Mapy Google będą dokładniejsze dzięki współpracy z DeepMind

Mapy Google będą dokładniejsze dzięki współpracy z DeepMind
Sieć neuronowa DeepMind poprawi estymację czasu dojazdu w popularnych Mapach Google. Zmiany odczują przede wszystkich mieszkańcy największych metropolii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mapy Google to prawdopodobnie najpopularniejszy system nawigacji na świecie. Jest darmowy i powszechny. Czas dojazdu w Google Maps jest mierzony na bazie wielu zmiennych, w tym natężenia ruchu czy informacjach o robotach drogowych. Firma chwali się, że jeszcze przed podjęciem współpracy z DeepMind w zakresie Map, estymacje czasu trwania podróży były niezwykle dokładne - przewidywany czas stale równał się faktycznemu w 97 proc. Użytkownicy jednak często skarżyli się na błędne pomiary przede wszystkim w największych metropoliach. Sieć neuronowa DeepMind ma wyeliminować te niedokładności.

DeepMind to firma specjalizująca się właśnie w tworzeniu architektury sieci neuronowych. Tym razem opracowała technologię dzielącą trasę na małe odcinki składające się np. z poszczególnych ulic. Takie rozwiązanie ma być skuteczniejsze niż system opracowany przez Google'a, ponado będzie również analizować w czasie rzeczywistym rozluźnienie ruchu związanego z wyborem przez kierowców bocznych uliczek w celu ominięcia tych najbardziej zakorkowanych.

To naturalne, że poprawność szacunków najbardziej zmieni się w międzynarodowych aglomeracjach. Estymacja stała się dokładniejsza m.in. w Sydney, Orlando, Singapurze, Berlinie czy Sao Paolo. Zapytaliśmy Google Polska o to, czy poprawę odczują również polscy kierowcy podrużujący po Warszawie czy Krakowie, ale zostaliśmy jedynie odesłani do TEGO WYKRESU.

- Stale pracujemy nad ulepszeniami w działaniu usług. W tym roku obchodzimy 15-lecie istnienia Map Google. Przez ten czas znacząco się zmieniły i rozwinęły, zyskując nowe funkcje, z których wiele okazało się pomocą i wsparciem w codziennych podróżach milionów ludzi na całym świecie - komentuje Google Polska.

Jak czytamy w niedawnym artykule Jen Fitzpatrick - wiceprezes Google odpowiedzialnej za Mapy - technologia Google Maps ułatwia podróżowanie po ponad 220 krajach. - Świat się zmienia, budowane są nowe drogi, dodawane są kolejne przystanki autobusowe. Mapy muszą więc być stale aktualizowane - pisze Fitzpatrick.

Dlatego współpraca z DeepMind może okazać się kluczowa, nie tylko w kontekście Map. Zresztą zespół DeepMind - jako część Google - pracuje już przy wielu innych projektach i to od kilku lat. Google Polska w przesłanej do nas wiadomości przypomina o informacji z 2016 roku, kiedy sztuczna inteligencja opracowana przez DeepMind obniżyła rachunki za chłodzenie w centrach danych Google o 40 proc.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ