Program budowy 100 obwodnic: w realizacji 13 z nich

obwodnica
Obwodnica Warszawy, fot. shutterstock.
Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 przyniósł, póki co, 13 inwestycji w realizacji. GDDKiA przedstawia też wyniki poprzedniego programu z lat 2014-2023.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według szacunków rządu program budowy 100 obwodnic pochłonie przez dekadę lat 20. 28 mld zł. Obecnie z tego zadania realizowanych jest 13 nowych inwestycji o łącznej długości 105,3 km. W przygotowaniu są zadania o wartości ok. 2,4 mld zł (część z nich jest w trakcie procedury przetargowej).

Czytaj dalej: To nie jest kolejna zwykła relacja z InCredible Summit

Dwie obwodnice gotowe 

Jak informuje portal Money.pl już teraz kierowcy mogą korzystać z dwóch z nich - Smolajn na drodze krajowej nr 51 o długości 1,7 km oraz Brzezia na drodze krajowej nr 25 o długości 4,5 km.

Obwodnice realizowane w ramach programu nazywanego "PB100" mają na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek. Ich budowa to bardzo ważne zadanie dla mieszkańców, którzy szczególnie odczuwają przeciążenie w ruchu drogowym z powodu przebiegu tras krajowych przez ich miejscowości. Realizacja programu to również wielka szansa dla rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce.

Wszystkie obwodnice, jakie powstaną w ramach wspomnianego wyżej programu będą drogami klasy GP (główne ruchu przyspieszonego). Większość z nich będzie miała przekrój jednojezdniowy, przede wszystkim tam, gdzie drogi te będą przebiegać w terenie zurbanizowanym. W pozostałych lokacjach powstaną drogi dwujezdniowe z powodu prognozy większego natężenia ruchu. 

30 obwodnic w latach 2014-2023

Jak podał rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, Szymon Huptyś, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oddała dotychczas do ruchu 30 obwodnic o łącznej długości prawie 300 km. Wartość tych projektów to 7,3 mld zł.

Budowa dróg z tego programu nie skończy się jednak wraz z grudniem br. Z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 jest obecnie realizowanych jeszcze 11 zadań o długości prawie 100 km. Siedem inwestycji jest na etapie przetargu i w przygotowaniu. Wartość obwodnic w realizacji to 3,6 mld zł, a w przetargu i przygotowaniu są zadania o wartości ok. 2,4 mld zł.

Czytaj dalej: Seniorzy kupują coraz więcej w internecie. Raport

Każda obwodnica to mniejsze korki

Inwestycja w 100 obwodnic to ogromne przedsięwzięcie, którego realizacja będzie trwała jeszcze wiele lat. Niemniej jednak, z każdym oddanym do użytku odcinkiem obwodnicy, kierowcy będą mieli coraz szybszy i łatwiejszy dojazd do celu. Do dobra informacja także dla firm transportowych - dzięki obwodnicom zaoszczędzą czas i pieniądze na paliwie.

Największym beneficjentem pozostaną jednak mieszkańcy miejscowości tranzytowych - obwodnice dla ich miast to niższa emisja CO2 w granicach zamieszkanych miejscowości oraz szereg innych zalet, jak zwiększenie bezpieczeństwa na drogach (niższa wypadkowość) i ograniczenie liczby uczestników ruchu drogowego, co wpłynie m.in. na zmniejszenie korków a w konsekwencji szybszy przejazd z pracy do domu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ