Inflacja wzrosła do niemal 7 proc. To najgorszy wynik od ponad 20 lat

Czeka nas hiperinflacja? / Fot. Pexels.com
Czeka nas hiperinflacja? / Fot. Pexels.com
Dokładnie 6,8 proc. wynosi inflacja w październiku - podał GUS w tzw. szybkim szacunku inflacji. Oznacza to, że wzrost cen jest najwyższy od ponad 20 lat.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wzrost o 6,8 proc. odnosi się do października 2020 roku. Wówczas inflacja wyniosła 3,1 proc. - w porównaniu do października 2019 roku.

Jeśli chodzi o porównanie inflacji do września br., GUS ogłosił wzrost cen o 1 proc. We wrześniu inflacja ujęta w skali roku wyniosła 5,9 proc., w sierpniu 5,5 proc. a w lipcu 5 proc. To jednocześnie jeden z najwyższych wyników w Unii Europejskiej.

Jak komentują eksperci, w Polsce rośnie prawdopodobieństwa utrwalenia inflacji w dłuższej perspektywie. Do tej pory NBP sugerował, że będzie to zjawisko przejściowe. 

Według GUS ceny żywności napojów bezalkoholowych w październiku zwiększyły się w ujęciu rocznym o 4,9 proc. a w ujęciu miesięcznym do września o 0,5 proc. Ceny energii wzrosły o 10,2 proc. w porównaniu do października 2020 r. i 3 proc. w porównaniu do września 2021 r. Największy wzrost obejmuje ceny paliw - aż o 33 proc. w ujęciu rocznym i 3,1 proc. w ujęciu miesięcznym. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY