Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Katarzyna Walczyk-Matuszyk, kierownik projektu Inn
Katarzyna Walczyk-Matuszyk, kierownik projektu Innovation Coach, fot. materiały prasowe
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z nowych funduszy europejskich, muszą postawić na innowacyjność. To prostsze, niż myślisz, bo możesz skorzystać z darmowej pomocy.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2021 (75)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Warunek niezbędny do pozyskania nowych środków z Unii jest jeden. Przedsiębiorca ma rozwijać innowacyjne pomysły samodzielnie lub we współpracy ze środowiskiem naukowym. Gra warta jest świeczki, ponieważ dotyczy oferty z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021–2027 oraz Programu Ramowego Horyzont Europa. To łącznie prawie 103 mld euro.

Nie musisz wynaleźć koła lub żarówki, by móc ubiegać się o finansowanie. Często nowe zastosowanie już istniejącego rozwiązania lub jego ulepszenie jest wystarczające. Można także wprowadzić zupełnie nowe rozwiązanie. Z pomocą przychodzi Innovation Coach – II ścieżka instrumentu STEP Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt. 

Skąd wziąć pomysł na innowacyjny projekt?

Innovation Coach jest bezpłatnym programem stworzonym z myślą o wsparciu przedsiębiorców w stawianiu pierwszych kroków na drodze do innowacyjności. Udział w programie jest możliwy, jeśli przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w Polsce i nie ma doświadczenia w realizowaniu projektów badawczo-rozwojowych. Musi także chcieć skorzystać ze środków unijnych.

– Już od jakiegoś czasu staramy się nie tylko udostępniać przedsiębiorcom środki na realizację innowacyjnych, opartych na B+R+I projektów, ale również pomagamy rozpoznać własny potencjał w obszarze innowacji. Innovation Coach to zindywidualizowana usługa informacyjna skrojona na potrzeby przedsiębiorcy mająca na celu przygotowanie przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności B+R z wykorzystaniem finansowania z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.  

Czym jest coaching innowacji i dlaczego warto z niego skorzystać?

W ramach projektu Innovation Coach uczestnicy otrzymują kompleksowe wsparcie. W ofercie znajduje się seria warsztatów, dni informacyjnych i konferencji, co zapewnia uczestnikom dostęp do praktycznej wiedzy i aktualnych trendów na rynku. Sercem projektu jest usługa szyta na miarę, czyli coaching innowacji. Dzięki współpracy z wykwalifikowanym ekspertem w danej branży (w bazie jest 170 specjalistów!) przedsiębiorca poznaje aktualne trendy na rynku, możliwe bariery i ryzyka oraz potencjał swojej firmy. Przede wszystkim zaś, wspólnie z coachem, kreuje pomysł na innowację i ustala praktyczny plan jej skutecznego wdrożenia. 

– Wielu przedsiębiorców na początku współpracy z nami ma wątpliwości, czy w ich działalności jest miejsce na innowacyjne projekty i czy będą w stanie je udźwignąć. Praktyka pokazuje jednak, że w ramach Innovation Coach pracując z ekspertem branżowym, są oni w stanie wygenerować niezwykle ciekawe i często bardzo nowatorskie rozwiązania. Te rozwiązania mogą być następnie przedmiotem wniosków projektowych do FENGa – wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk, która z ramienia  Centrum Projektów Badawczych UE przy IPPT PAN nadzoruje realizację projektu Innovation Coach.

Do tej pory w programie wzięło udział 560 firm, w tym HL Display, LUMEKKO czy FeelBear. Ich przedstawiciele podkreślają, że dzięki Innovation Coach udało się nie tylko np. zweryfikować własne pomysły, ale także pozyskać partnerów zewnętrznych. 

Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Centrum Projektów Badawczych Unii Europejskiej przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

My Company Polska wydanie 12/2021 (75)

Więcej możesz przeczytać w 12/2021 (75) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ