Student prawa stworzył aplikację ułatwiającą dostęp do usług prawnych. Premiera jeszcze w tym roku

prawnik
Źródło: Pixabay.com
Polski startup Lexly stworzył aplikację łączącą poszukujących pomocy prawnej ze specjalistami w danej dziedzinie prawa. Dzięki aplikacji mobilnej będzie można połączyć się z radcą prawnym lub adwokatem w czasie rzeczywistym.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Aplikacja, dzięki której poprzez parę kliknięć użytkownik będzie w stanie znaleźć najlepszego specjalistę w danej dziedzinie prawa jest pierwszą tego typu aplikacją na świecie. Pomysł na nią zrodził się w 2017 roku, kiedy jej pomysłodawca Mateusz Januś, będąc studentem prawa, przeprowadził globalne badanie społeczne dotyczące korzystania przez osoby pełnoletnie z usług prawnych. Wynik badania jednoznacznie wskazał, że istnieje problem w znalezieniu odpowiedniego specjalisty. Ankietowani wskazali, iż przede wszystkim problem leży w trudnościach w zdefiniowaniu kategorii sprawy, w której potrzebują pomocy prawnika oraz obawami temu towarzyszącymi. Znaczna część ankietowanych osób wskazała, że przed skorzystaniem z usług prawnika obawia się przede wszystkim:

- nieznajomości kosztów usługi przed jej rozpoczęciem,
- braku kompetencji prawnika oraz braku zrozumienia przez niego sprawy, z którą przychodzi klient,
- długich terminów oczekiwania na spotkanie ze specjalistą i rozwiązania sprawy.

Na pogłębienie tych uprzedzeń miała wpływ dodatkowo pandemia COVID-19. Z drugiej strony wprowadzenie obostrzeń, a także obawa przed zakażeniem wywołały u wielu osób, w tym ankietowanych, zmianę podejścia do korzystania z usług online. Obecnie znaczna część społeczeństwa wybiera tę formę załatwiania rozmaitych spraw (e-podatki, e-wizyty, psychologia) oraz preferuje ich umawianie ad hoc (booksy, Uber).

Wychodząc naprzeciw problemowi niskiej penetracji społeczeństwa usługami prawniczymi i korzystając z trendu wzrostu wykorzystania usług online i mobilnych, Mateusz Januś stworzył startup, którego flagowym produktem jest aplikacja mobilna kojarząca wyspecjalizowanych prawników z klientami, którzy borykają się z problemem prawnym i potrzebują jego natychmiastowego rozwiązania.

Konsekwentne dążenie do celu poprzez poszukiwania inwestorów oraz praca nad stworzeniem jasnej i przejrzystej aplikacji sprawiły, że dziś szykujemy się do premiery naszej innowacyjnej apki – mówi Mateusz Januś, prezes Lexly Sp. Z o.o.

Użytkownicy będą mogli skorzystać z usług prawnika starannie dobranego na podstawie wcześniejszego wyboru kategorii sprawy, której dotyczy problem prawny. Każdy z usługodawców zaś będzie mógł wskazać swoją dostępność oraz określić swój profil i specjalizację.

- Aplikacja gwarantuje swoim użytkownikom stałą cenę godzinnej konsultacji, wyspecjalizowanych i zweryfikowanych adwokatów oraz radców prawnych, rozpoczęcie konsultacji do 15 minut od chwili jej zamówienia, dyskrecję prawników, a przede wszystkim bezkontaktową i bezpieczną obsługę - dodaje Januś.

Premiera aplikacji Lexly zaplanowana jest w sklepie Google Play oraz App Store na III kwartał 2021 roku. Spółka ma w planach również debiut na NewConnect.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ