Elon Musk: czeka nas 18-miesięczna i łagodna recesja

Elon Musk, CEO Tesli / Fot. Austin Distel, Unsplas
Elon Musk, CEO Tesli / Fot. Austin Distel, Unsplash.com
Na ostatnim zgromadzeniu akcjonariuszy Tesli inwestorzy pytali Elona Muska o to, w jaki sposób planuje wydać swoje pieniądze w nadchodzących latach oraz o jego globalne perspektywy gospodarcze.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elon Musk żartował, że prognozowanie makroekonomiczne to recepta na katastrofę. Mimo wszystko pokusił się o komentarz, że "szczyt inflacji już za nami", a także dodał, że prawdopodobnie czeka nas "łagodna recesja", która jego zdaniem potrwa ok. 18 miesięcy. 

Zobacz: PirateBay

Musk opiera swoje przypuszczenia na analizie ekonomicznej oraz cenach surowców, które Tesla płaci dostawcom (chodzi o konkretne materiały i towary potrzebne do produkcji pojazdów elektrycznych). Dodał, że firma ma duży wgląd w to, jak zmieniają się ceny wielu towarów w czasie, ponieważ produkuje miliony pojazdów. - Chcemy też zwiększyć nakłady inwestycyjne oraz wydatki na badania i rozwój, tak szybko jak to możliwe - dodał Elon Musk, komentując plany związane z wykorzystaniem kapitału w nadchodzących latach. Dodał, że możliwy jest wykup akcji Tesli, ale tutaj dużo zależy od tego jak będzie wyglądał przyszły przepływ gotówki w firmie. 

Elon Musk zapowiada 20 mln samochodów rocznie do 2030 r.

Musk, który jest również dyrektorem generalnym SpaceX, przyznał że "nie chciałby jeszcze angazować się w wykup akcji Tesli", i że "siła wyższa może zmienić plany". Podkreślił natomiast, że jeśli przepływ gotówki będzie w porządku, a świat i warunki ekonomiczne będą "stosunkowo stabilne", to rozważy wykup. 

Dodał, że do 2030 r. Tesla ma produkować 20 mln samochodów rocznie i wykorzystywać 12 fabryk. Każda fabryka miałaby produkować od 1,5 do 2 mln pojazdów w roku. 

Obecnie Tesla ma fabrykę w Szanghaju i głównie w kilku stanach w USA. Niedawno otworzyła też jedną w Niemczech. Warto dodać, że w fabryce Sparks w stanie Nevada produkuje baterie, przy współpracy z gigantem Panasonic. 

Sprawdź: Nepotyzm

Musk zapowiedział, że jeszcze w tym roku ogłosi lokalizację kolejnej fabryki Tesli. 

CEO Tesli podtrzymał też swoje wcześniejsze słowa, że firma nadal dąży do tego, aby wprowadzić na rynek całkowicie autonomiczne pojazdy, zdolne do pełnienia roli np. robo-taksówki bez żadnego kierowcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY