Tysiące kobiet zyskają prawo do urlopu i zasiłku. "Koniec okrutnego prawa"

zmiany w zasiłku pogrzebowym
zasiłek pogrzebowy bez konieczności ustalania płci dziecka / Fot. Pixabay/ fietzftotos
Od 2026 roku będzie wyższy zasiłek pogrzebowy. Ponadto minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała dwa rozporządzenia, które znoszą obowiązek określania płci dziecka po poronieniu oraz dotyczące urlopu związanego ze stratą ciąży.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zasiłek pogrzebowy po poronieniu

Obecnie, aby można było sporządzić akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe (dokument wymagany do ubiegania się o zasiłek), konieczne jest ustalenie jego płci. Jeśli nie da się jednoznacznie określić płci dziecka, karta martwego urodzenia nie trafia do urzędu stanu cywilnego, co uniemożliwia sporządzenie aktu urodzenia. Jeśli rodzice chcieli poznać płeć dziecka i otrzymać zasiłek, szczególnie przy stracie we wczesnym etapie ciąży, musieli wykonać badania genetyczne - te jednak są kosztowne i nie są finansowane przez NFZ. W rezultacie rodzice nie mogli otrzymać zasiłku na pokrycie kosztów pogrzebu. Ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk od początku swojej kadencji określała wymóg określania płci “okrutnym absurdem”.

-Koniec okrutnego prawa. Podpisałam dziś dwa ważne rozporządzenia likwidujące obowiązek określenia płci po utracie ciąży. Zasiłek pogrzebowy czy urlop po poronieniu będą w końcu naprawdę dostępne dla osób po stracie - bez koszmarnych i kosztownych procedur - napisała na X Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana dla tysięcy kobiet

Rozporządzenie czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw i ma wejść w życie po upływie 14 dni. Projekt zawiera też ważny przepis przejściowy, zgodnie z którym W przypadku postępowań o przyznanie zasiłku pogrzebowego, które zostały rozpoczęte, ale jeszcze się nie zakończyły przed wejściem w życie nowych przepisów, możliwe będzie uzyskanie świadczenia na podstawie jednego z następujących dokumentów: karty zgonu, zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenia położnej potwierdzającego martwe urodzenie dziecka. Kluczowym warunkiem będzie to, aby dokument został wystawiony na podstawie dostępnej dokumentacji medycznej potwierdzającej fakt ciąży. Bez względu na etap straty ciąży kobietom będą przysługiwać te same prawa - zasiłek pogrzebowy oraz skrócony urlop macierzyński (8 tygodni). Każdego roku około 30 tys. kobiet w Polsce doświadcza poronienia.

Wyższy zasiłek pogrzebowy od 2026 roku

W maju prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą wysokość zasiłku pogrzebowego do 7000 zł (obecnie 4000 zł). Kwota ta ma być waloryzowany od 1 marca danego roku, jeśli inflacja w poprzednim roku przekroczy 5 proc. Zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ