowały rozwojem produktu Piwik PRO i w rezultacie wyodrębnieniem narzędzia do osobnej spółki. To pozwoliło na jego dalszy dynamiczny rozwój. Obecnie portfolio klientów Piwik PRO liczy ponad 200 firm z ponad 40 krajów. WEG pozostaje dalej akcjonariuszem Piwik PRO, a spółka nie jest przedmiotem transakcji z ARICOMA Group.

- W ciągu ostatnich kilku lat jako Clearcode osiągnęliśmy naprawdę wiele. Staliśmy się rozpoznawalnym podmiotem w obszarze budowy oprogramowania dla sektora AdTech i MarTech. Przejęcie przez inwestora branżowego to naturalny krok i szansa na dalszy rozwój - mówi Piotr Banaszczyk, prezes Clearcode.

- Ostatnie lata były bardzo pomyślne dla Clearcode, dzięki czemu inwestorzy, w tym WEG, mogli zrealizować strategię wyjścia z inwestycji, przy okazji zapewniając sobie satysfakcjonującą stopę zwrotu. Część pozyskanych w ten sposób środków zostanie zainwestowana w dalszy rozwój Piwik PRO. Cały czas widzimy przestrzeń do dynamicznego wzrostu spółki w ramach obecnej struktury właścicielskiej - dodaje Maciej Zawadziński, współzałożyciel Clearcode oraz akcjonariusz i prezes Piwik PRO.

Transakcja otworzy przed Clearcode nowe możliwości biznesowe i pozwoli osiągać dalsze korzyści dzięki synergii z wywodzącą się z Czech ARICOMA Group. To jeden z największych środkowoeuropejskich dostawców usług IT, mający ugruntowaną pozycją w krajach skandynawskich. Firma generuje przychody na poziomie 340 mln euro rocznie oraz zatrudnia 3 tys. specjalistów w ponad 15 centrach w całej Europie. Wśród klientów znajduje się ponad 200 podmiotów z sektora prywatnego i publicznego, działających na ponad 20 rynkach. ARICOMA Group oferuje kompleksowe rozwiązania z obszaru transformacji cyfrowej. Wśród świadczonych przez nią usług są m.in: projektowanie i doradztwo w zakresie UX, tworzenie oprogramowania na indywidualne zamówienie, zarządzanie infrastrukturą i operacjami IT czy rozwiązania chmurowe, w tym dotyczące bezpieczeństwa.

Strategia WEG nastawiona na wzrost

WEG jest zarządzany przez doświadczonych przedsiębiorców, którzy poza własnym kapitałem, dostarczają biznesom jednocześnie wsparcie operacyjne i strategiczne.

W 2021 r. Grupa wdrożyła nową strategię inwestycyjną. Skupia się w niej na podmiotach w fazie wzrostu, których produkt został zwalidowany przez rynek i które posiadają silne przewagi konkurencyjne. WEG wspiera wzrost skali działalności, m.in poprzez stwarzanie warunków do rozwoju dojrzałości organizacyjnej przedsiębiorstw oraz zwiększenie ich efektywności operacyjnej.

- Nasze wsparcie wykracza daleko poza inwestycję kapitałową. Misję, wizję i wartości WEG zamknęliśmy w trzech słowach: Partners for Growth. Ze spółkami pracujemy w sposób strategiczny, dzięki czemu dostarczamy im wartość, skupiając się na zwiększaniu efektywności kluczowych procesów biznesowych i maksymalizacji potencjału zespołu i organizacji. Społeczność, którą budujemy wokół marki WEG, pomaga naszym spółkom osiągać jeszcze lepsze wyniki. Clearcode jest świetnym przykładem oddziaływania naszej strategii inwestycyjnej w duchu partnerstwa - tłumaczy Przemysław Danowski.

Sprawdź też: Jak szybko zarobić

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY