Nowy podatek od nadmiarowych zysków uderzy w Orlen

Rzeczkowska
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska, fot. shutterstock.
Komisja Europejska naciska na Polskę w sprawie wdrożenia podatku od nadmiarowych zysków w energetyce. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska potwierdza, że trwają prace nad regulacją. Nowy podatek od rządu uderzy przede wszystkim w Orlen, co budzi sprzeciw Daniela Obajtka.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała podczas konferencji w Londynie, że rząd pracuje nad wprowadzeniem tzw. opłaty solidarnościowej.

"Czujemy oddech Komisji Europejskiej na szyi"

Chodzi o podatek od nadmiarowych zysków w sektorze energetycznym, paliwowym oraz węglowym. Jest to odpowiedź na naciski ze strony Komisji Europejskiej, która wymaga od Polski wprowadzenia takiego podatku. Rozwiązanie to ma polegać na tym, że spółki energetyczne będą musiały podzielić się wpływami, które pochodzą z drastycznych wzrostów cen surowców i prądu po wybuchu wojny w Ukrainie.

Warto zaznaczyć, że Polska, jako kraj członkowski UE, jest zobowiązana do wprowadzenia rozwiązań wskazanych w unijnym rozporządzeniu. Minister finansów przyznała również, że prace nad zakresem oraz sposobem wdrożenia nowego podatku są już w toku.

- Pracujemy w tej chwili nad zakresem, nad tym, w jaki sposób to rozwiązanie wdrożyć. I też tutaj ten oddech Komisji Europejskiej - przyznam - czujemy na szyi – wyznała Magdalena Rzeczkowska.

Tym samym udowodniła, że presja unijnych instytucji na polski rząd ma sens.

Czytaj dalej: Garaż dobrem luksusowym? Przybywa ofert sprzedaży miejsc parkingowych

Nowy podatek uderzy w Orlen

Jak łatwo się domyślić wprowadzenie nowego podatku nie spotkało się z entuzjazmem spółek energetycznych. Przeciwko podatkowi od nadmiarowych zysków wypowiedział się m.in. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zaznaczył zarządzany przez niego koncern ponosi już wysokie koszty zamrożenia cen gazu (14 mld zł), a ponadto chce wypłacić dywidendę w wysokości 6,4 mld zł oraz zainwestować 36 mld zł, co może być utrudnione przez wprowadzenie nowego podatku.

Warto jednak przypomnieć, że PKN Orlen to spółka, która osiągnęła rekordowe wyniki finansowe w 2022 roku, a ich kluczowym elementem były wyjątkowo wysokie marże po inwazji Rosji na Ukrainę. Wówczas ceny paliw sięgnęły rekordowych poziomów, co pozwoliło na uzyskanie wysokich zysków.

Czytaj dalej: Polskie Nagrody Różnorodności. Wystartował konkurs redakcji My Company Polska!

KE na straży interesu Polaków

Nie ulega wątpliwości, że nadmiarowe zyski związane z drastycznymi wzrostami cen surowców i prądu powinny zostać podzielone. W tym wypadku opłata solidarnościowa może być właściwym rozwiązaniem. W tej sprawie Komisja Europejska zabezpiecza interes polskich obywateli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ