Dino prześcignie Biedronkę? Sieć notuje wzrosty i goni liderów branży

Biernacki dino
Dino notuje wzrost sprzedaży o 20 proc. rok do roku. / Fot. shutterstock.
Sieć sklepów Dino prezentuje wyniki sprzedaży i demonstruje swoją rosnącą przewagę na rynku polskich supermarketów, skutecznie konkurując z liderem rynku, Biedronką.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dynamika wzrostu przychodów i sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 roku stawia Dino w czołówce sektora detalicznego. Pomimo trwającej wojny cenowej, która doprowadziła do spadku marży EBITDA, Dino zdołało odnotować znaczące zyski i rozwijać swoją działalność - czytamy w komunikacie firmy.

Wyniki finansowe zaskakują: 20 proc. wzrostu r/r

W pierwszym kwartale 2024 roku, Dino zanotowało przychody na poziomie 6,671 mld zł, co oznacza wzrost o 20,3% w porównaniu do roku poprzedniego. Co więcej, zysk EBITDA wzrósł o 7,4% osiągając 492,1 mln zł. Choć marża EBITDA spadła z 8,3% do 7,4%, jest to wynikiem strategicznych działań mających na celu utrzymanie konkurencyjnych cen w okresie przedświątecznym.

Ekspansja i inwestycje kluczem do sukcesu

Znaczący wzrost przychodów wynika z agresywnej polityki rozbudowy sieci sklepów oraz zwiększenia przychodów w istniejących placówkach. Na koniec marca 2024 roku, Dino posiadało 2438 sklepów, co stanowi wzrost o 228 sklepów w stosunku do poprzedniego roku. Nakłady inwestycyjne sieci wyniosły w pierwszym kwartale 330 mln zł, co jest świadectwem zdecydowanego stawiania na rozwój. W ostatnich latach obecność marketów Dino, w szczególności w mniejszych miejscowościach, staje się bardziej widoczna.

SERio dostępne w sklepach Carrefour. W planach eksport do Niemiec i Słowacji

Co napędza sprzedaż w Dino?

Aż 41% przychodów Dino generują świeże produkty, takie jak owoce, warzywa, pieczywo czy świeże mięso z zakładu mięsnego Agro Rydzyna. Produkty te dostarczane są do sklepów każdego dnia, co gwarantuje ich świeżość i przyciąga klientów.

W kontekście przychodów, Dino zaczyna wyprzedzać swojego głównego konkurenta – Biedronkę. Przychody tej sieci w I kwartale 2024 roku wyniosły 5,75 mld euro, co przekłada się na wzrost o 18,8% rok do roku. Wzrost sprzedaży LfL w Dino osiągnął poziom 11,9%, co jest znacząco wyższe w porównaniu do 4,6% w Biedronce - podkreśla portal wiadomoscihandlowe.pl.

Brzytwa dla tonącego Browaru Tenczynek: Janusz Palikot przedstawia inwestora

Dlaczego Dino Odnotowuje Tak Dobry Wynik?

Michał Krauze, członek zarządu Dino Polska, podkreśla, że kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie się na oferowaniu produktów wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach oraz wygodny format sklepów, który odpowiada na codzienne potrzeby konsumentów. Powodzenie sieci tłumaczy stałym inwestowaniem w rozwój zarówno marki jak i oferty produktowej. Wyniki finansowe przełożyły się na znaczący wzrost liczby odwiedzin i ilości produktów kupowanych podczas jednej wizyty.

Przewidywania dla sieci Dino są optymistyczne. Kontynuacja strategii rozwoju i utrzymywania konkurencyjnych cen, przy jednoczesnym podnoszeniu jakości oferowanych produktów, może umocnić pozycję firmy na rynku detalicznym w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ