CD Projekt zaskakuje wynikami sprzedaży: 75 mln sprzedanych kopii gry Wiedźmin

wiedźmin
fot. shutterstock.
Polski gigant branży gier komputerowych ogłosił wyniki sprzedażowe za pierwszy kwartał 2023 roku, które okazały się lepsze niż oczekiwano. CD Projekt zanotował 69,7 mln zł zysku netto w I kw. 2023 r. i 96,6 mln zysku EBITDA.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Spółka odnotowała przychody w wysokości 174,8 mln zł, przewyższając konsensus na poziomie 171,1 mln zł. Warto jednak zauważyć, że wynik ten jest niższy niż rok wcześniej, kiedy CD Projekt osiągnął przychody na poziomie 216,1 mln zł.

Podział przychodów między segmentami RED i GOG

Podczas pierwszego kwartału 2023 roku segment RED, odpowiedzialny za rozwój popularnych gier, wypracował 135,2 mln zł przychodów, podczas gdy GOG, platforma dystrybucji cyfrowej należąca do CD Projekt, osiągnęła 41,5 mln zł przychodów. Te liczby pokazują, że wciąż istotną część przychodów spółki stanowi sprzedaż gier, zwłaszcza uwielbianej przez fanów sagi Wiedźmin.

Wiedźmin 3: Dziki Gon bije kolejne rekordy sprzedaży

CD Projekt podzielił się również informacją, że gra "Wiedźmin 3: Dziki Gon" sprzedała się już w imponującej liczbie 50 mln egzemplarzy, a cała seria Wiedźmin, obejmująca trzy części gry, osiągnęła wynik ponad 75 mln sprzedanych kopii. To kolejny dowód na ogromną popularność i sukces tej produkcji, która zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Spekulacje o wykupie przez Sony

Jak wspomina portal Money.pl w branży słychać doniesienia o potencjalnym wykupie CD Projekt przez firmę Sony. Prezes CD Projekt, Adam Kiciński, na konferencji prasowej stanowczo odrzucił te spekulacje, podkreślając, że spółka nie jest na sprzedaż. Z oświadczenia dowiadujemy się też, że CD Projekt pozostaje niezależnym graczem na rynku i koncentruje się na rozwoju swoich produktów.

Kapitalizm w płynie. Kofola: co to jest za marka i jaka jest jej historia

Przyszłe plany CD Projekt

Spółka CD Projekt ma wiele ambitnych planów na przyszłość. W grudniu ubiegłego roku wydano aktualizację gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" na konsole PlayStation i Xbox nowej generacji. Ponadto, 8 czerwca, podczas Summer Game Fest: Play Days, zapowiedziano premierę dodatku "Cyberpunk 2077: Phantom Libert". Te inicjatywy mają na celu utrzymanie zainteresowania fanów oraz dalszy rozwój i sukces gier CD Projekt.

Kurs akcji CD Projekt i wyzwania po premierze "Cyberpunk 2077"

Spadek kursu akcji CD Projekt był zauważalny po kontrowersjach związanych z premierą gry "Cyberpunk 2077". Spółka, która w 2020 roku była największą na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zanotowała spadek wartości akcji. Mimo że kurs spółki wzrósł nieco po ogłoszeniu wyników za pierwszy kwartał 2023 roku, nadal jest znacznie niższy niż rekordowe wartości sprzed kilku lat.

CD Projekt wciąż jest jednym z kluczowych graczy na rynku gier komputerowych, posiadającym mocne marki i oddaną bazę fanów. Sukcesywnie rozwijające się produkcje i planowane aktualizacje pozwalają mieć nadzieję na poprawę sytuacji finansowej spółki w przyszłości.

CD Projekt udowadnia, że polska branża gier ma potencjał i zdolność konkurowania na światowym rynku. Mimo trudności i wyzwań, firma kontynuuje swoją misję tworzenia innowacyjnych i emocjonujących gier, które zdobywają uznanie graczy na całym świecie.

Ładowanie aut na stacjach Moya? Anwim zainwestuje 1,5 mld zł i chce zostać liderem transformacji

ZOBACZ RÓWNIEŻ