Piłkarka Kiersten Hening otrzyma 100 tys. dol. za rzekome zmuszanie jej do udziału w proteście BLM

Black Lives Matter
Black Lives Matter, fot. Shutterstock
Była piłkarka zespołu Virginia Tech krytykuje "toksyczną" atmosferę w zespole sportowym. Kiersten Hening podpisała ugodę z uczelnią na kwotę 100 tys. dol. za rzekome zmuszanie jej (przez trenera Charlesa Adaira) do klęknięcia podczas udziału zawodników jej drużyny w proteście Black Lives Matter.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kiersten Hening - była zawodniczka piłkarska drużyny Virginia Tech - ostro krytykuje "toksyczną" i "duszną" atmosferę w zespole w związku z kontrowersjami wokół pozwu, który złożyła przeciwko trenerowi zespołu Charlesowi "Chuggerowi" Adairowi. Hening oskarżyła swojego byłego trenera o ograniczenie jej czasu gry, ponieważ odmówiła klęknięcia wraz z koleżankami z drużyny podczas protestu ruchu Black Lives Matter w 2020 roku.

Hening: "W sporcie nie ma miejsca na politykę"

- Nie zgadzam się z upolitycznieniem sportu uniwersyteckiego - powiedziała Hening gospodyni programu Fox News, Laurze Ingraham. - Osobiście uważam, że w sporcie nie ma miejsca na politykę. Nie chciałam brać udziału w proteście, kiedy nadeszła presja, aby dostosować się do mentalności tłumu. To było trudne, ponieważ atmosfera była bardzo duszna i toksyczna. Udział w proteście wywołał podziały w drużynie – relacjonowała była piłkarka Virginia Tech.

Hening w oświadczeniu wydanym w tym tygodniu stanęła przeciwko trenerowi Charlsowi Adairowi. Wcześniej uczelnia utrzymywała, że zmniejszenie czasu gry Hening było wynikiem jej sportowych umiejętności, jednak była zawodniczka nie zgadza się z tą oceną, co podkreśliła podczas rozmowy z Laurą Ingraham.

Hening otrzyma 100 tys. dol. za rzekome zmuszanie jej do udziału w proteście BLM

W pozwie skierowanym przeciwko uczelni i trenerowi Hening oskarżyła Adaira o "werbalne atakowanie jej" i ograniczenie czasu gry ze względu na brak wsparcia z jej strony dla protestu BLM. Szkoła nie przyznała się do popełnienia błędu w ramach ugody, którą podpisała z Kiersten Hening – informuje brytyjski dziennik Daily Mail.

Ugoda podpisana przez Virginia Polytechnic Institute and State University i Kiersten Hening opiewa na kwotę 100 tys. dol.

Wciąż istnieją spory dotyczące faktów między dwiema stronami. Szkoła argumentuje, że posiada dowody wskazujące na to, że inne zawodniczki, które odmówiły klęknięcia, nie poniosły żadnych konsekwencji, takich jak zmniejszony czas gry. Z kolei Hening twierdzi, że atmosfera w drużynie piłkarskiej była tak trudna, że "czuła się zobowiązana" do całkowitego porzucenia sportu.

Ławka rezerwowych za poglądy?

Hening uważa, że jej konserwatywne poglądy polityczne i negatywna opinia na temat Black Lives Matter są jedynym wyjaśnieniem, dlaczego przeszła z pozycji ważnej zawodniczki drużyny Virginia Tech na ławkę rezerwowych. Ostatecznie zrezygnowała z uczestnictwa w rozgrywkach i zdecydowała o odejściu z zespołu, twierdząc, że Adair zmusił ją do tego za pomocą "kampanii znęcania się i odwetu".

- Argumentacja trenera Adaira była spójna - gra Hening przyczyniła się do jego decyzji o zmianie składu - dowiadujemy się z dokumentu wystosowanego przez adwokatów szkoły.

Była piłkarka Virginia Tech deklaruje, że popiera sprawiedliwość społeczną i uważa, że życie czarnoskórych osób ma znaczenie (odwołując się przy tym do nazwy ruchu Black Lives Matter), ale nie zgadza się z ruchem BLM ze względu na jego "taktyki i podstawowe zasady statutu”.

Dodatkowe oskarżenia Hening przeciwko trenerowi Adairowi

Hening oskarżyła Adaira o pokazanie środkowego palca "bezpośrednio przed jej twarzą". Trener miał również szydzić z piłkarki z powodu jej „skarg i narzekania”.  

Jak informuje Daily Mail w ramach swojego pierwotnego pozwu Hening zażądała przywrócenia do drużyny piłkarskiej i przyznania odszkodowania kompensacyjnego. Jednak ugoda nie zawiera tych gwarancji.

Trener Adair po ogłoszeniu informacji o ugodzie między uczelnią a byłą zawodniczką prowadzonego przez niego klubu powiedział, że jest zadowolony, że sprawa przeciwko niemu została ostatecznie zamknięta.

Black Lives Matter - czym jest

Black Lives Matter to międzynarodowy ruch walczący o prawa czarnoskórych. Ruch m.in. organizuje protesty przeciwko brutalności policji wobec osób czarnoskórych oraz przeciwko nierówności rasowej w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości.