W Trójmieście powstanie pierwsza polska fabryka komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
Gdyńska spółka technologiczna Omnioxy S.A. planuje uruchomić pierwszą w kraju fabrykę komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu. Produkcja w Polsce będzie w stanie zabezpieczyć popyt na te urządzenia i pominąć długi, często dwumiesięczny okres oczekiwania na kolejne dostawy zza oceanu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Omnioxy jest dostawcą łagodnych komór hiperbarycznych, wykorzystywanych do tlenoterapii hiperbarycznej, czyli zabiegu wspierającego regenerację i rekonwalescencję osób w każdym wieku. W związku z pandemią COVID-19 i ogromnym popytem, spółka postanowiła rozszerzyć wdrażane aktualnie plany uruchomienia produkcji komór hiperbarycznych o specjalną linię do produkcji koncentratorów tlenu. Tylko od 19 października do 26 listopada br. firma sprzedała 108 sztuk tych urządzeń za łączną kwotę 558 777 zł netto.

– Coraz częstsze problemy zdrowotne związane z układem oddechowym, spowodowane m.in. rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a także – obecnie – powikłań po zachorowaniu na COVID-19, spowodowały wzmożony popyt na specjalistyczne urządzenia dostarczające tlen, czyli koncentratory tlenu. Od połowy października zapotrzebowanie na nie było tak duże, że decyzja o uruchomieniu produkcji samodzielnych koncentratorów tlenu, obok zaplanowanej wcześniej na przyszły rok produkcji komór hiperbarycznych, przyszła naturalnie. W skład każdej komory wchodzi również koncentrator tlenu, zatem jego indywidualna produkcja nie będzie wymagała znacznych nakładów – mówi Adam Cegielski, Prezes Omnioxy S.A.

Większość koncentratorów obecnych na polskim rynku pochodzi z Chin lub USA. Urządzenia, ze względu na swoją wagę i gabaryty, transportowane są drogą morską – przesyłki lotnicze generują zbyt duże koszty i nie są praktykowane, stąd długi czas oczekiwania na dostawę. – Podróż morska trwa zazwyczaj dwa miesiące, natomiast decyzja o zakupie koncentratora tlenu jest często niespodziewana i nagła. Urządzenie potrzebne jest zazwyczaj natychmiast, tu i teraz. Zauważyliśmy ogromny popyt i postanowiliśmy wykorzystać tę szansę. Środki pozyskane z emisji akcji planujemy przeznaczyć na zbudowanie pierwszej w Polsce fabryki komór hiperbarycznych, a także koncentratorów tlenu. Plany mamy ambitne, już teraz przygotowujemy się do ekspansji na całą Europę. Oceniamy, że w Europie do nasycenia rynku brakuje jeszcze ponad 26 tysięcy komór hiperbarycznych - dodaje Cegielski.

Komory hiperbaryczne produkowane komercyjnie, to tzw. łagodne komory, które operują na ciśnieniach do 1.5 ATA i wykorzystywane są przy zabiegach rehabilitacji i regeneracji organizmu. Ostatnim odkryciem zastosowania komór hiperbarycznych jest ich użycie w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19 – terapia została wymieniona w dokumencie WHO dotyczącym sposobów eksperymentalnego leczenia skutków niedotlenienia spowodowanego koronawirusem.

– W listopadzie spółka zanotowała kolejny rekord sprzedażowy, przyjmując zamówienia na 32 komory i łączną kwotę 1 695 600 zł, pobijając ponad dwukrotnie rekord z poprzedniego miesiąca - tylko w listopadzie sprzedaż była trzykrotnie wyższa od średniej z tego roku. Przed nami grudzień, który także zapowiada się bardzo obiecująco. Już w tej chwili pozyskane środki zabezpieczają realizację podstawowych celów na przyszły rok – dodaje Marcin Cegielski, Członek Zarządu Omnioxy S.A.

Plany rozwoju, w tym uruchomienie fabryki komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu, spółka sfinansuje z wpływów z trwającej emisji, dynamicznie rosnących zysków ze sprzedaży oraz z niedawno przyznanej dotacji w ramach programu Polskie Mosty Technologiczne.

Wspomniana emisja akcji kończy się 11 grudnia br. i nie zostanie przedłużona. Do tej pory gdyńska spółka pozyskała 1 162 615 zł za 66 817 akcji (średnia zainwestowana obecnie kwota to ok. 16 tys. zł). Wspólnicy większościowi podpisali porozumienie w sprawie planowanego terminu wejścia na giełdę New Connect, ustalając, że będzie to za półtora roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY