Raport o inflacji NBP. W 2022 roku zapowiada się rekordowy pod względem wysokości inflacji

Inflacja
Inflacja, Fot. Adobe Stock
Inflacja osiągnie najwyższy poziom na początku 2022 roku - wynika z najnowszego raportu NBP. Później zacznie spadać, ale i tak to przyszły rok będzie gorszy jeśli chodzi o wzrost cen w porównaniu do obecnego. Jednocześnie prognozowany jest spadek dynamiki wzrostu gospodarczego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Szczegółowa projekcja inflacji widoczna jest poniżej. Wysoka inflacja zostanie z nami co najmniej do końca 2023 roku - czyli do maksymalnego terminu, do którego prognozuje NBP. Spadek dynamiki wzrostu cen zaczniemy notować po pierwszych miesiącach przyszłego roku, ale i tak będzie on znacząco przewyższał cel inflacyjny wynoszący 2,5 proc. Najniższy prognozowany odczyt może wynieść 3,5 proc. w połowie 2023 roku. 

Analizując poniższy wykres należy zwrócić uwagę na stopień prawdopodobieństwa scenariuszy:

Jednocześnie NBP prognozuje, że wzrost gospodarczy w Polsce ulegnie stabilizacji i będzie wahał się między 4 a 6 proc. w skali roku w perspektywie najbliższych dwóch lat. Zdaniem NBP w żadnym możliwym scenariuszu nie grozi nam recesja:

Wśród innych, ciekawych wykresów, można zaprezentować m.in. prognozowane zmiany w komponentach składowych polskiego PKB. Do końca 2023 roku zdaniem NBP nie mamy co liczyć na dodatni bilans wymiany gospodarczej. Konsumpcja będzie miała jednak bardzo duży wpływ na polską gospodarkę:

Zobacz cały raport

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY