Inwestycja w medycynę - konferencja „Kapitał na zdrowie”

Kapitał na zdrowie
Kapitał na zdrowie / Fot. materiały prasowe
Już 11 czerwca 2024 w Rotundzie PKO BP w Warszawie odbędzie się konferencja „Kapitał na Zdrowie”, organizowana przez jedną z wiodących w Polsce agencji relacji inwestorskich InnerValue. Wydarzenie zgromadzi cenionych liderów sektora MedTech/BioTech, ekspertów finansowych oraz naukowców, tworząc platformę do dyskusji na temat przyszłości innowacyjnych rozwiązań medycznych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rynki MedTech i BioTech posiadają obiecujące prognozy na przyszłość, z przewidywaną wartością sektora osiągającą 2,2 bln dol. do 2030 roku. Konferencja „Kapitał na Zdrowie” ma na celu przedstawienie potencjału tych innowacyjnych rozwiązań oraz ich znaczenia dla rozwoju gospodarki.

My Company Polska jest Patronem medialnym wydarzenia.

Podczas konferencji odbędą się trzy panele dyskusyjne, w których wezmą udział wybitni przedstawiciele branży medycznej i finansowej. Jeden z nich zatytułowany „Innowacje Medyczne Silnikiem Rozwoju Gospodarczego”, skupi się na procesie od koncepcji do komercjalizacji, roli kadry naukowej oraz współpracy z instytucjami wsparcia innowacji. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami polskich spółek medycznych, takimi jak bezigłowy glukometr czy zaawansowane metody diagnostyki nowotworów mózgu i piersi.

- Z ogromną przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do udziału w konferencji „Kapitał na Zdrowie”. Jest to unikatowa okazja na wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami rynku MedTech, przedstawienia potencjału naszych projektów oraz konfrontację wizji z rynkiem inwestorskim. W Medisensonic wierzymy, że nasze innowacje mogą przyczynić się do dalszego rozwoju branży medycznej i gospodarki jako całości. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i zapraszamy do udziału w konferencji - mówi Robert Gromada, Prezes Zarządu MediSensonic.

- Rynek MedTech dynamicznie się rozwija, napędzany przez postęp technologiczny i rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania. Oczekuje się, że globalny rynek MedTech osiągnie 1,2 bln dol. do 2028 roku. Medinice z przyjemnością bierze udział w konferencji „Kapitał na Zdrowie”, gdzie będziemy dyskutować o najnowszych technologiach i kształtowaniu przyszłości opieki zdrowotnej - dodaje Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu Medinice.

- Po uczestnictwie w Bio Convention w San Diego i akceptacji do PL-UK Building Bridges Programme, nasze uczestnictwo w panelu „Innowacje Medyczne Silnikiem Rozwoju Gospodarczego” w ramach konferencji „Kapitał na Zdrowie” to kolejny punkt na drodze WPD Pharmaceuticals do wzrostu ekspozycji firmy. Wierzymy, że nasze kandydatury na leki w leczeniu glejaków i raka piersi mają ogromny potencjał, a udział w tej konferencji pozwoli nam zaprezentować nasze osiągnięcia i plany rozwoju - wskazuje Mariusz Olejniczak, Prezes Zarządu WPD Pharmaceuticals.

MedTech powoli wyrasta na nową „ziemię obiecaną” polskiej branży lifesciences. Scope Fluidics udowodnił, że tego typu spółki mogą ze stosunkowo niewielkiej inwestycji zbudować dużą wartość. Na rynku publicznym widać spore ożywienie w tym obszarze, podkreślają przedstawiciele spółek z tej branży.

- W ostatnim kwartale 2023 r. aktywność M&A liderów branży BioTech/MedTech zaczęła się intensyfikować. Transakcje o wartości co najmniej kilku miliardów przeprowadziły w ostatnich miesiącach takie firmy jak m.in. Johnson&Johnson, Boston Scientific, Roche, AbbVie czy Bristol Myers Squibb. Daje to dobre prognozy na 2024 r., jednak nadal w oczach inwestorów kluczowe będą poziomy stóp procentowych, a także zwiększanie bazy przychodowej oraz marżowości na poziomie całego biznesu - przewiduje Szymon Ruta, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy w Scope Fluidics.

Druga część wydarzenia obejmie kwestię finansowania w świecie technologii medycznych i biotechnologii, a w dyskusji udział wezmą doświadczeni analitycy z wiodących Domów Maklerskich oraz Dariusz Mejszutowicz, przedstawiciel Giełdy Papierów Wartościowych.

- Zapewnienie stabilnego finansowania jest kluczowe dla funkcjonowania spółek innowacyjnych biotechnologicznych i technologii medycznych. Proces rozwoju, rejestracji i wprowadzenia na rynek innowacyjnych leków i urządzeń medycznych trwa latami, a im bliżej rejestracji tym koszty skokowo rosną. Z drugiej strony, mimo ciągłego rozwoju medycyny cały czas istnieje wiele niezaspokojonych potrzeb medycznych a potencjał rynkowy wielu terapii jest globalny i liczony w miliardach USD. Firmy biotechnologiczne i technologii medycznych korzystają z różnych źródeł finansowania, w tym z funduszy venture capital, dotacji rządowych, aniołów biznesu a od pewnego etapu zaawansowania także środki finansowe pozyskiwane od inwestorów giełdowych. W przypadku emisji akcji na giełdzie na zdolność do pozyskania finansowania wpływa też cykl koniunkturalny, a ostatnie lata to czas rosnących stóp procentowych, spadku kursów spółek biotechnologicznych i załamania na rynku IPO, jednak wraz z nadchodzącymi obniżkami stóp widać pierwsze oznaki ożywienia, a kolejne kwartały powinny przynieść dalszą poprawę w tym obszarze - tłumaczy Łukasz Kosiarski, Ipopema.

- Kondycję rynku można obserwować śledząc chociażby indeks XBI. Osiągnął on szczyt w styczniu 2021, performując lepiej niż indeks S&P 500, następnie spadł do 5-letniego minimum w październiku 2023 r., by urosnąć do poziomu z końca 2021 w lutym 2024 i spaść w kolejnych miesiącach, choć znów widzimy odbicie. Wydaje się, że wzrosty w tym roku mogły być powiązane z oczekiwaniami obniżek stóp procentowych, które jednak są odwlekane w czasie. Kondycję finansowania rynku pokazuje też rynek IPO. Mocny rok dla branży biotechnologicznej to taki z ok. 50 IPO w USA. W rekordowym 2021 wynikającym z optymizmu związanego ze szczepionkami i terapiami Covid, było ok. 110 IPO spółek biotechnologicznych, które zebrały 15 mld US$. W kolejnych latach liczba IPO była istotnie niższa i oscylowała wokół 20 (22 w 2022 i 19 w 2023) - opisuje Sylwia Jaśkiewicz, Dom Maklerski BOŚ.

Trzecia część konferencji dotyczyć będzie perspektyw dla ,,technologii jutra’’. O samo tworzącej się sztucznej inteligencji (AI), Legal AI Act i wyzwaniach dla polskiego kapitału intelektualnego opowie dr Maciej Kawecki, doskonale znany widzom Dzień Dobry TVN.

Po wykładzie dr Kaweckiego, w dyskusji eksperckiej, dotyczącej robotyki na Sali operacyjnej, Intelligent Augmentation i smart drugs, udział wezmą: prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz Wojciech Ozimek, Wiceprezes i założyciel One2Tribe.

- Sztuczna inteligencja ma szansę zmienić całą branżę medyczną. W One2Tribe zmierzamy w kierunku, gdzie AI staje się Intelligent Augmentation, wzmacniając ludzi w ich pracy. Wierzymy, że AI może znacząco wspierać rozwój medycyny, od inteligentnych terapii i leków, przez diagnostykę, aż po wsparcie lekarzy w poszukiwaniu rozwiązań - wyjaśnia Wojciech Ozimek, Wiceprezes Zarządu One2Tribe.

Konferencja „Kapitał na Zdrowie” to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin, aby wspólnie dyskutować o przyszłości medycyny i innowacyjnych technologii medycznych.

Harmonogram wydarzenia:

PANEL I – INNOWACJE MEDYCZNE SILNIKIEM ROZWOJU GOSPODARCZEGO

CZĘŚĆ I - 11:00 – 11:45

· Ścieżka rozwoju: od koncepcji do komercjalizacji

o Wydatki na badania i rozwój; Współpraca z NCBiR i PFR

o Istotna rola kadry naukowej w procesie twórczym

o Proces regulacyjny: FDA i URPL

· Kapitał prywatny i publiczny jako wsparcie dla innowacyjnych przedsięwzięć medtech oraz biotech

· Bieżąca analiza transakcji M&A

PROWADZĄCY: Paweł Biedrzycki

CZĘŚĆ II - 11:45 – 12:30

· Polscy specjaliści wykorzystują potencjał kluczowych obszarów medycyny. Poznaj:

o Rewolucyjny bezigłowy glukometr

o Przełomowy bioaktywny kompozyt kościozastępczy

o Skuteczną diagnostykę nowotworu mózgu i piersi

o Innowacyjne mapowanie trójwymiarowe i krioablację serca

o Nieinwazyjny tester miazgi zęba

o Algorytmy sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób serca

· Kondycja i perspektywy dla rynku biotechnologii w Polsce

PROWADZĄCY: Dawid Miązek

PRELEGENCI:

· Szymon Ruta, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy w Scope Fluidics,

· Przemysław Tadla, Członek zarządu, CTO w Medicalgorithmics, · Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu Medinice

· Robert Gromada, Prezes Zarządu, oraz Zenon Szczepaniak, Dyrektor działu R&D w MediSensonic,

· Maciej Maniecki, Prezes Zarządu Medical Inventi,

· Mariusz Olejniczak, Prezes Zarządu WPD Pharmaceuticals.

12:30 – 12:45 – przerwa

PANEL II – FINANSOWANIE W ŚWIECIE TECHNOLOGII MEDYCZNYCH I BIOTECHNOLOGII

12:45 – 13:30

· Analiza branży medtech/biotech

· Źródła finansowania dla startupów i rozwijających się firm w branży medtech

· Czy spółki biotechnologiczne finansują się na GPW?

· Studium przypadków okiem doświadczonych analityków branżowych – success story innowacyjnych spółek: Scope Fluidics, SDS Optic, Ryvu Therapeutics, Selvita, Neuca

· Nowe trendy inwestycyjne

PROWADZĄCY: Paweł Biedrzycki, Wojciech Iwaniuk

PRELEGENCI:

· Sylwia Jaśkiewicz, Dom Maklerski BOŚ,

· Katarzyna Kosiorek, Dom Maklerski Trigon,

· Łukasz Kosiarski, Ipopema Securities,

· Dariusz Mejszutowicz, Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie

13:30 – 13:40 – przerwa

PANEL III – PERSPEKTYWY DLA ,,TECHNOLOGII JUTRA’’

CZĘŚĆ I - 13:40 – 14:05

· Sztuczna inteligencja tworzy już samą siebie! – To dopiero początek?

· Legal AI Act – regulacje sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej

· Polski kapitał intelektualny: możliwości i wyzwania

PROWADZĄCY: Paweł Biedrzycki

PRELEKCJA: Dr Maciej Kawecki

CZĘŚĆ II - 14:05 – 14:45

Dyskusja ekspercka:

· Robotyka na Sali operacyjnej

· Technologia 6G umożliwi przeprowadzanie zdalnych operacji?

· Innowacyjny robot Da Vinci

· Intelligent Augmentation (IA) czy Artificial Intelligence (AI) - współpraca lekarz i algorytm

· Smart drugs - czyli AI jako tajny składnik leków

PROWADZĄCY: Paweł Biedrzycki

PRELEGENCI:

· Prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie

· Wojciech Ozimek, Wiceprezes i założyciel One2Tribe.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu. Darmowa rejestracja dostępna jest na stronie: https://kapitalnazdrowie.pl/