Czy komputer Apple to dobry wybór dla przedsiębiorcy?

Komputer Apple - dobry wybór do firmy? Komputer Apple - dobry wybór do firmy? / Pixabay
Komputer Apple to dobry wybór dla właściciela firmy i specjalisty, niemniej musimy zaakceptować kilka kompromisów. Jakich?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kiedy decydujemy się na komputer Apple, musimy wiedzieć jedno. Poza tym, że jest on zazwyczaj dużo droższy niż alternatywa z Windows, możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego oprogramowania. Zwłaszcza jeśli przesiadamy się z laptopa z Windows. 

Komputer Apple: czy system macOS to dobry wybór?

Największa różnica między laptopami z Windows a komputerami Apple'a sprowadza się do oprogramowania i wrażeń z użytkowania. Jeśli mamy już kilka sprzętów z Apple'a, takich jak iPhone czy iPad, po zakupie laptopa MacBook Pro czy Air zyskamy łatwą opcję synchronizacji danych pomiędzy urządzeniami. Komputer Apple sprzedawany jest z systemem macOS, który doskonale współpracuje z pozostałymi sprzętami tej marki. Możemy synchronizować w zasadzie wszystko - od kontaktów, notatek i dokumentów, po wiadomości tekstowe. 

Sprawdź: Komputer na biurko

Dodatkowo Apple oferuje funkcję Handoff. Możemy rozpocząć jedno zadanie np. na iPhonie, a potem kontynuować je na MacBooku. Jeśli więc do tej pory korzystaliśmy z urządzeń Apple'a, zakup komputera z nadgryzionym jabłkiem w logo będzie dobrym wyborem. 

Windows 10 to z kolei najpopularniejszy system operacyjny na rynku. Znajdziemy go na komputerze każdej klasy - od budżetowych laptopów do bardzo wydajnych modeli do gier. To sprawia, że mamy tutaj o wiele większy wybór i możemy kupić komputer w różnych cenach. W przypadku MacBooka nie ma takiej opcji - w sprzedaży jest tylko kilka modeli. 

Sam system Windows jest również bardziej elastyczny, a także zoptymalizowany pod kątem obsługi dotykowej na laptopach z tego typu ekranem. Niektóre komputery z Windows oferują możliwość pracy w trybie tabletu. Jeśli zależy nam na takiej funkcji, warto wiedzieć, że Apple nie oferuje na razie takich rozwiązań w swoich laptopach. 

Ponadto podczas gdy Mac ma funkcję Handoff dla użytkowników iPhone'a, Windows 10 oferuje aplikację Twój telefon. Umożliwia ona dostęp do aplikacji i wiadomości ze smartfona z Androidem. I choć działa też z iPhone'ami, funkcjonalność ogranicza się wtedy głównie do wysyłania stron www z telefonu do komputera. 

Komputer Apple: a co z aplikacjami?

Same wrażenia z użytkowania są ważne, niemniej najważniejsze są aplikacje, z jakich możemy korzystać. Zarówno Windows, jak i macOS mają dostęp do większości przeglądarek internetowych, pakietów biurowych, a także aplikacji do pracy kreatywnej (np. pakiet Adobe). Na pewno więc każdy użytkownik wykona na obu platformach takie zadania jak przeglądanie internetu, wysyłanie poczty e-mail, czy podstawową pracę biurową. Różnice zaczynają się dopiero wtedy, gdy pracujemy na niszowym oprogramowaniu. 

Zobacz: Najciekawsze gadżety 2021

Komputer Apple to z pewnością świetny sprzęt dla osób, które pracują z muzyką. Ma oprogramowanie Apple Logic Pro, a także intuicyjną aplikację GarageBand, którą producent oferuje bezpłatnie do nowego sprzętu. Dodatkowo mocna strona środowiska Apple to narzędzia do edycji zdjęć i wideo. Aplikacje takie jak Final Cut Pro i Pixelmator cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalistów zajmujących się filmem i zdjęciami. 

W przypadku Windows oczywiście również wykonamy tego typu zadania, niemniej wspomniane narzędzia nie są dostępne dla tej platformy i trzeba korzystać z innych, np. od Adobe. Platforma Microsoftu wygrywa natomiast w rozrywce - jeśli po pracy chcemy używać komputera również do gier, aby się zrelaksować, wówczas zdecydowanie powinniśmy kupić komputer z Windows. Na MacBooki nie ma zbyt wielu gier. Do tego na MacBooka nie znajdziemy starszego oprogramowania do niszowych zadań, które niemal na pewno występuje w wersji na Windows. 

Budżet i wydajność w danej cenie

Przy zakupie komputera Apple jednym z największych problemów będzie oczywiście cena. W przypadku MacBooków oferta jest prosta i nie ma zbyt wielu modeli na rynku. Jednocześnie są to dość drogie komputery. 

MacBook Air (13") jest dostępny od 5199 zł i ma 8-rdzeniowy procesor Apple M1, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB. MacBook Pro (13") jest od 6699 zł i oferuje podobne parametry, choć nieco lepsze wyposażenie i dłuższy czas pracy na baterii. Dodatkowo jest jeszcze wersja z ekranem 16-calowym - od 11 999 zł, z sześciordzeniowym procesorem Intel Core i7 2,6 GHz, 16 GB pamięci i dyskiem SSD 512 GB. To zdecydowanie drogie sprzęty.

W przypadku laptopów z Windows wybór jest o wiele większy. Jeśli potrzebujemy do pracy czegoś podstawowego, głównie do przeglądania sieci, poczty e-mail i edytowania tekstu, możemy kupić niedrogi laptop za ok. 1500 zł. Z kolei do bardziej wymagających zadań nadają się laptopy już za ok. 3500 zł, czy też komputery konwertowalne (2-w-1, mogące pracować jako tablet), takie jak Microsoft Surface Go 2 czy HP Envy x360. W cenie MacBooka możemy kupić laptop z Windows przeznaczony do gier, który często zaoferuje wydajniejsze komponenty i lepsze wyposażenie. Docenimy to zwłaszcza wtedy, gdy podłączamy do laptopa wiele akcesoriów i wykorzystujemy go niejako w roli komputera stacjonarnego. Wowczas możemy podłączyć do laptopa np. dwa zewnętrzne monitory, klawiaturę, mysz, glośniki, drukarkę, a także inne urządzenia - i wszystko to będzie działać bez zarzutu. 

Nie da się pokonać laptopów z Windows pod względem różnorodności i wszechstronności. Znajdziemy zarówno budżetowe modele w cenie ok. 1500 zł, a nawet tańsze, jak również drogie, potężne jednostki do gier i pracy z edycją wideo. 

Komputer Apple - warto czy nie?

Wybór pomiędzy komputerem Apple a modelem z Windows sprowadza się do trzech głównych czynników. Są to: budżet, potrzeby w zakresie wydajności i wyposażenia, a także aplikacje i oprogramowanie, do których chcemy mieć dostęp. 

MacBooki to oczywisty wybór dla osób, które już teraz pracują w ekosystemie Apple'a. Zapewniają najlepszą, bezproblemową współpracę z urządzeniami tej marki. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś bardziej przystępnego cenowo, a także korzystamy z niszowych aplikacji, które nie występują na macOS - wtedy dobrą decyzją będzie komputer z Windows. Takie maszyny są dostępne w o wiele niższej cenie, a także oferowane z różnym wyposażeniem. Jeśli mamy konkretne, sprecyzowane wymagania, zdecydowanie znajdziemy na rynku przynajmniej kilka laptopów z Windows, które je spełnią. 

Komputer Apple'a nie będzie więc złym wyborem, ale jeśli nie korzystamy już z urządzeń tej marki, a dodatkowo mamy ograniczony budżet, raczej nie powinniśmy decydować się na ten sprzęt do codziennej pracy nad rozwojem własnej firmy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY