Rząd: Szczepienia będą możliwe w miejscu pracy! W planach przedłużenie tarczy

fot. Kancelaria Premiera, flickr.com
fot. Kancelaria Premiera, flickr.com
Jak zadeklarował podczas konferencji minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. walki z COVID-19, w II kwartale zostanie wprowadzona możliwość szczepienia pracowników w miejscach pracy. Dodatkowo rząd planuje stworzyć tarczę dla przedsiębiorców, którzy muszą prowadzić ograniczoną działalność.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak zadeklarował minister Dworczyk, szczepienia będą możliwe w tych miejscach pracy, w których zaszczepić się będzie chciało co najmniej 500 osób. Pracodawca będzie mógł wówczas na własną rękę zorganizować zespół, który wykona szczepienia.

Minister Dworczyk w tym momencie nie podał szczegółów rozwiązania. Jak powiedział podczas konferencji prasowej, będzie to możliwe nawet w II kwartale br.

- Całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy. Do kwalifikacji i prowadzenia szczepienia została zakwalifikowana wieksza liczba osób. Pracodawca będzie mysiał podpisać umowę z takimi osobami, zorganizować od strony logistycznej pracowników oraz przestrzeń w której będą wykonywane szczepienia oraz złożyć do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zamówienie na określoną liczbę szczepionek, które zostaną dostarczone do określonego miejsca - uzupełnił Dworczyk.

- Ten system jest elastyczny. Będziemy się dostosowywać do sytuacji. Jeśli będą możliwości organizacyjne, m.in. liczba szczepionek to mam nadzieję, że również do mniejszych firm będziemy dostarczać takie transporty - dodał minister Dworczyk.

Będzie nowa tarcza!

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że przedsiębiorstwa zamknięte przy obecnym lockdownie otrzymają pomoc. Będzie to m.in. zwolnienie z ZUS, postojowe, ale także bezzwrotna pożyczka dla mikrofirm. Oprócz tego przedłużona zostanie tarcza finansowa.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że do końca sierpnia br. wszyscy chętni Polacy otrzymają szczepienia.

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Michał Dworczyk oraz Adam Niedzielski opowiedzieli o szerszych zmianach w zakresie procesu szczepień. Szczepienia będą mogli wykonywać m.in. pracownicy pogotowia, pielęgniarki czy też samodzielni lekarze. Oprócz tego w każdym powiecie pojawi się punkt do realizacji szczepień, w tym m.in. punkty drive-thru. 

Zmiany dotyczą również kalendarza szczepień. Rząd zrezygnował z dotychczasowego podziału społeczeństwa na grupy na rzecz szczepień populacyjnych - w kolejności według roku urodzenia. Do końca kwietnia rejestracja na szczepienia będzie udostępniona do rocznika 1973.

- Prawdopodobnie w maju uwolnimy już szczepienia dla wszystkich - dodał Dworczyk.

UWAGA! Tekst będzie aktualizowany

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY