Play przejmuje UPC Polska. 7 miliardów na stole. Co to oznacza dla klientów?

Play przejmuje UPC
Play przejmuje UPC, fot. materiały prasowe
22 września właściciel sieci Play, spółka P4, podpisała umowę przejęcia wszystkich udziałów w UPC Polska z UPC Poland Holding. Łączna wartość transakcji to 7 mld złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak poinformowały firmy, 7 mld złotych to kwota bez zadłużenia i uwzględnienia gotówki. Kwota ta odpowiada mnożnikowi EBITDAaL za rok 2020 na poziomie 9,3x przed efektami synergii i około 7x z uwzględnieniem synergii przychodowych i kosztowych.

W tym momencie UPC Polska ma 1,5 mln abonentów. W 2020 roku firma wypracowała PLN 1,7 mld przychodów i PLN 757 mln EBITDAaL. Na podstawie danych finansowych za rok 2020, łączne przychody Play i UPC Polska wynoszą PLN 9 mld a łączna EBITDAaL PLN 3,2 mld. Play i UPC będą dostarczać usługi telekomunikacyjne do ponad 17 mln subskrybentów.

Nabycie UPC Polska wymaga zgody właściwych organów antymonopolowych. Zamknięcie transakcji planowane jest na I półrocze 2022 roku.

Przejęcie UPC Polska. Wpływ na rynek

UPC jest największą pod względem przychodów spółką Liberty Global w Europie Środkowo-Wschodniej, oferującą usługi telewizji, szerokopasmowego dostępu do internetu światłowodowego, a także usługi mobilne, dzięki wieloletniej współpracy z Play w modelu MVNO. 

Jak podały firmy, nabycie UPC przez Play wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe oraz w najnowocześniejsze sieci, usługi mobilne oraz szerokopasmowe.

- Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie i cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje. Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów. UPC Polska zbudowało bardzo silną platformę opartą na wysokich standardach jakości. Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce – powiedział Jean Marc Harion, prezes zarządu Play.

- Nabycie UPC Polska odzwierciedla dążenie Play i Iliad, aby inwestować w mobilne oraz szerokopasmowe sieci i usługi nowej generacji. Transakcja ta wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieć światłowodową i przyczynia się do realizacji długoterminowej ambicji rozwijania ogólnokrajowej łączności w Polsce. Liczymy, że nasze zaangażowanie wpłynie korzystnie na cyfrową transformację polskiej gospodarki i przyniesie korzyści dla konsumentów i przedsiębiorstw, również dzięki nowym kompleksowym ofertom. Z niecierpliwością czekamy na połączenie sił i powitanie pracowników UPC w rodzinie Play i iliad po uzyskaniu wymaganych zgód– powiedział Thomas Reynaud, prezes zarządu Grupy Iliad.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY