W Rosji bez zmian: Fabryka Rochen przejęta przez reżim Putina

Kandydaci na prezydenta Ukrainy Petro Poroshenko i Wołodymir Zełenski. Kijów 2019 r.
Kandydaci na prezydenta Ukrainy Petro Poroshenko i Wołodymir Zełenski. Kijów 2019 r. / Fot. shutterstock.
Rosyjski sąd zadecydował o nacjonalizacji fabryki słodyczy byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Historia Rochen pokazuje powiązanie biznesu z politycznymi wydarzeniami w Ukrainie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma Roshen, założona w 1996 roku przez Petra Poroszenkę, jest jednym z największych producentów wyrobów cukierniczych na Ukrainie i jedną z czołowych firm słodyczowych w Europie. Nazwa "Roshen" pochodzi od fonetycznej transkrypcji nazwiska Poroszenki, podkreślając osobisty wkład założyciela w rozwój przedsiębiorstwa.

W Rosji bez zmian: Fabryka Rochen przejęta przez reżim Putina

Losy firmy Roshen ściśle splatają się z losami jej założyciela, szczególnie w kontekście politycznego napięcia między Ukrainą a Rosją. Decyzja o znacjonalizowaniu fabryki wpisuje się w kontekst szeroko zakrojonych działań reżimu Putina przeciwko ukraińskim interesom na jej terytorium, nasilonych od momentu ataku na Krym w 2014 roku.

Fabryka Roshen pod rosyjską kontrolą

Fabryka słodyczy Roshen, znajdująca się w obwodzie lipieckim, przeszła pod kontrolę Rosyjskiego Komitetu Śledczego. Obecnie "śledczy" zarzucają firmie Poroszenki szereg rzekomych nieprawidłowości.

W 2017 roku, w odpowiedzi m.in. na aneksję Krymu, Roshen podjęła decyzję o zamknięciu swojej fabryki w Lipiecku w Rosji. W związku z tym obecna nacjonalizacja ma bardziej symboliczne znaczenie. Jednak historia firmy byłego prezydenta wpisuje się w szerszą historię o losie wielu ukraińskich przedsiębiorstw działających na terenie Rosji. 

Zakaz działalności na terenie Rosji dla Poroszenki

Jak relacjonuje portal wiadomosihandlowe.p rosyjski sąd wydał zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności biznesowej w Rosji nie tylko dla Poroszenki, ale i dla jego syna Oleksija oraz byłego właściciela fabryki Olehowa Kazakowa. To posunięcie Ukraińcy komentują śmiejąc się, że Poroszenko i tak nie chciałby mieć nic wspólnego z rosyjskim rynkiem, czego dowiódł w 2017 roku kiedy wycofał się z działalności na terenie tego kraju.

Roshen – słodki gigant z wielką historią w tle

Firmie, choć straciła pewne aktywa w Rosji nie musi się martwić o swoją pozycję. Posiada zakłady produkcyjne głównie na Ukrainie, a także na Litwie i Węgrzech, eksportując swoje produkty do Europy Zachodniej, Azji i Ameryki Północnej.

Nacjonalizacja fabryki w Lipiecku stanowi nie tylko stratę materialną dla firmy Poroszenki, ale i symbol konfliktu wpływającego na sektor prywatny. Pomimo tych wyzwań, Roshen nadal pozostaje kluczowym graczem na międzynarodowym rynku słodyczy, utrzymując produkcję w swoich pozostałych zakładach w Europie.

Urodzony w 1965 roku w Bołhradzie, na Ukrainie, Poroszenko zbudował swoje imperium biznesowe, zanim wkroczył na arenę polityczną. Jego kariera polityczna obejmuje wiele ważnych stanowisk, w tym ministra handlu zagranicznego i rozwoju ekonomicznego, ministra spraw zagranicznych oraz ministra obrony.

W 2014 roku Poroszenko został wybrany na prezydenta Ukrainy, pełniąc urząd do 2019 roku. Jego prezydentura przypadała na wyjątkowo trudny okres dla Ukrainy, obejmujący kryzys krymski i konflikt na wschodzie kraju. Poroszenko był jednym z liderów ukraińskiego ruchu proeuropejskiego i głośnym zwolennikiem zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską oraz NATO.

Petro Poroszenko, choć według części Ukraińców jest kontrowersyjną postacią z perspektywy politycznej, zyskał uznanie jako biznesmen i filantrop. Jego działalność biznesowa i polityczna miała znaczący wpływ na współczesną historię Ukrainy, a losy Roshen są nierozerwalnie związane z jego osobistą i publiczną działalnością.

Historia Roshen i jej założyciela pokazuje, jak przedsiębiorczość może przekształcić się w znaczący wkład w rozwój gospodarczy kraju oraz jak biznes może być nieodłącznym elementem większej narracji narodowej i międzynarodowej.