Polska Akcja Humanitarna prosi o wsparcie

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Wielkie powodzie, przez które ucierpiały miliony osób. Susza, która zmusza ludzi do porzucania domów i upraw. Te doniesienia nie dotyczą Polski, ale opisywane zjawiska coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Wszystkie one mają tę samą przyczynę – coraz gwałtowniejsze zmiany klimatyczne. Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie osób, które wymagają pilnej pomocy w dostępie do czystej i bezpiecznej wody.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Problemy, które Polacy znali dotychczas jedynie z doniesień medialnych, zaczynają dotykać ich w życiu codziennym. Brak wody w kranach w Skierniewicach czy serie gwałtownych ulew skutkującymi powodziami na Podkarpaciu są dowodem na to, jak wielką rolę odgrywają przyspieszające zmiany klimatu. W centrum zainteresowania znów znalazła się kwestia fundamentalna – dostęp do wody, składnika niezbędnego w każdym aspekcie życia, o którego znaczeniu przekonujemy się dopiero, gdy zaczyna go brakować. Nie wszędzie jednak skutki globalnych zmian klimatu są odczuwane w jednakowy sposób.

W Sudanie Południowym i Somalii, gdzie działamy, łatwy dostęp do pitnej wody nie jest czymś tak oczywistym, jak w Polsce. To przywilej, którym cieszą się nieliczni

– mówi Celina Kretkowska-Adamowicz z PAH.

– Szczególnie pokrzywdzone są kobiety i dziewczynki, które nie tylko narażają swoje bezpieczeństwo w codziennych długich wędrówkach po wodę, ale też tracą szansę na pracę i edukację - dodaje.

Pomoc PAH to odpowiedź na podstawowe potrzeby mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej. Ta pomoc jest niezbędna, ponieważ w Sudanie Południowym aż 62 proc. osób czerpie wodę z rozlewisk i innych niebezpiecznych źródeł. To zwiększa ryzyko zachorowania na tyfus oraz inne choroby wśród dzieci i dorosłych, często bywa też przyczyną śmierci. Z kolei Somalijczycy mierzą się z katastrofalnym brakiem wody, wywołanym przez suszę.

- Susza zmusza setki tysięcy osób do porzucenia swoich domów. Pogłębia się też problem głodu i niedożywienia, bo nie można wyprodukować żywności – mówi Luul Ahmed z misji PAH w Somalii. – Tutaj ponad 1/3 społeczeństwa nie ma na co dzień dostępu do wody, która jest wystarczająca do godnego życia. Właśnie dlatego tak istotna jest pomoc, którą świadczymy na miejscu - dodaje.

Środki zebrane w trakcie specjalnej zbiórki zostaną wykorzystane do wsparcia działań PAH, które zwiększają dostęp do czystej wody w Sudanie Południowym i Somalii. Ta pomoc ma szczególne znaczenie właśnie teraz, gdy krajowe gospodarki zostały wyjątkowo dotkliwie poszkodowane przez ekonomiczne konsekwencje pandemii koronawirusa. Dzięki tym środkom zapewniona zostanie woda m.in. w szkołach i szpitalach, a także w obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych.

Więcej informacji o działaniach wodnych PAH znajduje się na specjalnej stronie internetowej: https://suchefakty.pah.org.pl/

 

Wesprzyj działania PAH – wspólnie zwiększajmy dostęp do czystej i bezpiecznej wody!

- Wpłać poprzez stronę PAH

- Przelewem na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "WODA 2020"

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY