Connect Earth zamknął rundę finansowania. 5,6 mln dolarów na dekarbonizację sektora finansowego

Twórcy Connect Earth
Twórcy Connect Earth
Londyński startup Connect Earth pozyskał 5,6 mln dolarów od grupy zachodnich funduszy. W rundzie wzięli udział także dotychczasowi inwestorzy, w tym polski Market One Capital.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Otrzymane finansowanie pozwoli londyńskiemu climate-techowi na dalszą ekspansję w USA oraz wprowadzenie nowych produktów pozwalających przełamać barierę w dostępie do danych klimatycznych w instytucjach finansowych. 

Finansowanie Connect Earth 

Connect Earth zamknął rundę seed o wartości 5,6 miliona dolarów. Dzięki finansowaniu, londyński climate-tech tworzący infrastrukturę dla produktów finansowych ułatwiających walkę ze zmianami klimatycznymi, będzie mógł w dalej rozwijać swoje rozwiązanie API, które oblicza wpływ konsumentów i firm na emisję dwutlenku węgla na podstawie ich wydatków.

Inwestorem wiodącym został brytyjski fundusz Gresham House Ventures, a w rundzie wzięli udział także Love Ventures, Global Brain, Portfolio Ventures, Super Capital i aniołowie biznesu. Do rundy seed – rok po ogłoszeniu rundy pre-seed – dołączyli również dotychczasowi inwestorzy, m.in. polski Market One Capital, Mustard Seed MAZE i Venista Ventures.

Londyńska firma założona w 2021 roku przez Alexandra Lempkę i Nicolasa Carmonta pracuje z danymi klimatycznymi i ułatwia do nich dostęp. Dzięki API do śledzenia emisji dwutlenku węgla, Connect Earth pozwala instytucjom finansowym udostępnić swoim klientom informacje o wpływie ich codziennych wydatków i decyzji inwestycyjnych na klimat. 

– Pojawia się dużo pomysłów na dekarbonizację w sektorze finansowym, dlatego wciąż chcemy zwiększać naszą ofertę produktową, między innymi by pomóc instytucjom finansowym mierzyć i zmniejszać emisję dwutlenku węgla wśród swoich klientów. Ta runda pomoże nam wyraźnie zwiększyć nasz zasięg w skali globalnej – mówi Alexander Lempka, współzałożyciel i CEO w Connect Earth. Wraz z Nickiem Carmonthem, drugim współzałożycielem i CTO startupu, znalazł się on w tegorocznej europejskiej edycji Forbes 30 under 30: Social Impact. 

Finansowanie pozwoli Connect Earth na szybszy rozwój w Europie i ekspansję w USA, gdzie spółka współpracuje już z instytucjami finansowymi i partnerami strategicznymi. Dzięki nowej inwestycji, zespół będzie mógł skupić się na rozpoczęciu nowych kluczowych współprac, w tym z tzw. spółkami blue chip.

Demokratyzacja danych klimatycznych na skalę globalną

Podczas gdy w sektorze finansowym brakowało i wciąż brakuje infrastruktury do wspierania sposobów zrównoważonego zarządzania finansami, Connect Earth rozwiązuje dwa istotne problemy instytucji finansowych – wprowadza produkty i funkcje, które zapewniają użytkownikom końcowym wgląd w ich ślad węglowy oraz poprawia transparentność śladu węglowego w łańcuchach wartości.

– Planujemy wprowadzenie kilku nowych produktów, które pozwolą przełamać barierę w dostępie do danych klimatycznych – komentuje Nick Carmont. – Naszym celem jest przyspieszenie śledzenia danych dotyczących śladu węglowego w codziennym życiu milionów ludzi, aby działania na rzecz ochrony środowiska stały się powszechnie dostępne.

Od początku 2022 roku Connect Earth oszacował emisję dwutlenku węgla dla ponad pół miliarda transakcji finansowych. API Connect Earth zostało zintegrowane z dużymi europejskimi grupami bankowymi, takimi jak KBC Bank, bankami spółdzielczymi, jak chociażby nowojorski Bank Purely, a także kilkoma fintechami w Europie i USA, w tym Cogni, Ribbon oraz Jules.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że w przyszłości świadomość zrównoważonego rozwoju i śladu węglowego stanie się głównym czynnikiem wpływającym na podejmowanie decyzji zarówno przez firmy, jak i klientów. Connect Earth pracuje nad zapewnieniem kluczowego elementu infrastruktury, który to umożliwi – mówi Jakub Ślusarczyk, Partner w Market One Capital, funduszu, który wspiera spółkę od samego początku. – Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy Alexa i Nicka w 2021 roku, zaimponowali nam swoją wizją i zapałem. Co ważniejsze, przez ostatnie dwa lata raz po raz udowadniali, że są w stanie zrealizować tę wizję i cieszymy się, że możemy dalej wspierać ich w misji dekarbonizacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ