Fundacja XTB pomaga młodym ludziom sięgać po marzenia

Młodzi chcą oszczędzać, ale nie wiedzą jak to robić.
Młodzi chcą oszczędzać, ale nie wiedzą jak to robić. / Fot. mat. pras.
Aż 64% przedstawicieli pokolenia Gen Z twierdzi, że ma zbyt małą wiedzę, aby zarządzać swoimi finansami. Dlatego Fundacja XTB, we współpracy z Fundacją Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży - Trampki na Giełdzie, stworzyła specjalny program edukacyjny w obszarze finansów, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. W pierwszym roku projektu skorzysta z niego aż 100 placówek oświatowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Badanie “Marzenia i plany młodych Polek i Polaków” wykonane na zlecenie Fundacji XTB pokazało, że osoby wchodzące w dorosłość, wbrew stereotypom, realnie podchodzą do życia. Większość młodych ludzi marzy o podróżach (75% badanych przedstawicieli Gen Z) i realizacji pasji (44% respondentów Gen Z). Co ważne, aż połowa badanych wskazała, że do realizacji marzeń potrzebuje nie więcej niż 50 tys. złotych. Nic więc dziwnego, że aż 90% respondentów wierzy w ich spełnienie.

Jednak to samo badanie wskazało również, że chociaż młodzi ludzie chcą odkładać pieniądze, to nie posiadają wiedzy, jak robić to w efektywny sposób. Aż 64% przedstawicieli Gen Z, że ma zbyt małą wiedzę, aby samodzielnie zarządzać finansami. To pokazuje, że wśród młodych ludzi jest jeszcze dużo do poprawy pod względem wiedzy finansowej. Rozwiązanie tego problemu proponuje Fundacja XTB.

Trampki na giełdzie

Fundacja polskiego fintechu nawiązała współpracę z Fundacją Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży - Trampki na Giełdzie. W ramach tej kooperacji przygotowano program edukacyjny w obszarze finansów skierowany do młodzieży licealnej. “Akademia jutra. Finanse z klasą” ma na celu edukację młodego pokolenia w zakresie budowania bezpieczeństwa finansowego oraz odpowiedzialnego zarządzania finansami osobistymi.

- Ekonomia jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Naszą misją jest szerzenie wiedzy o gospodarce, ponieważ jako czołowa instytucja finansowa w kraju czujemy odpowiedzialność za edukację finansową. Dlatego Fundacja XTB skupia się na działalności edukacyjnej w szkołach ponadpodstawowych, gdzie młodzi ludzie kształtują nawyki, które będą wpływać na ich całe dorosłe życie - mówi Sylwia Kozoń, prezeska Fundacji XTB.

Co słychać u startupów, które powstały kilka lat temu? 25% z nich nadal nie ma przychodów

“Akademia jutra” czeka na zgłoszenia szkół

Rekrutacja do programu “Akademia jutra. Finanse z klasą” już wystartowała. Szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać się do końca września 2024 roku. Program będzie składał się z dwóch etapów - pierwszym są lekcje w szkołach prowadzone przez ekspertów, a drugim będzie praca projektowa przy wsparciu mentorów Fundacji XTB oraz Fundacji Trampki na Giełdzie, wśród nich będą m.in. wicedyrektor Działu Analiz XTB - Michał Stajniak czy Head of Regulated Markets w Dziale Tradingu XTB - Bogumił Jeżewski.

- Wspólnie z Fundacją XTB opracowaliśmy format, który jest przystępny dla młodzieży oraz przede wszystkim powtarzalny. W ten sposób, wykorzystując potencjał naszego partnera, chcielibyśmy dotrzeć do jak najszerszego grona młodych ludzi. Już podczas pierwszej edycji planujemy trafić do 100 szkół, co umożliwi dotarcie do ok. 3000 uczniów. Natomiast w kolejnych latach chcielibyśmy, aby ten zasięg był jeszcze większy - mówi Izabela Kozakiewicz, założycielka i prezeska Fundacji Trampki na Giełdzie.

Finał programu wraz z wyróżnieniem najlepszych projektów odbędzie się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Liczba miejsc w pierwszej edycji programu edukacyjnego jest ograniczona. Szczegóły programu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: www.trampkinagieldzie.pl.

E-Ice. Schładzanie na żądanie, czyli zimny napój bez lodówki i użycia prądu

ZOBACZ RÓWNIEŻ