Stopy procentowe: RPP podwyższy je już dziś?

nbp
Fot. shutterstock.
RPP ogłosi decyzję ws. stóp procentowych 8 marca - czy nastąpi ich zmiana?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według większości prognoz, po raz szósty z rzędu pozostaną one na niezmienionym poziomie. Jednakże posiedzenie będzie bardziej nieprzewidywalne niż poprzednie, ponieważ Rada zapoznała się już z najnowszą projekcją inflacji i PKB.

Stopy procentowe jednak w górę?

Cykl zacieśniania polityki monetarnej nie został zakończony, a większość członków RPP nie wyklucza drobnych ruchów w górę, jeśli okaże się to niezbędne w celu walki z inflacją.

Czytaj dalej: Answear z nietypowym rabatem. Kobiety zapłacą mniej niż mężczyźni?

Rata kredytu mniejsza o 150 zł

Bezpośrednim następstwem utrzymywania przez ostatnie miesiące stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest obniżenie stawki WIBOR 3M. Obniżenie to ma przełożenie na spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych. W efekcie w ostatnich tygodniach obserwujemy najniższe wartości WIBOR-u od czerwca 2022 roku. Spadek ten oznacza ratę kredytu mieszkaniowego niższą o około 5 proc. Przykładowo, dla 25-letniego kredytu na kwotę 300 tys. zł, rata będzie mniejsza o około 140-150 zł - oblicza portal Money.pl.

Notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA) sugerują, że cykl podwyżek stóp procentowych się skończył. Początek obniżek stóp procentowych ma się według nich zacząć pod koniec 2023 roku. Najnowsze kontrakty FRA sygnalizują także, że pod koniec 2024 roku WIBOR 3M ma być na poziomie 5,2 proc. Dla kredytobiorców oznacza to raty o około 13 proc. niższe niż dziś.

RPP: Zdolność kredytowa wyższa o 20 proc.

Właściciele nieruchomości powinni być zadowoleni - oznacza to wyższą zdolność kredytową o około 20 proc. Wciąż jednak należy pamiętać, że RPP może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych, jeśli takie działanie będzie konieczne do utrzymania inflacji na właściwym poziomie.

Czytaj dalej: Aleksandra Bis: "W mojej utopijnej wizji społeczeństwa każdy ma podstawową wiedzę o programowaniu"

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ