Kontrowersyjny chip z telefonu Huawei wyprodukowany na maszynie ASML

ASML stoi za produkcją chipów dla Huawei / Fot. Ja
ASML stoi za produkcją chipów dla Huawei / Fot. James Park, Bloomberg
Chińska spółka wprowadziła na rynek nowoczesnego smartfona i amerykański rząd zastanawiał się nad tym, jak do tego doszło, skoro nałożył odpowiednie sankcje. Teraz wiadomo już, że zlecenia podjęła się holenderska firma ASML.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ostatnia premiera smartfona Huawei zaniepokoiła Stany Zjednoczone. Obawy dotyczyły głównie zaawansowanego procesora, jaki trafił do chińskiego telefonu. Teraz wiemy już, że ograniczenia eksportu na najcenniejszą pod względem możliwości technologicznych spółkę w Europie, ASML Holding, mogły nadejść zbyt późno i Huawei zdołała złożyć zamówienie. 

Maszyny ASML zostały użyte, w połączeniu z narzędziami innych firm, do wyprodukowania układów dla Huawei Technologies. Obecnie ASML odmawia komentarzy na ten temat, niemniej niemal na pewno zrealizowała zamówienia zgodnie z prawem i nie naruszyła żadnych sankcji.

Akcje ASML spadają

Mimo to w ciągu jednego dnia akcje ASML spadły o niemal 3%. Inwestorzy są zaniepokojeni faktem, że firma zdecydowała się na współpracę z Huawei i Chinami. 

USA współpracowały z Japonią i Holandią, aby uniemożliwić Chinom dostęp do zaawansowanej technologii półprzewodników, jak ta demonstrująca chip 7-nanometrowy, który zasila Huawei Mate 60 Pro. Celem było hamowanie technologicznego postęp kraju i uniemożliwienie zdobycia przewagi militarniej.

Pomimo tych szerokich ograniczeń Huawei zaskoczyło świat w sierpniu br., kiedy po cichu wprowadziło swój nowy smartfon z możliwościami 5G i zaawansowanym procesorem. 

Demontaż urządzenia przeprowadzony przez TechInsights ujawnił, że chip został wyprodukowany przez SMIC, pokazując zdolności produkcyjne daleko wykraczające poza miejsce, gdzie USA próbowały zatrzymać postęp Chin.

To sprowokowało pytania zarówno o to, jak SMIC był w stanie wyprodukować chip, jak i o efektywność kontrol prowadzonych przez Waszyngton. 

ASML zajmuje kluczową rolę w globalnym łańcuchu dostaw chipów. Ma monopol na zaawansowane systemy litografii ekstremalnego ultrafioletu, czyli EUV, które są niezbędne do produkcji najbardziej zaawansowanych chipów, a także dostarcza maszyny do litografii głębokiego ultrafioletu potrzebne do produkcji bardziej dojrzałych półprzewodników.

ASML nigdy nie było w stanie sprzedać swoich maszyn EUV Chinom z powodu ograniczeń eksportu. Ale mniej zaawansowane modele urządzeń można przekonfigurować z wykorzystaniem odpowiedniego osprzętu, aby produkować chipy 7-nanometrowe, a może nawet bardziej zaawansowane. Proces jest znacznie droższy niż używanie EUV, ale ciągle możliwy. W Chinach jednak rząd jest gotów pokryć znaczną część kosztów produkcji chipów, więc Huawei ciągle może wypracować zysk ze swoim smartfonem. 

USA nie podoba się ta sytuacja

Naciski administracji prezydenta Joe Bidena zmusiły rząd holenderski w zeszłym roku do ogłoszenia planów zakazu wysyłania do Chin przez ASML trzech z czterech najbardziej zaawansowanych modeli maszyn do litografii głębokiego ultrafioletu. 

Według prezentacji dla inwestorów opublikowanej przez firmę w zeszłym tygodniu, ASML doświadczyło wzrostu biznesu z Chin w tym roku, ponieważ producenci chipów zwiększyli zamówienia przed pełnym wprowadzeniem kontroli eksportu w 2024 roku. Chiny stanowiły 46% sprzedaży ASML w trzecim kwartale, w porównaniu z 24% w poprzednim kwartale i 8% w trzech miesiącach kończących się w marcu.

Nowe kontrole, które administracja Bidena ogłosiła w tym miesiącu, dodatkowo ograniczają eksport maszyn DUV, które zostały wykorzystane w przypadku ostatnich chipów.

CEO ASML publicznie sprzeciwił się środkom USA i ostrzegł, że mogą one zachęcić Chiny do rozwoju konkurencyjnej technologii. "Im bardziej ich naciskasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że podwójnie zintensyfikują swoje wysiłki" - powiedział.

ZOBACZ RÓWNIEŻ