Milion złotych rocznie. Tyle zarobi Jacek Kurski w Banku Światowym

Bank Światowy
Fot. shutterstock.
Intratna posada dla byłego prezesa TVP w końcu się znalazła. Jacek Kurski będzie teraz reprezentować Polskę w Banku Światowym.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

7 grudnia bank centralny przekazał, że Jacek Kurski, rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director (z j. ang. zastępca dyrektora wykonawczego) szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie.

Milion złotych rocznego wynagrodzenia

Nominację Jackowi Kurskiemu wręczył nie kto inny lecz sam Adam Glapiński, prezes NBP, uznany za jednego z najgorszych bankierów Europy według rankingu magazynu "Global Finance".

– Podjąłem zgodną z moim wykształceniem i doświadczeniem menadżerskim pracę, jako Alternate Executive Director w Banku Światowym, świadomy, że oznacza to rezygnację z części aktywności publicznej czy ambicji politycznych – poinformował Jacek Kurski na Twitterze. – Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem, że tu też dobrze przysłużę się Polsce – napisał w poście na portalu społecznościowym.

Za „życie poza polityką” Jacek Kurski będzie zarabiać nawet milion złotych rocznie.

Brakuje ekspertów na ważnych stanowiskach

Portal Money.pl wyjaśnia, że polsko-szwajcarska konstytuanta w Grupie Banku Światowego, w której zasiądzie Kurski to organizacja zapewniająca m.in. długoterminowe pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu dla najbardziej potrzebujących krajów członkowskich. Za udzielenie takiego wsparcia finansowego poszczególne państwa korzystające z pożyczek muszą walczyć z korupcją, rozwijać sektor prywatny i mechanizmy demokratyczne.

Trudno przewidzieć jak w takich warunkach odnajdzie się Jacek Kurski. Jednak jak dowiodły dwie kadencje Zjednoczonej Prawicy stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy nie zawsze są sprawowane przez ekspertów dziedziny. Dobrym przykładem może być wybór Janusza Kowalskiego na wiceministra rolnictwa. Jak się okazało nowy minister nie potrafił rozróżnić rodzajów zboża.

Nowe wyzwanie Jacka Kurskiego

Bank Światowy pomaga m.in. krajom ogarniętym konfliktami, z niestabilną sytuacją polityczną (Liban) czy klęskami głodu (Jemen). Udziałowcami BŚ jest 189 państw członkowskich. Kraje są pogrupowane w 24 konstytuanty a jedną z nich tworzy właśnie grupa szwajcarsko-polska. Poza konstytuantami są USA, Japonia, Niemcy, Francja, Chiny i Wielka Brytania.  

W tym ważnym momencie kariery byłego prezesa TVP, znanego z przekształcenia telewizji publicznej w partyjną, nie zabrakło słów skierowanych do widzów TVP.

– Trzy miesiące po wypełnieniu misji odbudowy siły i prestiżu Telewizji Polskiej oraz przywrócenia Polakom pluralizmu i komfortu demokratycznego wyboru - raz jeszcze dziękuję szczególnie Widzom, Współpracownikom i Ludziom TVP, którzy w tym dziele byli ze mną - czas na nowe wyzwanie – napisał polityk PiS nazywany niegdyś „bulterierem prezesa”.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ