Twórca Fortnite zapłaci 520 mln dolarów za nakłanianie dzieci do zakupów

Epic Games dopuścił się kilku naruszeń w grze Fort
Epic Games dopuścił się kilku naruszeń w grze Fortnite / Fot. Materiały własne
Epic Games, twórca popularnej gry Fortnite, zgodził się zapłacić 520 mln dol., aby uregulować zarzuty, że nielegalnie nakłaniał dzieci do robienia zakupów online.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nielegalne nakłanianie dzieci - bo to głównie dzieci i nastolatki grają w Fortnite - to jedno z naruszeń, jakich dopuścił się Epic Games. 

Wydawca gry zapłaci karę w wysokości 275 mln dol. za naruszenie federalnego przepisu zakazującego zbierania danych osobowych dzieci poniżej 13. roku życia. Jak podaje Federal Trade Commission (Federalna Komisja Handlu), to największa płatność tego rodzaju w historii.

Inspiracje: Sanna Marin

Ponadto gigant gier wideo zapłaci 245 mln dol. w formie zwrotu pieniędzy za rzekome nakłanianie klientów, w tym dzieci, do zakupów za pomocą "ciemnych wzorców i praktyk rozliczeniowych". FTC przekonuje, że Fortnite wykorzystywał "sprzeczną z intuicją, niespójną i mylącą konfigurację przycisków, która doprowadziła wielu graczy do ponoszenia niechcianych opłat, opierających się na naciśnięciu jednego przycisku". 

Komisja poinformowała, że klienci mogli przypadkowo kupować przedmioty wirtualne w sklepie internetowym Epic Games, gdy gra wideo wyświetlała ekran ładowania albo była "w trybie uśpienia". To skutkowało setkami milionów dolarów nieautoryzowanych opłat.

Lina Khan, przewodnicząca FTC, powiedziała, że Epic Games wykorzystywało "ustawienia domyślne naruszające prywatność i zwodnicze interfejsy, które oszukiwały użytkowników Fortnite, w tym dzieci i nastolatków". 

Fortnite to hit gamingowy 

Fortnite to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Ma ponad 400 mln graczy online. Epic Games to z kolei spółka znana z wielu gier, która zalicza Sony i chińskiego giganta handlu elektronicznego Tencent do swoich kluczowych inwestorów. 

Sprawdź: Na czym zarobić

FTC postawiła również inne zarzuty przeciwko Epic Games, twierdząc, że firma zablokowała konta klientów, którzy kwestionowali niechciane opłaty. Ponoć Epic Games nawet zignorował ponad milion skarg użytkowników.

Dodatkowo ustawienia online Fortnite narażają nieletnich graczy na szkodliwe treści. FTC tłumaczy: "Dzieci i nastolatki były zastraszane i często nękane przez innych graczy. Były narażone na niebezpieczne i traumatyczne problemy psychiczne, w tym próby samobójcze podczas gry w Fortnite".

Ugoda, która musi zostać jeszcze zatwierdzona w sądzie, wymaga od Epic Games również tego, aby wydawca wprowadził "kompleksowy program ochrony prywatności". Taki, który rozwiąże problemy zidentyfikowane przez FTC. Ma też wprowadzić niezależne audytowanie.