Jedna zmiana

Jedna zmiana
Naszym rozmówcom – osobom ze świata biznesu – daliśmy jedno zadanie. „Zostajesz kimś, kto może w dowolny sposób wpłynąć na polskie prawo lub gospodarkę. Możesz jednak zmienić wyłącznie jedną rzecz – co by to było?”. Efekty wyzwania znajdziecie poniżej!

1. Michał Jamry, CTO Nerfie.ai

Problem, który chciałbym zaadresować to usunięcie niepewności w stosowaniu prawa w Polsce, szczególnie tego dotyczącego finansowania startupów. Instytucje publiczne – a także instytucje prywatne, realizujące cele publiczne np. w rozdysponowywaniu dofinansowań – działają w nieefektywny i trudny do przewidzenia sposób, co jest dla przedsiębiorcy, szczególnie startupowego, ogromnym problemem mogącym wpływać na przyszłość firmy.

Dwa przykłady z życia wzięte.

Firma starała się o dofinansowanie z NCBiR w Smart Ścieżce. Złożyła wniosek w listopadzie 2023 r., komisja oceniająca aplikacje odbyła się w maju 2024 r., natomiast wyniki mają być ogłoszone we wrześniu 2024 r. Wspomniane dofinansowanie miało być przeznaczone na prace rozwojowo-badawcze w zakresie AI, jednak ze względu na upływ czasu przedmiot badań zdążył się bardzo zdezaktualizować i przewagi konkurencyjne, jakie firma mogła wypracować, przestały być istotne.

Przykład drugi. Firma została wybrana do otrzymania dofinansowania w programie Akces NCBiR w czerwcu 2023 r. - do tej pory środki nie zostały dostarczone ze względu na „stale przedłużające się procesy formalno-organizacyjne”.

Oczywiście obie te sytuacje mają, niestety, podłoże polityczne. Po zmianie władzy nastąpiło przejęcie instytucji przez nową opcję rządzącą, co spowodowało bardzo duże zmiany kadrowe na wielu szczeblach, także tych pozornie oddalonych od nacisków politycznych. Pojawił się przy tym opór przed decyzyjnością w obawie przed przyszłym rozliczeniem i oskarżeniem o niegospodarność.

Jakie są skutki obecnej sytuacji? Małe firmy mają olbrzymi problem w opracowaniu nowoczesnych rozwiązań, które mogłyby dać im uprzywilejowaną pozycję na rynku, z kolei inwestorzy - szczególnie zagraniczni - boją się inwestować w firmy korzystające ze środków PARP/NCBiR ze względu na liczne niepewności z tym związane. Ponadto z dofinansowań korzystają zazwyczaj duże, dobrze dokapitalizowane przedsiębiorstwa, żeby zwrócić sobie część poniesionych już kosztów

Dlatego mam pewne postulaty: odpolitycznienie i profesjonalizacja instytucji oraz budowanie dobrze wyszkolonej i wyspecjalizowanej kadry, która nie będzie się zmieniała po każdych wyborach. Te dwie kwestie mogą sprawić, że wytworzy się rzetelna wiedza instytucjonalna, a cele poszczególnych organizacji będą faktycznie realizowane.

2. Paulina Ciuba  współzałożycielka OneHire

Gdybym mogła zmienić tylko jedną rzecz w polskim prawie, postawiłabym na uproszczenie przepisów i obowiązków podatkowych dla nowych i małych firm.

Jednym z głównych wyzwań, z którym mierzą się nowi przedsiębiorcy w Polsce jest złożoność przepisów podatkowych – to labirynt, w którym łatwo się zgubić. Z własnego doświadczenia wiem, jak stresujące i czasochłonne potrafią być obowiązki księgowe każdego foundera, a na tym etapie rozwoju nie każdy może pozwolić sobie na dodatkowe koszty i korzystanie...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2024 (108)

Więcej możesz przeczytać w 9/2024 (108) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ