Niemcy oczko wyżej w rankingu światowych gospodarek. Japonia wpada w recesję

Niemcy oczko wyżej w rankingu światowych gospodarek. Japonia wpada w recesję
Niemcy są już trzecią co do wielkości gospodarką świata. Japonia natomiast odnotowała wyraźnie gorsze wyniki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Niemcy są teraz jedynie za Stanami Zjednoczonymi i Chinami pod względem potęgi gospodarczej. Japonia, jak podaje serwis Politico, wpadła niespodziewanie w recesję.

Gospodarka Japonii skurczyła się nieoczekiwanie o 0,4% w ostatnim kwartale 2023 roku — według danych opublikowanych przez tamtejszy rząd. Jednocześnie gospodarka kraju zmniejszyła się o 3,3% w poprzednich trzech miesiącach, co oznacza, że kraj wszedł już w techniczną recesję.

Z PKB wynoszącym 4,5 biliona dolarów Niemcy znajdują się natomiast za Stanami Zjednoczonymi i Chinami pod względem potęgi gospodarczej. Nieznacznie wyprzedzają Japonię, która ma PKB wynoszące 4,2 biliona dolarów.

Niemcy potęgą gospodarczą

Gospodarka Niemiec jest lepsza niż ta japońska, ale to nie oznacza, że notuje wzrosty. Skurczyła się o 0,3% w 2023 roku, za co według Federalnego Urzędu Statystycznego obwinia się "rosnące stopy procentowe i słabszy popyt krajowy i zagraniczny".

W październiku ub.r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidywał, że PKB Niemiec rzeczywiście przewyższy PKB Japonii w 2024 roku. Wynika to także z tego, że spadek wartości jena wobec dolara nadal wywołuje ból głowy u decydentów w Tokio.

Chociaż od dawna jest największą gospodarką Europy, ostatni raz Niemcy zajmowały trzecie miejsce w 2007 roku, zanim zostały wyprzedzone przez Chiny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ