Dziura w tarczy antykryzysowej! Firmy założone w 2020 r. praktycznie bez szans na uzyskanie pomocy

Dziura w tarczy antykryzysowej 8.0,
Dziura w tarczy antykryzysowej 8.0, fot. Adobe Stock
Kolejna tarcza antykryzysowa ma poważną dziurę - alarmuje Piotr Juszczyk z firmy inFakt. Teoretycznie z pomocy mogą korzystać firmy założone w ubiegłym roku (do 30 listopada 2020 r.). Problem w tym, że konstrukcja tarczy niemal uniemożliwia skorzystanie z tarczy firmom, które powstały po 1 kwietnia 2020 r.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak tłumaczy Piotr Juszczyk, nowa odsłona tarczy antykryzysowej działa od 28 lutego. Dzięki niej przedsiębiorcy z branż, które najbardziej ucieripały w ostatnich miesiącach na pandemii, mogą skorzystać np. z trzykrotnie wypłacanej mikropożyczki. Wnioski można składać do końca maja br.

Zgodnie z prawem, z tarczy skorzystać mogą także nowe firmy, założone maksymalnie do 30 listopada 2020 roku. Miał to być krok względem przedsiębiorców, którzy mimo pandemii podjęli decyzję o stworzeniu biznesu. Warunkiem upprawniającym do skorzystania z rozwiązań z tarczy jest jednak skorzystanie przynajmniej raz ze świadczenia wprowadzonego przez jedną z poprzednich tarcz. Tymczasem warunkiem niezbędnym do uzyskania takiej pomocy było prowadzenie firmy założonej przed 1 kwietnia 2020 r. - Moim zdaniem jest to absurdalne rozwiązanie i należy jak najszybciej wprowadzić przepisy, które zniosą ten warunek - apeluje Piotr Juszczyk.

Przeczytaj więcej: Przedsiębiorca dostał subwencję z tarczy finansowej mimo "niewłaściwego" kodu PKD

Tarcza antykryzysowa 8.0. Co dla przedsiębiorców?

Ekspert opisuje także narzędzia, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. - Pozostałe regulacje wprowadzone na mocy nowej Tarczy to kontynuacja znanych już form wsparcia, takich jak dotacja, dofinansowanie do pensji pracowników czy zwolnienie ze składek ZUS - mówi.

- W przypadku dotacji poszerzono zakres klasyfikacji PKD, które mogą ubiegać się o wsparcie. Niektóre z nich są uprawnione do otrzymania jej dwukrotnie, niektóre – trzykrotnie. Wnioskować o nią można do 31 maja. Do limitu zaliczane są wyłącznie dotacje przyznane na mocy rozporządzeń z 22 stycznia i 26 lutego 2021 roku. Dodatkowym warunkiem jest uzyskanie, w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, przychodu z działalności przynajmniej o 40 proc. niższego niż w jednym z trzech możliwych okresów: miesiąc wcześniej; w analogicznym miesiącu roku poprzedniego; we wrześniu 2020 roku - tłumaczy.

Wnioski niezbędne do skorzystania z pomocy trzeba złożyć do końca marca (w przypadku dofinanspowania do pensji) albo do końca kwietnia (w przypadku zwolnienia ze składek na ZUS).

Tarcza finansowa. Jak rozliczyć subwencję?

- Analizując powyższe rozwiązania, można się zastanawiać, czy na pewno mamy do czynienia z Tarczą 8.0, czy po prostu nie jest to przedłużenie poprzedniej, siódmej wersji Tarczy. Przepisy te są oczywiście odpowiedzią na trwające już kolejny miesiąc obostrzenia. Jednak o ile dla samozatrudnionego taka pomoc może okazać się wystarczająca, tak mam duże wątpliwości, czy realnie pomoże mikro czy małej firmie. Dotacja w kwocie 5 000 zł czy częściowe dofinansowanie do miejsc pracy na 3 miesiące to kropla w morzu potrzeb takiego przedsiębiorcy - dodaje Piotr Juszczyk.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ