Cyberpunk 2077: zapowiedź dodatku do gry podbija wartość akcji CD Projekt

Cyberpunk
Fot. materiały prasowe.
To będzie jedyny płatny dodatek do epickiej gry wydanej na świat przez giganta polskiej branży gamingowej. Efekt kampanii marketingowej okazał się owocny dla CD Projekt.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

CD Projekt, polskie studio odpowiedzialne za kultowego „Wiedźmina” i równie ciekawego „Cyberpunka", właśnie ogłosiło datę premiery płatnego dodatku do dystopijnego uniwersum drugiego z wymienionych dzieł firmy. "Widmo Wolności" to jedyny płatny dodatek do gry, więc nic dziwnego, że wokół niej panuje spore poruszenie.

CD Projekt i „Widmo Wolności” -  w oczekiwaniu na falę euforii

Informacja o dodatku do „Cyberpunk 2077” została ujawniona podczas branżowego wydarzenia Xbox Games Showcase w ramach Summer Game Fest i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno przez fanów, jak i inwestorów.

Szczegółowe informacje dotyczące premiery “Widma Wolności” to z pewnością dobry komunikat dla akcji spółki. Mateusz Czyżkowski, analityk XTB wskazuje, że w tej kwestii skalę wzrostów przede wszystkim napędzają: data planowanej premiery, która wypada relatywnie szybko na tle wcześniejszych prognoz oraz wstępny odbiór obecnej wersji gry, którą analitycy branżowi mieli okazję przetestować.

– Moim zdaniem przyszłe notowania spółki będą bezpośrednio odzwierciedlały nastroje wokół całej premiery. Jeśli spółce uda się wywołać podobną falę euforii, którą obserwowaliśmy podczas oczekiwań na premierę podstawowej wersji gry, to kurs akcji może przedłużyć impet wzrostowy. Co więcej, materializacja tego czynnika nałoży presję na fundusze zakładające spadki kursu akcji CDR, które w pewnym momencie mogą zostać zmuszone do zamknięcia swoich pozycji, wspierając tym samym kurs – wyjaśnia Czyżkowski.

CD Projekt wypłaca 100 mln zł dywidendy akcjonariuszom

Szansa na odpracowanie wizerunkowych problemów CD Projekt

Premiera ta może mieć również długoterminowy wpływ na postrzeganie spółki przez inwestorów. Analityk zwraca tu uwagę na „fiasko z niedociągnięciami samej gry podczas premiery wersji bazowej”.

– Jeśli CD Projekt nie dopuści do podobnej sytuacji tym razem, może to w dużej mierze wymazać negatywne echo samej spółki i wraz z premierą kolejnych gier CDR, wspierać notowania akcji – podkreśla analityk XTB.

Prezes CD Projektu, Adam Kiciński, wcześniej zapowiedział, że w czerwcu rozpocznie się kampania marketingowa związana z premierą dodatku do "Cyberpunk 2077". Teraz studio wreszcie podzieliło się szczegółami. Podczas pokazu na Summer Game Fest w Los Angeles zaprezentowano najnowszy film promocyjny DLC i ogłoszono, że premiera "Cyberpunk 2077: Widmo Wolności" odbędzie się 26 września 2023 roku. Dodatek będzie dostępny na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X i S oraz na komputerach osobistych.

Akcje CD Projekt w górę. Czy gra udźwignie ciężar wycen?

Jak wskazuje portal Bankier.pl reakcja inwestorów na tę wiadomość była bardzo pozytywna. Podczas poniedziałkowej sesji kurs akcji CD Projektu wzrósł o ponad 8,5 procent, co przyczyniło się do największych obrotów na rynku w ciągu pierwszej godziny handlu. To jasny sygnał, że inwestorzy wierzą w sukces dodatku i mają duże oczekiwania wobec jego sprzedaży.

– Warto jednak pamiętać, że na tle konkurencji oraz swoich dotychczasowych wyników, spółka jest relatywnie droga. Jeśli raporty sprzedażowe spółki nie zdołają uzasadnić obecnych, wysokich mnożników, to obecna fala wzrostów może się szybko skończyć – ocenia Mateusz Czyżkowski.

Cena bazowa dodatku "Widmo Wolności" została ustalona na 29,99 dolarów, a już teraz możliwe jest składanie zamówień przedpremierowych ("pre-orderów") na platformach dystrybucyjnych. Kilka dni wcześniej CD Projekt zapowiedział również trasę promocyjną "Phantom Liberty Tour", która obejmie osiem międzynarodowych wydarzeń gamingowych. W ramach tej trasy studio planuje prezentować dodatek do gry w takich miastach jak Warszawa, Kolonia, Tokio, Seul, Paryż, Sao Paulo i Londyn.

Keanu Reeves dobrym duchem Cyberpunka

Nowy zwiastun promujący dodatek został zaprezentowany przez popularnego aktora Keanu Reevesa, który od samego początku zaangażowany jest w promocję uniwersum Night City, wcielając się w postać Johnny'ego Silverhanda. Jego rola Neo w Matrixie, kultowym obrazie science-fiction ma pewne konotacje ze światem stworzonym przez CD Projekt. Gamingowe wcielenia aktora w Cyberpunku cieszy się ogromną popularnością i przyciąga rzesze fanów.  

Od grudnia 2022 roku Keanu Reeves otrzymał wsparcie od Idrisa Elby, który w "Widmie Wolności" wciela się w postać Solomon Reed'a. To duże nazwiska w świecie rozrywki, które dodatkowo przyciągają uwagę fanów i budują jeszcze większe oczekiwania wobec dodatku.

"Widmo Wolności" to jedno z najważniejszych wydarzeń dla fanów gry "Cyberpunk 2077". Po trudnym początku, jaki miał tytuł i jego twórcy po premierze w 2020 roku, gracze mają nadzieję na wzbogacenie i rozszerzenie doświadczenia rozgrywki. Czekamy więc z niecierpliwością na wrzesień, aby poznać nowe przygody i historie, jakie przyniesie ten płatny dodatek do jednej z najbardziej kontrowersyjnych gier ostatnich lat.

RedStone pozyskuje od aniołów biznesu 350 tys. dol. „Środki wydajemy rozważnie” [TYLKO U NAS]

ZOBACZ RÓWNIEŻ