IKEA Polska z rekordową sprzedażą. Rośnie udział sprzedaży online

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Pomimo pandemii, w roku finansowym 2020 IKEA Retail Polska zwiększyła sprzedaż do 4,6 mld złotych (to wzrost o blisko 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej). Przedsiębiorstwo podwoiło sprzedaż internetową do 20 proc., stając się tym samym jednym z najszybciej rosnących rynków online w grupie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak tłumaczą przedstawiciele IKEA Polska, fakt, że z powodu pandemii ludzie spędzają w domach coraz więcej czasu, znacząco wpłynął na wyniki sprzedażowe. Według oficjalnych danych, odnotowano wzrost sprzedaży mebli biurowych, mebli ogrodowych, a także do sypialni. Zakupy, co oczywiste, przeniosły się do sklepu internetowego - liczba odwiedzin na stronie IKEA.pl wzrosła w tym roku o 30 proc. do rekordowego poziomu 154 mln. - Dobre wyniki zawdzięczamy duchowi przedsiębiorczości i wszystkim, którzy zaangażowali się w szybką transformację naszego biznesu i znalezienie nowych sposobów na dotarcie do klientów. W bardzo krótkim czasie dostosowaliśmy się do szybkiego wzrostu zamówień zdalnych - tłumaczy Karin Skold, prezes i dyrektor generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail Polska. Skold jednocześnie dodaje, że pomimo pandemii COVID-19 firma utrzymała zatrudnienie, a pensje współpracowników nie zostały obniżone.

W 2020 roku postało 17 nowych Punktów Odbioru Zamówień IKEA umożliwiających klientom osobisty odbiór zamówień online, także w miastach, w których nie ma sklepów IKEA.

Wsparcie dla szpitali

Karin Skold pochwaliła się również pomocą, jaką od IKEA Retail Polska otrzymała rodzima służba zdrowia. Od września 2019 do sierpnia 2020 roku IKEA Food przygotowała i dostarczyła ponad 40 tys. posiłków do szpitali, placówek ratowniczych i laboratoriów. Ponadto firma wyposażyła w meble i akcesoria 37 stacjonarnych oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w szpitalach w całym kraju. W nadchodzących miesiąch IKEA planuje kontynuację programu pomocy kryzysowej.

Spadek sprzedaży na świecie

Rekordowe wyniki IKEA Retail Polska są o tyle ciekawe, że w skali światowej grupa Ingka zanotowała niewielkie spadki - zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i kanałach online. Całkowita sprzedaż Grupy w roku kapitałowym 2020 wyniosła 35,2 mld euro, co daje spadek o 4 proc. w stosunku do roku kapitałowego 2019.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY