Dwie polskie firmy strategicznymi partnerami Omanu w programie kosmicznym

Program kosmiczny
fot. materiały prasowe
SatRevolution i TUATARA zostały zaproszone do strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego, który wpisuje się w założenia narodowej strategii cyfryzacji oraz rozwoju nauki “Oman 2040”.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

SatRevolution oraz TUATARA podpisały umowę o strategicznej współpracy z ETCO, liderem technologicznym w Omanie. Współpraca pozwoli dostarczyć m.in. nowoczesne rozwiązania z zakresu analizy zdjęć satelitarnych, które będą wsparciem w narodowej strategii cyfryzacji “Oman 2040”.

- Jesteśmy dumni z możliwości wykorzystania naszych dotychczasowych doświadczeń w procesie transformacji cyfrowej Omanu - mówi Grzegorz Zwoliński, CEO SatRevolution. I dodaje: - Zależy nam by osiągnięcia technologiczne, które są efektem naszej pracy, miały zastosowanie w różnych dziedzinach. Udział w tym przedsięwzięciu i możliwość współpracy z nowymi graczami, w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań, to kolejny krok w procesie demokratyzacji rynku kosmicznego.

SatRevolution, w ramach współpracy z ETCO, zrealizuje:

- Projekt I - CubeSat: SatRevolution zaprojektuje, wyniesie na orbitę i będzie obsługiwać CubeSat dla ETCO. Propozycja zawiera opcję dla 3U CubeSat (RGB+NIR), oraz dla 6U CubeSat (8 pasm spektralnych).

- Projekt II - Stacja naziemna: SatRevolution dostarczy projekt stacji naziemnej. Jest to pierwszy krok, który umożliwi Omanowi budowę własnego Space Application Center, przewidzianego na 2026 rok.

- Projekt III - Program szkoleniowy: SatRevolution będzie szkolić biznesmenów i inżynierów z Omanu w ramach kwartalnie organizowanych warsztatów.

TUATARA - program kosmiczny

- TUATARA to zespół ekspertów o interdyscyplinarnej wiedzy i szerokim portfolio produktów opartych na sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i technologiach kognitywnych. Nasze doświadczenie, w połączeniu z ekspercką wiedzą SatRevolution, przyczyni się do komercjalizacji rozwiązań satelitarnych w tym regionie i kompleksowej interpretacji danych pochodzących z technologii CubeSat - tłumaczy Krzysztof Goworek, Chief Innovation Officer w TUATARA.

Rozwiązania technologiczne dostarczone w ramach współpracy przez TUATARA:

- Analiza downstream obrazów i danych z satelity z wykorzystaniem technologii Computer Vision, Machine Learning i AI, która pozwoli wykryć ukryte wzorce, trendy i umożliwi przewidywanie zmian powodowanych m.in. przez sytuację klimatyczną czy katastrofy naturalne.

- Analiza i interpretacja istotnych z biznesowego punktu widzenia wniosków na podstawie obrazów zebranych przez satelity.

Celem kooperacji polskich firm z ETCO, które będzie pełniło również rolę formalnego pośrednika między omańską administracją publiczną a polskimi firmami jest dostarczenie technologii i rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnego rynku kosmicznego oraz umożliwią jakościową analizę zmian wywoływanych sytuacją klimatyczną, klęskami żywiołowymi czy innymi zdarzeniami niepożądanymi. Współpraca rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w ostatnim kwartale 2021 roku. Wartość projektów szacowana jest na kilkanaście milionów dolarów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY