Samsung przeznaczy 15 mld dol. na inwestycje w centrum R&D

Samsung stawia na inwestycje w chipy / Fot. Jonas
Samsung stawia na inwestycje w chipy / Fot. Jonas Svidras, Unsplash.com
Samsung nie chce dopuścić do tego, aby konkurencja opracowała lepsze chipy. Postawi na centrum badawczo-rozwojowe i wyda na to majątek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Samsung Electronics poinformowała, że rozpocznie budowę kompleksu badawczo-rozwojowego (research i development - R&D) w dziedzinie półprzewodników. Inwestycja powstanie w Korei Południowej, gdzie firma planuje zainwestwać aż 15 mld dolarów do 2028 r. Celem jest umacnianie pozycji lidera w sektorze chipów. 

Samsung to obecnie największy na świecie producent chipów pamięci i drugi co do wielkości producent kontraktowy półprzewodników. 

Sprawdź: Wzór na ROI

Firma chce rozwijać kolejne technologie i prowadzić badania nad urządzeniami i procesami nowej generacji dla pamięci i chipów systemowych. Tworzy długoterminową mapę drogową dla swoich działań i chętnie zainwestuje miliardy dolarów, by później zrealizować wyznaczone cele. 

W oświadczeniu spółki podano, że "Samsung stara się przezwyciężyć ograniczenia związane ze skalowaniem półprzewodników". 

Zobacz: Klasa średnia zarobki

Jay Y. Lee, wiceprezes Samsung Electronics, tłumaczył, że firma musi kontynuować tradycję inwestowania zapobiegawczego i kładzenia nacisku na technologię. Inaczej mówiąc, Samsung nie chce zostać w tyle i nie zamierza pozwolić, aby konkurenci mogli go dogonić - a przynajmniej nie chce tego ułatwiać. 

Lee to z kolei wiceprezes, który nie ma dobrej reputacji. Warto wiedzieć, że był zamieszany w wiele kontrowersyjnych sytuacji, w tym malwersacje, krzywoprzysięstwo i przekupstwo. W 2021 r. został skazany na zapłatę grzywny w wysokości 60 tys. dol. za "wielokrotne, nielegalne używanie propofolu" w latach 2015-2020. Propofol, zależnie od dawki, wywołuje ograniczoną czasowo utratę świadomości. Zwykle wykorzystywany jest przy zabiegach chirurgicznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ