Książki polecane na lipiec

książki
Sprawdź literackie propozycje redakcji dla czytelników. / Fot. Shutterstock.
Anita Szarlik poleca ciekawe pozycje na rynku wydawniczym. Książki dla ludzi biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2023 (94)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Barry Nalebuff

Jak podzielić tort

MT Biznes

Nowa metoda negocjacji dla tych, którzy nie lubią negocjować – brzmi podtytuł najnowszej książki Barry’ego Nalebuffa. Czy to znaczy, że jest dla mnie? Mimo że pracuję w czasopiśmie biznesowym, sama nie lubię rozmów dotyczących pieniędzy.  Dotyczy to zarówno ceny najmu mieszkania, ceny działki budowlanej, jak i wierszówki za tekst. Okazuje się, że w tej niechęci do negocjacji nie jestem odosobniona. Z jednej strony obawiamy się straty. Z drugiej – paradoksalnie –  skrzywdzenia drugiej strony. I tu z pomocą przychodzi Barry Nalebuff, ekspert z Yale, profesor fundacji Miltona Steinbacha. Przez ostatnią dekadę w ramach programu MBA uczył metody „podziału tortu”, a następnie przekształcił ją w kurs online. Jej sednem jest wskazanie prawdziwej stawki, o którą walczymy, czyli wycena tego co negocjujemy. Pomaga ocenić prawdziwą siłę negocjujących graczy i sprawiedliwie uwzględnia ich wkład. Pozwala się skupić na stworzeniu jak największego tortu dzięki współpracy. Gwarantuje, że każda ze stron dostanie równą część negocjowanej wartości. A, warto dodać, że Nalebuff sam ją stosuje, choćby wtedy, gdy koncern Coca-Cola kupował Honest Tea – firmę, którą Barry założył. 

 

Martin Seligman 

Gabriella Rosen Kellerman

Umysł jutra

MT Biznes

Bawiliście się już ChatGPD? Interakcja ze sztuczną inteligencją jest zabawna do tego momentu, gdy pojawia się myśl, że wkrótce stracimy przez nią pracę. I – co tu kryć – pewnie tak się stanie. Na szczęście mamy coś, czym przewyższamy i pewnie długo przewyższać będziemy AI. Twórca psychologii pozytywnej oraz badacz pojęcia rezyliencji Martin Seligman i Gabriella Rosen Kellerman, ekspertka w zakresie zdrowia psychicznego w miejscu pracy, twierdzą, że kołem ratunkowym w tym chaosie są nauki behawioralne. Udowadniają też, że aby nie paść ofiarą transformacji rynku pracy, wystarczy zastosować istniejące narzędzia i włożyć trochę energii w rozwinięcie pięciu psychologicznych supermocy, które już niedługo staną się kluczowymi. Są to po pierwsze, rezyliencja, czyli zdolność adaptacji do zmian; po drugie, odnalezienie sensu i znaczenia; po trzecie nawiązywanie relacji międzyludzkich i wzmacnianie społecznego wsparcia; po czwarte prospekcja, czyli w skrócie przewidywanie; po piąte – kreatywność. Zamiast ścigać się z AI, lepiej rozwijać te pięć supermocy. Jak zapewniają autorzy książki jest to swoista polisa gwarantująca bezpieczeństwo w świecie nieopanowanego postępu technologicznego. 

 

Vanessa van Edwards 

Sekretny język komunikacji

MT Biznes

Niby wszyscy wiemy, że nie tylko to, co mówimy, ale też jak mówimy się liczy i ma wpływ na to, jak jesteśmy odbierani. Zresztą działa to też w drugą stronę. Ktoś, kto chce przekonać nas do swojego pomysłu, ale cały czas łamie mu się głos, nie potrafi utrzymać kontaktu wzrokowego i ma zamkniętą postawę, od razu robi na nas wrażenie niepewnego, a jego pomysł wyda nam się wątpliwy. Problem, jak nad niewerbalnymi sygnałami płynącymi z naszego ciała zapanować! Na szczęście jest to możliwe, tyle że wymaga ćwiczeń (i odrobiny teorii). Z pomocą przychodzi książka Vanessy van Edwards – badaczki, gwiazdy TEDx London, autorki bestsellerowych pozycji o kompetencjach społecznych. Co ciekawe, nie ogranicza się do mowy ciała, ale także do zachowań wirtualnych. Zdradza, które sygnały wokalne sprawiają, że brzmisz bardziej przekonująco, jakich komunikatów werbalnych użyć w CV, brandingu i wiadomościach e-mail, aby wzbudzić w odbiorcy zaufanie i ekscytację na myśl o waszym spotkaniu, jakie sygnały wizualne wysyłasz poprzez swój ubiór, zdjęcia profilowe i markę korporacyjną. 

My Company Polska wydanie 7/2023 (94)

Więcej możesz przeczytać w 7/2023 (94) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie